Директорска носталгия: Това ли е причината за натиска служителите да се върнат в офиса
Според някои експерти, ръководителите, които се затрудняват с управлението на дистанционни екипи, предпочитат да принудят всички да се върнат в офиса, вместо да подобрят собствените си умения
Новата вълна на завръщане в офиса завладя корпоративна Америка тази есен.
През септември Анди Джаси от Amazon поиска от януари служителите да работят присъствено пет дни в седмицата и остана твърд, въпреки сериозния отпор.
През същия месец Dell съобщи, че очаква и своите служители в офиса пет дни в седмицата.
През ноември Washington Post обяви, че се очаква всички да работят по този модел до юни следващата година.
Главните изпълнителни директори посочват най-различни причини за връщането, включително по-добро сътрудничество, свързаност и по-лесна среда за развитие на умения.
Но една друга теория за завръщането на работа от известно време обикаля управленските среди и тя се нарича носталгията на ръководителите, пише Fortune.
Не е ясно точно откъде идва терминът, но Тарин Браймн, бивш ръководител на програмите за изпълнителни директори във Форума на бъдещето на Slack (мозъчен тръст за дистанционна работа, който беше закрит през 2023 г.), често е сочен за автор на фразата, след като чува бизнес лидери да описват колко им е трудно да ръководят разпределени екипи.
„Те продължаваха да обсъждат идеята за завръщането и аз просто си казах, да, това е носталгия“, допълва експертът, който в момента работи като съветник за консултантската компания McChrystal Group.
Същността на идеята е, че бизнес лидерите пропускат корпоративната среда, в която са дошли на власт.
Те са процъфтявали в управленската си кариера отчасти поради това, че са добри в изграждането на мрежи и репутация, основани на лични взаимодействия.
Всъщност някои експерти твърдят, че ръководителите, които се затрудняват с управлението на дистанционни екипи, предпочитат просто да принудят всички да се върнат в офиса, вместо да подобрят собствените си умения.
„Ако не сте били изложени на различни начини на работа в предишния си професионален живот, е много трудно да видите ползите от сегашния нов ред“, казва пред Fortune Денис М. Русо, професор по организационно поведение и обществена политика в Tepper School of Business към университета Carnegie Mellon.
„Управлението на успешна дистанционна или хибридна компания изисква обучение и ниво на умения, които тези ръководители може би все още не притежават.“, допълва професорът.
„Сътрудничеството и личните разговори са от полза, но не е необходимо да се случват 40 часа седмично“, казва проф. Стефан Майер, председател на отдела по мениджмънт в Columbia Business School. „Хората се нуждаят от време, за да работят съсредоточено.“, допълва той.
Данните за работата от дистанция спрямо тази на живо са разнопосочни.
Докато някои проучвания подкрепят твърденията, че дистанционната работа намалява производителността, задържа по-младите професионалисти и пречи на корпоративната култура, други показват, че превръщането на спестеното време за пътуване до офиса помага на служителите да свършат повече работа, а гъвкавостта може да подобри цялостното благосъстояние.
Но едно е ясно: служителите в голяма степен харесват възможността да работят от дистанция.
Проучване на Gallup сред над 20 000 служители, проведено по-рано тази година, установи, че мнозинството (61%) от работещите на пълен работен ден с възможност за дистанционна работа биха предпочели хибриден модел, а 28% биха предпочели да работят само дистанционно.
„Принуждаването на хората да се върнат в офиса не води до резултатите, които висшите ръководители искат да получат.“, допълва пред Fortune Лина Рин, глобален ръководител на коучинг отдела в Skillsoft, софтуерна компания за развитие на лидерски умения.