Погледни ме в очите: Защо толкова много хора се подлагат на кератопигментация?
Лекари предупреждават, че тази операция не е доказано безопасна
Преди около месец 39-годишният брокер от Ню Джърси Джейсън Хименес влиза за операция в очна клиника. Той не е болен, а процедурата е по-скоро козметична. Когато влиза в клиниката, Хименес е с кафяви очи. Когато си тръгва оттам, очите му са сиви.
Той е един от мнозината, които напоследък се подлагат на такава процедура. Лекари предупреждават, че тази операция не е доказано безопасна, но това не спира потока от пациенти, пише The Wall Street Journal.
Някои казват, че така изглеждат и се чувстват по-добре. Други искат да имат цвета на очите на родителите си. А един млад мъж дори разказва, че е променил едното си око от кафяво в сиво, за да дублира очите на любимото си хъски.
Как се прави тази операция? Използвайки лазер офталмологът д-р Александър Мовшович прави малки разрези в роговицата. С друг инструмент разширява каналите, а след това ги пълни с боя. Процедурата се нарича кератопигментация или татуиране на роговицата. Отнема около половин час. Ефектът се вижда веднага.
„Аз гледам на това като подобрение. Хората си избелват зъбите, слагат си импланти и ботокс. Ако това може да те направи по-щастлив, защо не“, казва Хименес.
Лекарите обаче не са толкова ентусиазирани относно постигането на щастие с очно татуиране. В момента Мовшович е един от малцината, които правят процедурата без да има медицинска нужда от нея. Той е емигрант от Русия, отворил клиниката си в Манхатън през 2019 г.
„Казваха ми, че съм луд. Но в Русия имаме поговорка: Ако не си смел, не пиеш шампанско“, казва той.
През първата година от отварянето на клиниката той прави кератопигментация на 15 пациенти. През тази година броят им се очаква да достигне 400. Цената на процедурата е 12 хил. долара. Нито един здравен фонд в САЩ не плаща за нея.
Кератопигментацията всъщност е позната от хиляди години. Има данни, че се е прилагала под определена форма още в древна Гърция. В наши дни се използва за лечение на някои състояния на роговицата – травми, инфекции и др., казва д-р Роберто Пинеда, офталмолог в клиниката Eye and Ear в Масачузетс, който прави процедурата от трийсет години.
До към 2010 г. такива операции се правят само при нужда. След това обаче новата мода тръгва от Европа, където някои лекари започват да я прилагат и като козметична процедура. Действията им бързо са заклеймени, защото има много специалисти, които смятат, че е безотговорно това да се прави със здрави хора.
„Изненадан съм, че това се прави от лекари в САЩ. Те поемат сериозен риск“, казва Гилермо Амескуа, офталмолог и професор в Университета в Маями.
Според професионалната организация Американска академия по офталмология козметичната кератопигментация крие сериозен риск от загуба на зрение както и други усложнения – чувствителност към светлина и различни инфекции. От там припомнят, че най-безопасният начин за промяна на цвета на очите е с лещи.
12 от общо 40 пациенти, подложили се на такава операция, казват, че са имали повишена чувствителност към светлина, сочат данните от проучване, публикувано в специализираното издание Cornea през 2021 г. При При един от пациентите с предишна очна операция е констатирано изтъняване на роговицата.
Досега никой не е съобщавал за причинена от кератопигментация инфекция, казва д-р Брайън Уачлер, офталмолог, предлагащ козметичната процедура в Лос Анджелис. Няма и случай на загуба на зрение освен ако преди това пациентът не опериран за коригиране, допълва той.
Боите, използвани при процедурата, не са одобрени от американската Агенция по храните и лекарствата, твърди художничката от Индиана Лучия Инман-Валеро. 36-годишната жена се е подлагала на кератопигментация в клиниката на Мовшович два пъти, защото искала очите ѝ наистина да изпъкват. Тя проучва подробностите месеци наред, консултира се и с друг специалист преди да реши. Сега има непоносимост към слънчевата светлина, но казва, че си е струвало.
Мовшович казва, че я предупредил за този риск. Причината е в по-голямата доза боя или пигмент.
„При повечето пациенти се използва средна доза. Тяхната чувствителност към светлина отшумява за около седмица“, казва той.
Кератопигментацията е необратима процедура. Мовшович твърди, че може да премахва част от използвания пигмент, ако го направи скоро след операцията. Естественият цвят на очите обаче не може да бъде върнат.
Техниката, която лекарите използват, т.е. лазерите, са одобрени от агенцията по храните и лекарствата. Пигментите обаче не са. Мовшович обаче купува своите от френската компания Biotic Phocea, които са сертифицирани в Европейския съюз. Според него кератопигментацията е по-безопасна от друга манипулация – имплантиране на изкуствен ирис, която също променя цвета на очите. И двете могат да увредят зрението, категорични са офталмолози.
Алая Джеймс е 21-годишна фризьорка от Кънектиткът. Казва, че носи цветни лещи от десет години, а причината е, че била тормозена от другите деца и се чувствала неуверена. Когато става на 18 години, тя започва да променя външния си вид – слага си импланти в гърдите, фасети на зъбите и си прави т.нар. бразилско дупе, т.е. имплантиране на мазнини от друг части на тялото. Преди няколко месеца променя и цвета на очите си с кератопигментация. От кафяви ги прави зелени.
„Това е едно от най-добрите решения, които съм взимала“, казва тя и твърди, че не е имала никакви проблеми.
Младата жена допълва, че тези процедури ѝ помагат да се справи с неувереността си и затова е готова да рискува. „Всички искат внимание. Правя тези неща, за да ме забелязват. Никога не съм се чувствала толкова добре, колкото сега“, казва тя.