Промишлените поръчки в Германия спадат повече от очакваното
Данните потвърждават, че търсенето на германски индустриални стоки продължава да отслабва
Германските промишлени поръчки са спаднали значително повече от очакваното през август, което увеличава признаците, че производството в най-голямата европейска икономика няма да се възстанови през следващите месеци.
Те са намалели с 5,8% спрямо предходния месец на сезонно и календарно изгладена база, съобщи федералната статистическа служба в понеделник.
Анкета на Reuters сред анализатори сочеше спад от 2,0%.
„Днешните данни потвърждават, че търсенето на германски промишлени стоки продължава да отслабва“, коментира пред информационната агенция старши икономистът на Commerzbank Ралф Солвеен. „Това предполага, че германската икономика в най-добрия случай ще стагнира през втората половина на годината“.
По думите му съживяване се очаква едва през следващата година и дори то вероятно ще бъде много скромно.
Една от причините за отрицателния резултат през август са много големите поръчки за транспортно оборудване - като самолети, кораби, влакове и военни превозни средства - направени през предходния месец. Като се изключат тези мащабни заявки, новите поръчки през август са с 3,4% по-малко от тези през юли.
Статистическата служба ревизира данните си за всички позиции за юли, които показваха увеличение с 3,9% спрямо предходния месец, до 2,9% заради значителния обем, докладван със закъснение от предприятията.
По-слабо променливото сравнение на тримесечна база показва, че през периода юни-август новите поръчки са били с 3,9% повече, отколкото през предходните три месеца.
„От всички държави от Г7 Германия има най-висок дял на износа в брутния си вътрешен продукт и е силно зависима от поръчките от чужбина“, акцентира Томас Гитцел, главен икономист във VP Bank. „Ако те не се реализират, страда цялата икономика“.
Чуждестранните поръчки са спаднали с 2,2% на месечна база. Тези от страни извън еврозоната са се увеличили с 3,4%, докато поръчките от еврозоната са спаднали с 10,5% на месечна база.
„Докато входящите поръчки са слаби, германската икономика ще продължи своя сух период“, казва Гитцел.
Показателите сочат слабо търсене и през следващите месеци.
През септември производственият сектор на Германия се сви с най-бързия си темп от една година насам, което се дължи на рязко намаляване на производството, новите поръчки и заетостта, показаха данните за PMI индекса в промишлеността през миналата седмица.
„Китайските стимули и намаляването на лихвените проценти са възходящи рискове, но трябва да видим промяна в това, което в момента е трайно потиснат тренд при краткосрочния водещ индикатор, за да променим позицията си за германското производство и това в еврозоната“, смята Клаус Вистесен, главен икономист за еврозоната в Pantheon Macroeconomics.