Да живееш на Мавриций: Данъчният рай отваря врати за български инвеститори
Островът предлага да го опознаете в нов имидж - като дестинация за дългосрочна инвестиция, облекчена от бюрократични тежести и огромни данъци, с бързоразвиващо се строителство и динамичен пазар на недвижими имоти
Каква е първата ви асоциация, когато чуете остров Мавриций?
Може би за повечето хора това е тропически пейзаж като от картичка – безкрайни бели плажове, палми, коктейли и целогодишно слънце.
Дестинацията неслучайно има такава репутация, предвид, че през последните години задължително заема челните позиции в класации за най-екзотични места за луксозна почивка.
Сега обаче, Мавриций предлага да бъде опознат в тотално нов имидж – като възможност за дългосрочна инвестиция, облекчена от бюрократични тежести и огромни данъци, с бързоразвиващо се строителство и динамичен пазар на недвижими имоти.
Освен възможности за представители на бизнеса, островът предлага и многобройни програми, насочени към експати и международни таланти, както и към граждани над 50 години, имащи желание да се насладят на златна възраст именно там.
„Мавриций е страхотна локация за всички, които искат да живеят, да работят, да се пенсионират или да инвестират. Той е малък, но много активен остров“, обяснява Филип де Беер, представител на официалния партньор на българската агенция Unique Estates за недвижими имоти в Мавриций.
Тигърът на Индийския океан
Наричат го още Тигърът на Индийския океан. Площта му е малка – 60 на 40 км, общо 2000 квадратни километра, а местната популация е по-малко от 1,3 милиона жители.
И макар че дължи славата си основно на туристическите възможности за луксозна почивка, Мавриций има всички качества да се превърне и в бизнес локация за български инвеститори.
Часовата зона е удобна, като разликата с България е 1 или 2 часа в зависимост от зимно или лятно часово време.
Стратегическото географско разположение в Индийския океан държи острова далеч от всичко, което се случва в Европа и в зоните на горещи световни конфликти.
Достъпът е лесен с директни полети от Европа, Турция, Азия, Австралия и Дубай.
Местното население говори английски и френски, а широко разпространеното европейско влияние не създава мултикултурни бариери или предпоставки за шокиращи социални различния.
Освен от Европа, на острова може да се усети влияние от Индия, Африка и разбира се, Китай.
Тропическият климат е разделен в два сезона, но за чужденците се усеща като един – вечно лято.
Зимата е от март до октомври с температури между 16 и 35 градуса, а лятото е от ноември до април, когато живакът достига до 38 градуса. Имено благоприятният климат предразполага не само за ваканция, но и за релокация на граждани от Европа, чийто брой значително се увеличава в последните години.
Високото качество на живот се определя не само от климата, забележителната природна красота и безкрайните възможности за забавление, но и от факта, че островът има едни от най-ниските нива на престъпност в региона с условия на безопасност за населението.
Здравната система и образованието се подобряват всяка година, а висококвалифицираното медицинско обслужване позволява на чуждестранните граждани с международни здравни застраховки да се възползват от услугите му при необходимост.
За семействата с деца има богат избор от училища и университети.
Данъчен рай
Мавриций предлага юрисдикция с ниски данъци (10% до 20% данък върху личните доходи и 3% до 15% корпоративен данък) без данък върху капиталовите печалби, без данък върху богатството, без данък върху наследството и безплатно репатриране на средства, което го прави изключително привлекателен за инвеститорите.
Има стабилен и добре регулиран финансов сектор, който осигурява сигурна среда за финансови транзакции и инвестиции. Подкрепен е, както от международни, така и от солидни местни банки.
Мавриций е и разрастващ се център за иновации, особено в сектори като финтех и възобновяема енергия, където местната власт е разработила програми и схеми със значителна държавна подкрепа.
Функционират добре развити транспортни и комунални мрежи, заедно с високоскоростна интернет свързаност, поддържаща нуждите както на бизнеса, така и живота на острова.
В Мавриций харесват българската вафла
Класиран на първо място в Африка за лесно развиване на бизнес, Мавриций предоставя широк набор от стимули за чуждестранни инвеститори, подкрепени от силна правна рамка.
„За нас отварянето на пазара на недвижими имоти към българските инвеститори е първа стъпка за развитие на партньорство, даващо възможност за представяне както на имотите, така и на цялата им икономика“, коментира Христо Илиев, консул на държавата Мавриций през последните 11 години. „Мавриций е една от най-динамично развиващите се дестинации в Африка, която се утвърждава като сигурно място за инвестиции. От там минават инвестициите на почти всички китайски, американски и европейски компании“, допълва Илиев.
Островът е посещаван е от немалко българи – за миналата година броят им е 5000, показват данните на консулството.
„Нашето желание е да привлечем българите като европейски граждани, които да инвестират и живеят там. Към момента все още няма точна статистика колко имота и къде са купени от българи“, коментира Илиев.
