Между бюджет и вот на недоверие: Какво следва за Франция?
Мишел Барние иска да подобри финансовото състояние на страната, но е поставен пред ултиматум от страна на крайната десница
За френския министър-председател Мишел Барние идва крайният срок. Над него е надвиснал ултиматум, поставен от лидера на крайната десница Марин льо Пен: Ако той не отстъпи пред нейните искания за бюджета, тя може да свали правителството му в рамките на 48 часа.
Така че следващите няколко дни се очертават като решаващи за Франция, а последиците от тях вероятно ще се усетят в цяла Европа. Страната е втората по големина икономика в еврозоната и е сериозно задлъжняла. В същото време правителството ѝ не е било толкова крехко, а парламентът ѝ - толкова разпокъсан - от цяло поколение насам, пише в свой анализ POLITICO.
Понеделник ще бъде драматичен ден. Законодателите ще се съберат в Народното събрание, за да гласуват бюджета за социалното осигуряване за следващата година. Барние, който е министър-председател едва от септември, след като президентът Еманюел Макрон свика предсрочни избори, отчаяно се нуждае от приемането на бюджета, за да избегне криза, която ще бъде колкото политическа, толкова и финансова. Проблемът е, че неговото дясноцентристко правителство не разполага с мнозинство в парламента, така че ще му е необходима мълчаливата подкрепа на крайната десница. Междувременно, ако се опита да заобиколи гласуването, политическата опозиция може да предизвика падане на правителството му.
Целта на бюджета на Барние е да се възстанови контролът върху спираловидно нарастващия дефицит на Франция, който се очаква да достигне 6,1% от размера на икономиката през тази година. Първоначално той планираше 40 млрд. евро за съкращаване на разходите и 20 млрд. за увеличаване на данъците, но беше принуден да направи някои отстъпки от тези цифри.
Осъзнавайки силните си позиции, Льо Пен и нейната партия „Национален сбор“ представиха голям списък с предколедни искания, които очакват Барние да изпълни в замяна на тяхното сътрудничество. Партията изброи редица „червени линии“ - политики, които според нея автоматично ще доведат до вот на недоверие, ако бъдат включени в бюджета.
Въпросът е кой ще мигне пръв.
В неделя Льо Пен коментира пред информационната агенция AFP, че правителството е „прекратило дискусията“, като добавя: „Има вероятност това изключително затворено и сектантско поведение да доведе до определени последствия“.
Две възможности
Барние има две възможности на масата, за да може бюджетът за социално осигуряване да бъде приет - и двете изискват сътрудничеството на „Национален сбор”.
Първият е традиционният парламентарен път. При този сценарий законопроектът ще бъде подложен на гласуване. За да спечели, правителството на малцинството на Барние, което е подкрепяно от тясна коалиция от центристки и консервативни депутати, ще се нуждае поне от мълчаливото съгласие на депутатите на Льо Пен. Бюджетът може да мине, ако от „Национален сбор” гласува въздържал се - вероятно след като са изтръгнали достатъчно отстъпки от премиера. Льо Пен косвено остави тази врата отворена, като определи краен срок за корекциите в бюджета в понеделник.
Вторият вариант, който Барние заяви, че е „вероятно“ да използва, включва прескачане на гласуването изобщо. Френската конституция позволява на правителството да направи това, но този ход дава възможност на опозиционните партии да внесат вот на недоверие. Ако бъде внесен днес, той трябва да бъде подложен на гласуване в сряда. Ако вотът мине, бюджетът ще бъде отхвърлен, а правителството автоматично ще се разпадне.
Левият „Нов народен фронт”, който има около една трета от местата във френския парламент, вече обеща да внесе предложение за сваляне на правителството. Ако към него се присъедини и крайната десница, за администрацията на Барние всичко ще приключи.
Проблеми с бюджета
Ако Барние избере втория път, може само да се надява Льо Пен да се разколебае от възможността да потопи страната във финансов хаос. Но официалната позиция на нейната партия засега е, че тя няма да отстъпи, освен ако не бъдат премахнати всички нейни „червени линии“ от бюджета.
„Все още имаме проблеми с бюджета. Барние има време до понеделник“, посочи Льо Пен пред Le Monde в четвъртък.
Междувременно списъкът ѝ с желания се разшири през последните няколко дни. „Национален сбор” иска от правителството да се откаже от повишаването на данъка върху електроенергията, както и от планираното отлагане на годишната инфлационна корекция на пенсиите. То трябва също така да запази облекченията за вноските на работодателите върху ниските заплати.
Крайнодесните искат също така Барние да се ангажира да „намали драстично“ достъпа до финансирано от държавата здравеопазване за имигрантите без документи и да „договори с Брюксел намаляване на вноската на Франция в бюджета на Европейския съюз“.
Барние започна да отстъпва, като направи обратен завой в плановете си за данъците върху електроенергията и се съгласи да запази освобождаването на работодателите от вноски. Той също така се опита да съблазни крайната десница в интервю за консервативния всекидневник Le Figaro с допълнителни обещания, като например ограничаване на възможността за достъп до здравни грижи на лица без документи. Според него тези отстъпки не са имали за цел да убедят Льо Пен, а да постигнат консенсус с всички опозиционни партии.
В интервю за Le Parisien, публикувано в неделя, министърът на бюджета Лоран Сен-Мартен привидно затвори вратата за всякакви отстъпки в последната минута.
„Няма как да гарантираме възстановяването на държавните финанси, ако отидем по-далеч от това, което вече сме направили“, казва той. „Компромисът не е изнудване, не може да има ултиматум“.
В отговор председателят на „Национален сбор” Жордан Бардела се обърна към X, за да обвини правителството, че е „упорито“ и „рискува“ да бъде свалено, като „прекрати преговорите“.
Уловката за Барние? Дори и да оцелее през тази седмица, той няма да се измъкне от тази напрегната ситуация. По-късно този месец, ако проектозаконът за социалното осигуряване бъде приет, депутатите ще разгледат цялостния държавен бюджет за следващата година, което отново ще изложи премиера на вот на недоверие - и неизбежно на още един набор от искания от страна на „Национален сбор”.