Бичият пазар на американските акции има почти всички предпоставки да се разшири
Капитализацията на американските акции се повиши с 1,62 трилиона долара в сряда, което е петият най-добър еднодневен резултат в историята, след решителната изборна победа на Доналд Тръмп
Уолстрийт рядко се е вълнувал повече от избори.
Капитализацията на американските акции се повиши с 1,62 трилиона долара в сряда, което е петият най-добър еднодневен резултат в историята, след решителната изборна победа на Доналд Тръмп. Скокът на акциите в сряда подчертава възможностите, които инвеститорите, банкерите и финансовият сектор като цяло се надяват да прегърнат през следващите четири години. А именно - намаляване на данъците, дерегулация и икономическа експанзия.
Ентусиазмът е особено силен в няколко области, според пазарните анализатори. Банките и другите финансови компании скачат, като индексът KBW нарасна с близо 11% в сряда. Инвеститорите очакват, че регулаторният контрол ще отслабне при управлението на Тръмп.
Някои прогнозират и повече сделки, потенциално сред по-малките и средните банки. Обявяването на оставката на Лина Хан, която ръководи Федералната търговска комисия и беше трън в очите на ръководителите, които се надяваха да осъществят технологични придобивания, беше приветствано от пазарите, пише The Wall Street Journal.
Ралито на акциите на по-малките компании също привлича вниманието на много портфолио мениджъри, като Russell 2000 нарасна с 5,8%. Според WSJ преминаването от ускоряване на глобализацията, която засилва мултинационалните компании, към фокус върху местните производители ще бъде от полза.
Разбира се, няма гаранция, че мечтите на Уолстрийт ще се сбъднат. Появяват се предупреждения, че политиката на Тръмп ще донесе двойни заплахи от по-висока инфлация и по-големи бюджетни дефицити, което може да обезкуражи Фед да намали лихвените проценти толкова агресивно, колкото някои се надяват.
Ключови членове на бъдещата администрация, включително новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс, са се застъпвали за по-строг контрол върху сливанията. Много от тях също така открито подкрепят митата, държавната намеса в икономиката и по-слабия долар - позиции, които ги поставят в противоречие с финансовите среди.
Не е ясно дали могат да бъдат постигнати и други цели на новата администрация, включително увеличаване на производството на енергия.
„По-малко регулации и политики в подкрепа на растежа може да са добри за пазарите в по-дългосрочен план, но бъдете малко внимателни какво си пожелавате“, казва пред WSJ Дан Ивасин, главен инвестиционен директор на Pimco. „Инфлацията остава над целите на централната банка, а от Фед заявиха, че ще продължат да се борят усърдно с това.“
Поне за един ден биковете оставиха тези опасения настрана, съсредоточавайки се върху това, което смятат за ярки възможности за печалба в почти всяка индустрия и област на Уолстрийт, особено в банките, енергетиката (изкопаеми горива, а не слънчева енергия или нещо твърде зелено) и сключването на сделки.
Акциите на компаниите, чиито сделки са били проверявани от администрацията на Байдън, включително Capital One Financial и нейната цел за придобиване Discover Financial Services, в сряда се повишиха поради очакването, че администрацията вероятно ще разреши повече сделки.
Обемът на сливанията и придобиванията в САЩ достигна връхната си точка през 2021 г. след предизвиканата от пандемията лудост и оттогава насам е сравнително слаб. По-високите лихвени проценти накараха компаниите за дялово инвестиране да се отдръпнат и да проявят предпазливост.
Дори такива технологични гиганти като Amazon и собственика на Facebook, Meta Platforms, не предприемаха нови сделки, тъй като регулаторните органи предизвикваха тяхното господство.
Сега обаче има очаквания, че може да се стигне до нов бум на сделките. Седемте най-големи технологични акции в САЩ в сряда добавиха обща пазарна капитализация от 475 млрд. долара, което отчасти отразява очакваното премахване на ограниченията за монополни практики.
Повече място за банките
Сред най-големите бенефициери на администрацията на Тръмп са банките в САЩ - група, която е подложена на строг регулаторен контрол, който вероятно ще отслабне през следващите четири години.
Акциите на банките поскъпнаха в сряда, залагайки на това, че силната икономика, увеличаването на сделките и облекчаването на регулациите ще доведат до по-високи печалби. Някои от компаниите, които бяха подложени на най-голям натиск от надзорните органи по време на управлението на Байдън, нараснаха. Wells Fargo скочи с 13% до нов връх. Goldman Sachs и Morgan Stanley нараснаха с над 10%.
„Ясно е, че новата администрация ще донесе политически промени, потенциално важни за нашия бизнес и клиенти“, пише главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон в съобщение до служителите, в което поздравява Тръмп за победата.
Републиканската администрация вероятно ще смекчи капиталовите правила, предложени за най-големите банки, докато повишаването на лихвените проценти би трябвало да подпомогне рентабилността на банковата индустрия. Инвеститорите се надяват, че по-позитивната икономическа среда ще облекчи натиска върху регионалните банки и други по-малки кредитори, които пострадаха в разгара на най-тежкия от години насам срив на пазара на търговски недвижими имоти.
В сряда регионалните кредитори KeyCorp, Huntington Bancshares, M&T Bank, Regions Financial и Truist Financial скочиха с 11% или повече.
По-малки акции
Никъде икономическият оптимизъм не беше толкова очевиден, колкото при акциите с малка пазарна капитализация. Индексът Russell 2000 отбеляза най-добрия си ден от близо две години насам.
Малките акции обикновено са по-волатилни и изостават от колегите си с голяма капитализация през тази година, което отчасти обяснява защо те бяха подготвени за голямо рали.
Инвеститорите се надяват, че по-свободният регулаторен режим може да позволи на малките компании да процъфтяват, докато митата ще помогнат за възпиране на чуждестранните конкуренти. Акциите на Xometry, софтуерна платформа, която помага на продуктовите дизайнери и инженери да получат достъп до мрежа от глобални производители, са поскъпнали с около 40% от понеделник насам поради очакванията, че новите тарифи могат да увеличат търсенето на нейната платформа.
Малко инвеститори са очаквали републиканците да превземат президентството и двете камари на Конгреса, което сега изглежда реалност. Това поражда собствен набор от несигурности за това какви ще бъдат новите политики, казва пред WSJ Дейвид Кели, главен глобален стратег в J.P. Morgan Asset Management.