Следващият лидер на Intel е изправен пред безизходица, която няма лесно решение
Пат Гелсингър заложи на връщането на Intel към производствено величие. Това поставя наследника му в трудна ситуация
Неумолимото желание на Пат Гелсингър да изгради Intel като бизнес за производство на чипове натоварва неговия наследник с много сложна задача.
Подалият оставка изпълнителен директор прекара почти 4 години, фокусиран върху ресурсите на Intel за превръщането на производствения бизнес на компанията в комерсиална леярна – въпреки слабите финанси и мрачните перспективи за клиентите.
Въпреки че идеята за превръщането на леярския бизнес в търговско-производствена операция беше подкрепена първоначално от борда, сега би било предизвикателство за компанията да се освободи от нея, без да застраши значителна инвестиция от правителството на САЩ, пише в анализ MarketWatch.
Изданието цитира анализатори на Bernstein Research, които отбелязват, че освобождаването на компанията от нейните фабрики би означавало навлизане в политическо минно поле, въпреки че те в момента се чувстват като „мъртва тежест“.
Анализатори от BofA посочват в коментар от понеделник, че финансирането от Закона за чиповете, за което Гелсингър работи толкова усилено, ще попречи на пълното отделяне на леярния бизнес.
„По-конкретно, Intel трябва: (1) да поддържа най-малко 50,1% собственост върху Intel Foundry, ако бъде отделена в ново юридическо частно лице, или (2) да не преотстъпва 35% или повече от собствеността върху Intel Foundry на трета страна, ако е посочена като публична компания и Intel не е нейният най-голям акционер“, посочват от BofA.
Не е ясно кой дори би искал да купи производствените предприятия на Intel. През последните няколко месеца, докато финансовите показатели на леярния бизнес ставаха по-мрачни, компанията се среща със своите инвестиционни банкери, за да разгледа варианти, включително отделяне или продажба на губещия бизнес. Резултатът от внимателно наблюдаваното решение на Intel през септември беше да превърне този бизнес в отделно дъщерно дружество със собствен борд. Това решение може да е резултат от неуспешни опити за продажба на звеното или оценка, че перспективите за такава продажба са слаби.
Сега леярният бизнес представлява най-големият въпрос за временното ръководство на Intel и евентуалния постоянен наследник на Гелсингър. Засега Intel назначи двама временни главни изпълнителни директори - главния финансов директор Дейвид Зинснер и ръководителя на продуктовото звено Мишел Джонстън Холтхаус. Никой от тях не изглежда да има голям опит в производството на полупроводници на Intel, посочва MarketWatch.
Допълнително усложнение е страхът, че леярният бизнес на компанията не се представя според очакванията. Intel преминава към нов производствен процес, наречен 18A, но все още не е доставил нито един от своите продукти от него. Компанията също така трудно намира големи клиенти за своя леярски бизнес, който ще загуби 13,8 милиарда долара тази година, според прогнози на FactSet. Най-голямата сделка е с Amazon.com за няколко милиарда долара, сключена през септември.
Докато Гелсингър се фокусираше както върху възстановяването на производството на Intel до предишното му величие, така и върху комерсиализацията му, приходите на компанията от продукти като чипове за персонални компютри и от центрове за данни спаднаха рязко на фона на бума на AI - област, в която компанията почти не участваше.
Анализаторите на Raymond James казват, че „ключовият въпрос сега е дали производствената пътна карта все още е в ход и дали Intel ще бъде разделен на продуктов и леярски бизнес.
Производственият процес на Intel загуби короната в индустрията, изпреварен преди няколко години от Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Според някои критици Гелсингър е прекарал твърде много време в началото на мандата си, опитвайки се да получи средства от правителството на САЩ, което в крайна сметка създаде Закона за чиповете, за да се опита да възстанови производството на полупроводници в страната.
В допълнение, новият главен изпълнителен директор ще трябва да подобри отношенията на Intel с TSMC, след като Гелсингър нарече Тайван нестабилен в стремежа си да убеди американските законодатели в необходимостта от повече производство на чипове в САЩ.