Над 40% от българите прекарват повече от 4 часа дневно на мобилни устройства
Пълноценното общуване с близките е основен мотиватор за намаляване на екранното време
Над 40% от българите използват мобилни устройства повече от 4 часа дневно, а за половината от тях това време дори надвишава 6 часа. Като основни причини за интензивната употреба се посочват навикът (41%) и естеството на работните задължения (37%).
Добрата новина е, че около 1/3 от хората са правили опити да намалят времето си пред екрана. Не е изненадващо и че факторът, който най-много помага в тази ситуация, е общуването с близките – 62% признават, че когато прекарват време със семействата и приятелите си, не изпитват необходимост да посягат към смартфона си.
Това показват данните от национално проучване, проведено от агенция „Арбитраж" по поръчка на Yettel сред 600 респонденти на възраст 15–60 години.
Какви са дигиталните навици на българите?
Данните сочат, че малко над 1/3 от участниците в проучването ползват мобилните си устройства между 2 и 4 часа на ден, 22% признават, че екранното им време е в порядъка 4-6 часа, а цели 20% са онези, които отделят над 6 часа от деня си на това занимание. Едва 4% са с телефон в ръка по-малко от 1 час дневно.
Очаквано или не, най-голям процент от хората, които ползват смартфони и други устройства с интензитет над 4 часа дневно, попадат във възрастовите групи 35-44 г. и 15-24 г.
Дигитална пауза – колко ефективни са опитите ни за промяна?
На фона на тази статистика, близо 40% признават, че са правили опити да ограничат употребата на дигитални устройства или планират да го направят в близко бъдеще, а 18% са го обмисляли, но за момента без конкретен ангажимент. Именно хората, които прекарват най-много време пред екрана, са онези, които имат най-голямо желание да го намалят – 37% от участниците, които ползват устройства над 6 часа на ден вече са опитвали да го направят, а 7% го планират в скоро време. Впечатляващ процент от хората обаче (43%) никога не са се замисляли по този въпрос.
Сравнително малка остава успеваемостта на онези, които все пак са направили опит да ограничат времето си пред екрана – 27% от тях твърдят, че са успели. Това представлява едва 8% от цялата извадка, а 52% смятат, че са постигнали частичен резултат в положителна посока. При 18% опитите да направят дигитална пауза са се оказали неуспешни.
Данните показват още, че за хората, които ползват устройства повече от 4 часа на ден, е по-трудно да намалят екранното време отколкото за тези, които отделят до 2 часа дневно на това занимание.
Какво ни пречи да оставим телефона?
Освен по силата на навика (41%) и във връзка с работните си задължения (37%), немалка част от анкетираните признават, че ползват телефона си за забавление в свободното време (26%). 15% се страхуват да не пропуснат важна информация.
Прави впечатление, че при хората, които прекарват най-много часове пред екрана – 6 и нагоре – основните бариери за ограничаване на устройствата се дължат именно на навик или на търсене на начини за развлечение.
Общуването с близките ни държи далеч от екрана
Добрата новина е, че проучването разкрива и кой е ключовият фактор за промяна. Над 60% от анкетираните във всички възрастови групи споделят, че именно общуването лице в лице с близки и приятели им помага да не мислят за дигитални устройства.
Всички останали дейности, с които можем да заменим екранното време, остават на заден план – физически труд (47%), пътувания (41%), четене на книга (38%), спорт (34%) и дори практикуването на любимо хоби (34%) нямат силата да ни откъснат от екрана така както качественото време, прекарано с нашите близки.