Как ще се представят акциите, облигациите и доларът, след като Федералният резерв започне цикъла си на намаляване на лихвените проценти, ще зависи в най-голяма степен от един фактор: състоянието на американската икономика.

Очаква се Фед да даде началото на поредица от понижения днес, след като повиши разходите по заемите до най-високото им ниво от близо две десетилетия. Пазарите оценяват облекченията с около 250 базисни пункта до края на 2025 г., показват данни на LSEG, цитирани от Reuters.

За инвеститорите основният въпрос може да бъде дали Фед ще намали лихвите навреме, за да предотврати потенциално икономическо забавяне.

По данни на Evercore ISI, датиращи от 1970 г. насам, S&P 500 се е сривал средно с 4% през шестте месеца след първото намаление от цикъла на понижаване на лихвите, ако икономиката е била в рецесия. Когато Фед е намалявал лихвите в период без рецесия обаче, S&P 500 е нараствал с 14%. Досега през 2024 г. индексът се е повишил с 18%.

„Ако икономиката изпадне в рецесия, намаленията на лихвите не са достатъчна подкрепа, за да компенсират движението надолу на корпоративните печалби и високата степен на несигурност и липса на доверие“, коментира пред информационната агенция Кийт Лернер, съ-главен инвестиционен директор в Truist Advisory Services.

Държавните ценни книжа се представят по-добре по време на рецесии, тъй като инвеститорите търсят сигурността на американските държавни облигации. В същото време доларът е склонен да поскъпва по-малко по време на спад, въпреки че представянето му може да зависи от това как се справя американската икономика в сравнение с другите.

Акции

Рецесиите обикновено се определят ретроспективно от Националното бюро за икономически изследвания на САЩ и засега икономистите не виждат много доказателства, че американската икономика в момента преживява такава. Ако се запазят, тези условия предвещават добро развитие на ралито на американските акции.

„Въз основа на предишни цикли на облекчаване на лихвените проценти очакванията ни за агресивно намаляване сега и липса на рецесия биха съответствали на силна възвръщаемост на американските акции“, казва Джеймс Райли, старши пазарен анализатор в Capital Economics.

Все пак притесненията за икономиката разклатиха цените на активите през последните седмици. Слабостта на пазара на труда в САЩ спомогна за резки колебания в S&P 500, а опасенията за глобалния растеж се отразяват в спада на цените на суровините, като петролът сорт Брент се търгува близо до най-ниското си ниво от края на 2021 г.

Несигурността относно това дали растежът просто се връща към дългосрочната си тенденция или показва признаци на по-сериозно забавяне се отразява на фючърсните пазари, които през последните дни се колебаят между залози за намаление на лихвите от страна на Фед с 25 или 50 базисни пункта в сряда.

Състоянието на икономиката е важно и за инвеститорите, които искат да оценят представянето на акциите в по-дългосрочен план. Според проучване на Райън Детрик, главен пазарен стратег в Carson Group, една година след първоначалното намаление, извършено по време на рецесия, S&P 500 спада средно с близо 12%. За сравнение, след намаленията, извършени в период без рецесия, когато те са били с цел „нормализиране“ на политиката, средната печалба е 13%, сочат данните от изследването, в което са проучени последните 10 цикъла на облекчаване.

„Основното в цялата работа е икономиката да избегне рецесията“, смята Майкъл Арон, главен инвестиционен стратег в State Street Global Advisors.

Като цяло S&P 500 се е повишил с 6,6% година след първото понижение на лихвените проценти в рамките на цикъла - с около един процентен пункт по-малко от средната годишна стойност от 1970 г. насам, сочат данните на Evercore.

Според тях сред секторите на S&P 500 най-добре са се представяли секторите на потребителските стоки и потребителските услуги, като и двата са нараснали с около 14% една година след намаляването на лихвите, докато здравеопазването е нараснало с около 12%, а технологиите - с близо 8%.

