Взрив с експлозиви от фойерверки - стратегията на обирджиите на банкомати в Европа
През последните години германските банки са инвестирали над 300 млн. евро в мерки за сигурност на банкоматите. Тази година те завишиха наказанията за обир на банкомат
Рано сутринта на 23 март 2023 г. в немския град Кронберг избухват няколко експлозии. Атаката е насочена срещу банкомат в центъра. Машината е взривена, но сериозни щети са нанесени и на околните сгради. Налага се дори евакуацията на част от живеещите в тях. Свидетели разказват как след експлозиите видели от мястото да бягат облечени в тъмни дрехи мъже.
Обирджиите успяват да отмъкнат около 130 хил. евро. Но щетите по сградата, в която е бил банкоматът, се оценяват на 500 хил. евро., установяват впоследствие властите.
Оказва се, че това е успешна престъпна стратегия. Вместо да рискуват с опасни банкови обири е далеч по-лесно да атакуват банкомат. В Германия, най-голямата европейска икономика, се взривява поне по една машина всеки ден, сочат данните на полицията. Всеки път се отмъкват средно над 100 хил. евро.
Тези атаки са дело на международни престъпни групировки, казват от Европол. Само преди месец при съвместна операция на полицейските служби на Германия, Франция и Нидерландия бяха арествувани трима души, заподозрени за серия взривове на банкомати. Според разследващите тримата са започнали да се занимават с такива обири през 2022 г. и от тогава са успели да откраднат няколко милиона евро и са причинили щети за още толкова.
Групата има скривалища във Франция. За бягство са изпозлвани коли под наем от френска компания. Именно през автомобилите властите успяват да засекат дейността на групата. Оказва се, че при обирите и в трите държави извършителите са избягали с коли от една и съща компания.
Какво още разкриват разследващите? За взривовете са изпозлвани експлозиви от фойерверки. Готовата смес е поставяна директно на банкомата и взривявана от близко разстояние – тактика, считана за изключително опасна. Първо, това задължително означава щети наоколо. И второ, може да бъде ранен случаен минувач. Само през 2023 г. общата стойност на щетите в Германия е над 28 млн. евро.
Тези престъпни банди често се формират в Нидерландия, казва Европол. Характерното за тях е, че действат рисково и при извършване на взривовете, и при последващите бягства. Предпочитат бързите коли, пътят им за отстъпление обикновено е с висока скорост.
Банкоматите-мишени обикновено са в тихи жилищни комплекси. Това означава, че често се нанасят щети на сградите – счупени фасади, разбити прозорци и евентуално ранени сред живеещите там. Понякога дори може да се стигне до фатален изход.
Миналия ноември един обир в немската провинция Баден-Вютемберг се превръща в трагедия. Крадците отмъкват 40 хил. евро и побягват с VW-Golf, но в грешната посока по близката магистрала. Започва гонка с полицията, при която двама от обирджиите са арестувани. Третият обаче продължава като навлиза в платното за насрещно движение, карайки с 200 километра в час. Удря се челно в микробус, в който пътуват двама души. Единият умира, а другият е тежко ранен. Със сериозни наранявания е и беглецът, но оцелява, а след това е осъден на доживотен затвор.
В момента банкоматите в Германия са основната мишена за такива банди. Тъй като кешовите плащания са много чести, в страната има около 51 хил. машини. За сравнение в Нидерландия са едва 5 хил. Според немската централна банка мнозинството от хората имат банкомат в радиус от километър.
За разлика от други европейски страни, които по време на пандемията увеличиха дела на картовите плащания, в Германия кешът все още е предпочитан. През изминалата година 50% от плащанията са били в брой. Немците смятат този вид парични операции за сигурни и са убедени, че им гарантират определено ниво на дискретност. Според проучване на немската централна банка от 2016 г. по-възрастното поколение е много по-склонно да ползва пари в брой.
„Нито дигитализацията, нито пандемията успяха да изместят кеша и това все още е най-популярният метод за плащане“, се казва в изявление на централната банка от 2022 г.
От гледна точка на локация немските банкомати отново са идеална цел, защото към съседна Нидерландия има много магистрали. От друга страна нидерландските власти стават все по-бдителни към този тип престъпления и вземат мерки, за да ги ограничат. Това насочва престъпните групи към Германия.
Според полицейските данни този тип престъпления бележат непрекъснат ръст от 2005 г. насам. През миналата година са регистрирани 461 обира, най-големият брой за последните 18 години. Установено е, че банкомати се атакуват по-рядко през лятото, вероятно заради по-дългите дни. Машини се обират предимно в работни дни между 2 и 5 часа през нощта.
През последните години германските банки са инвестирали над 300 млн. евро в мерки за сигурност на банкоматите. Сред тях са системи за видеонаблюдение, оцветяване на банкнотите, за да не могат да се използват. Въпреки високия брой обири обаче технологии като използване на лепило за повреждане на парите все още не са разрешени в Германия.
Преди няколко месеца германските власти завишиха наказанията за обир на банкомат. Сега вече минималната присъда е две години затвор, а преди промените бе година. Ако пострадат случайни хора, извършителят може да бъде осъден на от пет до петнайсет години.
При приемането на промените вътрешният министър Нанси Фаезер заяви:
„Имаме работа с безскрупулни престъпници, които използват изключително опасни експлозиви. Те трябва да бъдат наказвани най-строго“.