Нов чип на AMD ще конкурира мощния Blackwell на Nvidia при центровете за данни
AMD също така се стреми да измести Intel от първото място при централните процесори с нова линия, наречена EPYC 5th Gen
AMD представи в четвъртък нов чип за изкуствен интелект, който е насочен директно към конкуренция с графичните процесори за центрове за данни на Nvidia, известни като GPU. Instinct MI325X, както се нарича чипът, ще започне да се произвежда преди края на 2024 г., разкриха от AMD по време на събитие за обявяване на новия продукт.
Ако чиповете за изкуствен интелект на AMD се разглеждат от разработчиците и облачните гиганти като близък заместител на тези на Nvidia, това може да окаже ценови натиск върху пазарния лидер, който реализира около 75% брутен марж, докато неговите продукти се радваха на голямо търсене през изминалата година.
Усъвършенстваният генеративен изкуствен интелект, като ChatGPT на OpenAI, изисква огромни центрове за данни, пълни с графични процесори, за да се извърши необходимата обработка. Това създаде търсене на повече компании, които да предоставят нужните чипове.
През последните няколко години Nvidia доминира по-голямата част от пазара на графични процесори за центрове за данни, но AMD исторически е на второ място. Сега компанията се стреми да отнеме дял от своя съперник от Силициевата долина или поне да завладее по-голяма част от пазара, който според нея ще възлиза на 500 млрд. долара до 2028 г.
„Търсенето на изкуствен интелект всъщност продължава да се разраства и надминава очакванията. Ясно е, че темповете на инвестиране продължават да растат навсякъде“, акцентира главният изпълнителен директор на AMD Лиза Су по време на събитието, цитирана от CNBC.
В неговите рамки AMD не разкри нови големи облачни или интернет клиенти за своите графични процесори Instinct, но по-рано съобщи, че Meta и Microsoft вече купуват от нея и че OpenAI ги използва за някои приложения. Компанията също така не разкри цените на Instinct MI325X, който обикновено се продава като част от цялостен сървър.
С пускането на MI325X AMD ускорява продуктовата си стратегия, според която трябва да пуска нови чипове по годишен график, за да се конкурира по-добре с Nvidia и да се възползва от бума на чиповете с изкуствен интелект. Новият чип е наследник на MI300X, чието предлагане започна в края на миналата година. Чипът на AMD за 2025 г. ще се нарича MI350, а този за 2026 г. - MI400, съобщиха още от компанията.
MI325X ще се изправи срещу предстоящите чипове Blackwell на Nvidia, които трябва да започнат да се доставят в значителни количества в началото на следващата година.
Успешното пускане на пазара на най-новия графичен процесор за центрове за данни на AMD може да привлече интереса на инвеститорите, които търсят още компании, готови да се възползват от бума на изкуствения интелект. Досега през 2024 г. AMD е поскъпнала с 20%, докато акциите на Nvidia са нараснали с над 175%. Според повечето оценки на индустрията лидерът държи над 90% от пазара на AI чипове за центрове за данни.
Най-голямата пречка пред AMD да завземе пазарен дял е, че чиповете на нейния конкурент използват собствен език за програмиране CUDA, който се е превърнал в стандарт сред разработчиците на изкуствен интелект. Това по същество ги блокира в екосистемата на Nvidia.
В отговор на това тази седмица AMD заяви, че подобрява конкурентния си софтуер, наречен ROCm, така че разработчиците на изкуствен интелект да могат лесно да прехвърлят повече от своите модели към нейните чиповете, които нарича ускорители.
AMD рекламира своите продукти като по-конкурентни за случаи на употреба, при които AI моделите създават съдържание или правят прогнози, а не когато обработват терабайти данни. Това отчасти се дължи на усъвършенстваната памет, която компанията използва в своя чип. С нейна помощ тя обслужва AI модела Llama на Meta по-бързо от някои чипове на Nvidia.
„Платформата MI325 осигурява до 40% по-голяма производителност на изводите в сравнение с H200 на Llama 3.1“, коментира Су.
Да се справим и с Intel
Докато ускорителите на изкуствен интелект и графичните процесори се превърнаха в най-интензивно наблюдаваната част от полупроводниковата индустрия, основният бизнес на AMD все пак остават централните процесори или CPU, които са в основата на почти всеки сървър в света.
Към юни 2024 продажбите на AMD на това поле са се увеличили повече от два пъти на годишна база и са достигнали 2,8 млрд. долара, като тези за изкуствен интелект са съставлявали едва около 1 млрд. долара.
AMD прибира около 34% от общата сума, изразходвана за процесори за центрове за данни в глобален мащаб. Но това все още е по-малко от приходите на Intel, която остава господар на пазара със своята линия Xeon. AMD се стреми да промени това с нова модификация процесори, наречена EPYC 5th Gen, която също беше представена в четвъртък. Тези чипове се предлагат в редица различни конфигурации, вариращи от евтин и маломощен 8-ядрен чип, който струва 527 долара, до 192-ядрени, 500-ватови процесори, предназначени за суперкомпютри, които струват 14 813 долара за чип.
Новите процесори са особено подходящи за захранване с данни на работни натоварвания с изкуствен интелект, посочиха от AMD. Почти всички графични процесори изискват централен процесор в същата система, за да се стартира компютърът.
„Днешният AI наистина е свързан с възможностите на централния процесор и това се вижда при анализа на данни и много други видове приложения“, посочи още Су.