Малките компании, които се считат за силно чувствителни към признаците на икономически обрат, също се представят добре, като техният индекс Russell 2000 нараства със 7,4% през следващата година.

Държавни ценни книжа

Облигациите са били печеливш залог за инвеститорите в началото на циклите на намаляване на лихвените проценти. Този път обаче държавните ценни книжа вече отбелязаха огромно рали, а някои инвеститори смятат, че е малко вероятно те да продължат да растат, освен ако икономиката не преживее рецесия.

Доходността на съкровищните облигации, която се движи обратнопропорционално на цените им, обикновено спада заедно с лихвите, когато Фед облекчава паричната си политика. Репутацията на държавните облигации на САЩ като сигурно убежище също ги прави популярна инвестиция по време на икономическа несигурност. Според стратезите на Citi индексът Bloomberg U.S. Treasury Index се е връщал с 6,9% на средна база 12 месеца след първото намаление, но с 2,3% при сценарии за „меко кацане“ на икономиката.

Доходността на бенчмарковите 10-годишни съкровищни облигации се понижи с около 20 базисни пункта през тази година и се намира близо до най-ниското си ниво от средата на 2023 г. насам

„По-нататъшното нарастване на стойността на съкровищните облигации може да се окаже по-малко сигурно без т.нар. твърдо икономическо приземяване, което да принуди Фед да намали лихвите повече от очакваното”, смята Дирк Вилер, глобален ръководител на отдела за макростратегии и стратегии за разпределение на активите в Citi. „Ако се получи твърдо приземяване, да, има много пари на масата. Ако приземяването е меко, наистина остава малко неясно.“

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се е понижила средно с 9 базисни пункта в месеца след първото орязване през последните 10 цикъла на намаляване на лихвите и се е повишила средно с 59 базисни пункта година след това, тъй като инвеститорите започват да оценяват икономическото възстановяване, показват данни на CreditSights.

Долар

Икономиката на САЩ и действията на други централни банки са важни елементи при определянето на начина, по който доларът ще реагира на цикъла на облекчаване на лихвите от страна на Фед.

Рецесиите често налагат по-дълбоки съкращения от страна на Фед, като спадащите лихвени проценти намаляват привлекателността на долара за инвеститорите, търсещи доходност. Според анализ на Goldman Sachs на предходните 10 цикъла на намаляване година след първото понижение, когато икономиката не е била в рецесия, зелените пари са се повишили средно със 7,7% спрямо търговски претеглена кошница от валути. За сравнение, през същия период, когато американската икономика е била в спад, те са се повишили с 1,8%.

Според отделен анализ на Goldman Sachs доларът има тенденция да се представя по-добре от други валути, когато САЩ намаляват лихвите заедно с много други централни банки. От друга страна, циклите на намаляване на лихвените проценти, при които Фед действа заедно с относително малък брой големи банки, често водят до по-слабо представяне на американската валута.

Сценарият за намаляване на лихвените проценти заедно с много други централни банки изглежда е в сила в момента, тъй като Европейската централна банка, Английската централна банка и Швейцарската национална банка също предприеха подобна стратегия.

Индексът на щатския долар, който измерва силата на зелените пари спрямо кошница от валути, отслабна от края на юни, но все още е нагоре с около 9% през последните три години.

„Растежът в САЩ все още е малко по-добър от този в повечето страни“, казва пред Reuters Юнг-Ю Ма, главен инвестиционен директор в BMO Wealth Management. „Въпреки че доларът се засили толкова много, не очакваме значително отслабване”.

Но това може да се промени, ако растежът в САЩ се забави, акцентират анализаторите на BNP Paribas.

„Смятаме, че този път Фед вероятно ще намали с повече от другите централни банки при сценарий за потенциална рецесия, което допълнително ще ерозира предимството на долара по отношение на доходността и ще направи валутата уязвима“, предупреждават те.