Със сигурност обаче, има наши сънародници, които всяка година посещават острова, оправдавайки имиджа му на дестинация, в която туристите се завръщат след първото си посещение.
Островът поддържа активен стокообмен с България, а любопитен факт е, че един от най-известните родни продукти там е популярна марка вафла, споделя Илиев.
Производителите на български стоки внасят широк спектър продукция, като например от гамата на хранително-вкусовата промишленост, както и алкохол.
Българска компания е и сред вносителите на оборудване за басейни и всякакъв вид водни съоръжения.
Консулството ни отчита и добър обмен в сферите на културата и образованието. Наблюдава се засилен интерес от страна на младежи от Мавриций да учат у нас, като най-много са желаещите за специалност медицина.
$375 000 и заживяваш на острова
Първото и задължително условие инвеститорите да получат разрешение за постоянно пребиваване на Мавриций е чрез инвестиция в недвижим имот в минимален размер от 375 000 долара.
Освен, че работи с долар и евро (в зависимост от желанието и спецификите на конкретния инвеститор и регионът, от който идва), островът има и собствена валута, наречена мавритански рупии, в която сделките за недвижим имот могат да бъдат превалутирани.
При покупко-продажбата на имот не се начислява такса, няма и такава за брой недвижими имоти.
Стойността на имотите през последните години отбелязва непрекъснат ръст, а пазарът е устойчив към световните кризи, допълва Филип де Беер, като изтъква основните причини, по които чуждестранни граждани решават да инвестират в имот на Мавриций:
• диверсифициране на портфолиото от недвижими имоти
• инвестиция в стабилен пазар
• дългосрочна възвръщаемост на инвестициите
• дългосрочните наеми реализират между 2-4% доходност, а краткосрочните между 5-10%
Правителството е разработило различни схеми за закупуване на имот, които обаче включват инвестиции определени частни ризорти с достъп за чужденци.
Това е така, тъй като местната власт се грижи за опазването на природното богатство на острова, което не позволява застрояване на строго определени зони край плажовете например, допълва представителят на агенцията за недвижими имоти.
Какви имоти търсят българските инвеститори
През 2023 г. граждани от 42 националности са станали собственици на имоти, българската е една от тях.
Островът отбелязва 15% ръст на общата стойност на продадените имоти на чужденци през последната година, от които над 70% са ново строителство.
Цените са много по-достъпни в сравнение с дубайския пазар например, отчитат специалистите по недвижими имоти и допълват, че българските инвеститори, проявяващи интерес са предимно представители на голф обществото.
Тяхната цел е да пребивават на острова за шест месеца в годината. През останалото време имат различни възможности за краткосрочно отдаване под наем на имоти си, което им осигурява сигурна възвръщаемост, допълват брокерите.
Възможностите варират в различни класове и видове имоти. За българските инвеститори, посредничеството на Unique Estates предлага оферти в едни от най-известните курорти на острова като Cosy Bay, Celimar, Lagoon Villas, както и Tamarina Golf Estate – където в момента има вторична продажба на имоти в един от най-луксозните и търсени голф комплекси. Цената на предлаганите вили там е от 1,75 до 4 милиона долара.
Друга възможност е закупуване на жилище в One & Only Private Homes – емблематичен комплекс с 52 луксозни вили, където в момента на разположение са останали са само 10. Цената им е между 4 и 7 милиона милиона долара, а брандираната резиденция включва обслужване с всички необходими хотелски услуги.
Живот като експат
Природните забележителности и луксозният лайфстайл на острова отдавна са превърнали Мавриций в притегателен център за експати от цял свят, които винаги са добре приети от местното население.
Работната сила включва международни таланти в различни области като технологии, финанси, иновации. Голям брой млади служители откриват възможности за кариера и добро заплащане в големия брой колцентрове на чуждестранни компании, които са разкрити на острова.
Пазарът на наемите също е благоприятен към експатите – наемът на апартамент с три спални за месец варира между 1000 и 1500 евро, а цената на студио е между 600-650 евро на месец. Луксозната вила в частните голф комплекси е между 3000 и 6000 евро на месец.
Правителството предлага различни програми за виза с престой до една година, а ако сте експат с разрешение за постоянно пребиване, съпругата ви също получава такова от властите, плюс допълнителни социални активност.
Туристите могат да останат на острова до 6 месеца.
Но Мавриций е атрактивен не само за млади таланти и експати, но и за чужденци в златна възраст, които желаят да се установят там след пенсионирането си.
Условията за тях са изключително облекчени – нужно е да открият сметка на свое име в клон на местна банка, в която месечно трябва да постъпва сумата от 1500 долара. За една година в сметката задължително трябва да влязат 18 000 долара, като тези средства могат да се използват от титуляра, не се управляват от банката.
Целта на правителството е да бъде сигурно, че парите постъпват в местна сметка, открита в банка на Мавриций.