S&P 500 достигна 6 000, Dow надхвърли 44 000. Може ли пазарът на акции в САЩ да продължи да се покачва?
Tesla, която беше сред най-големите победители след изборите, скочи с още 9% в понеделник
Американските борсови индекси отново се повишиха до рекордни върхове в понеделник, а биткойнът достигна собствените си върхове за всички времена, след като Доналд Тръмп спечели президентските избори миналата седмица, а Федералният резерв намали лихвените проценти с още 25 базисни пункта.
Dow Jones Industrial Average затвори с 0,7% по-високо, а S&P 500 и Nasdaq Composite се повишиха с по 0,1%.
Американският индекс S&P 500 приключи на над 6 000 пункта в понеделник, а Dow Jones Industrial Average премина 44 000.
Tesla, която беше сред най-големите победители след изборите, скочи с още 9% в понеделник. Акциите на ръководената от близкия на Доналд Тръмп Илон Мъск компания поскъпнаха с 44% през изминалата седмица.
Акциите на технологичните гиганти с голяма капитализация обаче завършиха предимно с понижение в понеделник. Nvidia, Apple, Microsoft, Amazon и Meta Platforms загубиха позиции, докато Alphabet се покачи с 1,2%.
Биткойнът се търгуваше на около 89 000 долара, след като надхвърли 80 000 долара за първи път през уикенда. Биткойнът поскъпва с около 30% през последната седмица, воден от надеждата, че новите лица на Белия дом и Конгреса могат да осигурят значителни ползи за класа активи.
Акциите, свързани с крипто компании, скочиха заедно с движението на биткойн. В понеделник MicroStrategy, един от най-големите притежатели на биткойни в света, се повиши с 26%, крипто борсата Coinbase добави 20%, а MARA Holdingsскочи с 30%.
Фючърсите на златото паднаха с около 2,5% до около 2630 долара за унция. Благородният метал, който достигна исторически връх над 2800 долара в началото на миналата седмица, загуби позиции, тъй като щатският долар се засили след изборите.
Постижението от 6000 за S&P 500 е „психологически важен крайъгълен камък“, който може да привлече повече инвеститорски интерес към акциите, тъй като все още има много пари, които стоят настрани във фондове на паричния пазар и в облигации, според Кларк Геранен, главен пазарен стратег в CalBay Investments.
„Видяхме рязък спад на волатилността на фондовия пазар през последната седмица, което превърна пазарните трепети в пазарна радост“, казва Геранен пред MarketWatch.
S&P 500 за първи път затвори на над 5000 на 9 февруари. Затварянето в понеделник отбелязва най-краткия период, в който индексът натрупва 1000 пункта, от 1957 г., според пазарните данни на Dow Jones.
Акциите на Vistra, Palantir Technologies, Targa Resources, Nvidia и United Airlines Holdings са петте най-добре представили се в S&P 500 от 9 февруари.
След като миналата седмица акциите отбелязаха епично покачване, докато Уолстрийт празнуваше завръщането на Тръмп в Белия дом и потенциалното изместване на републиканците в Конгреса, анализатори на Evercore заявиха, че историята показва, че настоящият бичи пазар е „все още дете“ и че очакват S&P 500 да скочи до 6600 до края на юни 2025 г.
Все пак несигурността относно икономическите перспективи при втората администрация на Тръмп и нестабилността на пазара на държавните облигации държат много инвеститори нащрек за нови сътресения.
„Нашият опит показва, че такива ограничени реакции в миналото не са създавали възможности за дълготрайни инвестиции и ние предпочитаме да спрем, за да разгледаме по-отблизо вероятните основни политически инициативи“, казва пред MarketWatch Пол Кристофър, ръководител на глобалната инвестиционна стратегия в Wells Fargo Investment Institute.
Неотдавнашната разпродажба на държавния дълг на САЩ беше предизвикана от залаганията, че победата на Тръмп ще повиши инфлацията и дефицитите, както и от устойчивостта на икономическите данни. Повишаването на дългосрочната доходност на съкровищните облигации породи страхове, че тези по-високи разходи по заеми могат да натежат върху акциите.
Доходността на 10-годишните държавни облигации приключи миналата седмица на 4,307%, почти 70 базисни пункта над едногодишното дъно, поставено в средата на септември, според пазарните данни на Dow Jones.
Пазарите на облигации бяха затворени в понеделник за празника на Деня на ветераните.
„Има много въпроси относно това какви ще са инфлационните въздействия на политиките на Тръмп, но сега пазарът не е убеден, че всичко, което той ще направи, непременно трябва да бъде инфлационно“, казва Тони Рот, главен инвестиционен директор в Wilmington Trust.
Той коментира пред MarketWatch, че не би се изненадал да види акциите да продължат ралито си в края на годината.
„Мисля, че средните 6000 пункта за S&P 500 през следващите два месеца са много постижими, но предстои тежка работа, след като Тръмп встъпи в длъжност. Инвеститорите трябва да разберат как той ще създаде среда с по-ниски данъци, без да разширява дефицит“, казва още Рот.
Индексите на европейските пазари също затвориха с повишение в първата сесия за тази седмица, в която се очакват поредица от макроикономически данни. Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 1,1%, като повечето сектори и основни борси бяха на положителна територия.