САЩ отново затягат ограниченията за Китай на полето на чиповете
За първи път Вашингтон включва в ограничителния списък и компании, които правят инвестиции в сектора, а не само производители
Днес се очаква САЩ да започнат третата си си серия от санкции срещу китайската полупроводникова индустрия за последните три години. Наред с други мерки, те ще ограничат износа на 140 компании, включително производителя на оборудване за чипове Naura Technology Group, казват пред Reuters източници, запознати с въпроса.
Усилията за ограничаване на амбициите на Пекин на терена на полупроводниците ще засегнат и китайските производители на инструменти за чипове Piotech и SiCarrier Technology с нови експортни ограничения. Пакетът е насочен и към доставките на усъвършенствани чипове за памет и инструментите за производството им за Китай.
Този ход бележи едно от последните мащабни усилия на администрацията на Байдън за ограничаване на възможностите на Китай за достъп и производство на полупроводници, които могат да помогнат за развитието на изкуствения интелект за военни приложения или по друг начин да застрашат националната сигурност на САЩ. Това се случва само няколко седмици преди полагането на клетва на Доналд Тръмп, който се очаква да запази много от строгите мерки на демократа спрямо Пекин.
Пакетът включва нови ограничения върху доставките на чипове с високоскоростна памет (HBM), които са от решаващо значение за приложения от висок клас, като например моделите на изкуствен интелект, както и допълнителни 24 инструмента за производство на чипове и три софтуерни такива. Мерките засягат и машините, произведени в няколко държави, включително Сингапур и Малайзия.
Новата рамка се очаква да навреди на американски компании като Lam Research, KLA и Applied Materials, както и на такива извън САЩ като нидерландския производител на оборудване ASM International.
Сред китайските организации, изправени пред нови ограничения, са близо две дузини компании за полупроводници, две инвестиционни дружества и над 100 производители на инструменти за производство на чипове, твърдят източниците на информационната агенция.
Американските законодатели твърдят, че някои от компаниите, сред които Swaysure Technology Co, Qingdao SiEn и Shenzhen Pensun Technology Co, работят с Huawei Technologies. Някога лидер в областта на телекомуникационното оборудване, сега тя е в центъра на производството и разработването на модерни чипове в Китай. Те ще бъдат добавени към списъка на юридическите лица, който забранява на доставчиците от САЩ да работят с тях, без предварително да са получили специален лиценз.
През последните години Китай засили стремежа си да стане самодостатъчен в сектора на полупроводниците, тъй като САЩ и други държави ограничиха износа на усъвършенствани чипове и инструменти за тяхното производство. Въпреки това страната остава на години зад лидерите на това поле като Nvidia - в областта на чиповете с изкуствен интелект - и производителя на оборудване ASML.
САЩ също така са готови да наложат допълнителни ограничения на Semiconductor Manufacturing International, най-големият китайски производител на чипове по договор, който беше включен в списъка на субектите през 2020 г., но със значително разхлабен режим на доставки към него.
За първи път САЩ ще добавят две дружества, които правят инвестиции в чипове, в списъка на субектите. Това са китайският фонд за частни капиталови инвестиции Wise Road Capital и технологичната компания Wingtech Technology Co.
Компаниите, които искат лицензи за доставка на стоки на компаниите от списъка на субектите, обикновено получават отказ.
Нидерландия и Япония минават метър
Аспект от новия пакет, който се отнася до правилото за преките чуждестранни продукти, може да навреди на някои съюзници на САЩ, като ограничи това, което техните компании могат да изпращат в Китай. Той ще разшири правомощията на Вашингтон за ограничаване на износа на оборудване за производство на чипове от американски, японски и нидерландски производители, дори те да са направени в други части на света.
Оборудването, произведено в Малайзия, Сингапур, Израел, Тайван и Южна Корея, е обект на новите правила, докато Нидерландия и Япония ще бъдат освободени от тях. Разширеното правило за преки чуждестранни продукти ще се прилага за 16 компании от списъка на субектите, които се считат за най-важни за амбициите на Китай в областта на най-модерните чипове. Правилото също така ще позволи на САЩ да регулират всяка стока, изпратена в Китай от чужбина, ако тя съдържа американски чипове.
Този пакет от ограничения е третият, въведен при управлението на Байдън. През октомври 2022 г. САЩ публикуваха мащабен набор от контролни мерки за ограничаване на продажбата и производството на някои високотехнологични чипове, които бяха считани за най-голямата промяна в американската технологична политика спрямо Пекин от 90-те години насам.