Правителството на САЩ отпуска на Intel до 7,87 млрд. долара за финансиране на нови заводи за чипове в четири щата - най-голямата сума, отпусната в рамките на програмата на администрацията на Байдън, насочена към съживяване на американското производство.

Средствата са по-малко от 8,5 млрд. долара, предвидени за Intel в предварителното решение през март. Това се дължи на предварително обявеното финансиране в размер до 3 млрд. долара за изграждане на сигурни съоръжения за производство на микрочипове за военни и разузнавателни приложения в САЩ, пише The Wall Street Journal.

Безвъзмездните средства, заделени по силата на Закона за чиповете от 2022 г., имат за цел САЩ да се противодействат на прекъсванията на веригата за доставки от пандемията и да се отговори на нарастващото геополитическо напрежение с Китай. През последните десетилетия голяма част от световното производство на чипове се е преместило в Азия, като през 2020 г. САЩ останаха с около 12% от световното производство.

Средствата ще бъдат отпуснати на Intel въз основа на конкретни етапни цели, като компанията ще получи поне 1 млрд. долара по-късно тази година, съобщава WSJ, позовавайки се на източници. По силата на споразумението за финансиране Intel се е съгласила да не извършва обратно изкупуване на акции в продължение на пет години.

Intel, най-големият производител на чипове в САЩ по приходи, вече не планира да ползва правителствени заеми в размер на 11 млрд. долара по програмата, но все още планира да кандидатства за съответните данъчни облекчения. Парите ще отидат за нови заводи и проекти за разширяване на дейността им в Аризона, Ню Мексико, Охайо и Орегон.

Законът за чиповете на стойност 53 млрд. долара има за цел да прекрати зависимостта на САЩ от полупроводниците, произведени в чужбина, особено от тези, внедрени в системите на Пентагона. Това е най-новият пример за това как федералното правителство използва парите си, за да преобрази индустрия, която смята за ключова за националната сигурност.

Администрацията се надпреварва да предостави обещаните безвъзмездни средства за производство в размер на милиарди долари, за да завърши значителна част от предпочитаната от президента Байдън програма, преди той да напусне поста си. Очаква се през следващите седмици да бъдат финализирани още договори за отпускане на средства.

За Intel финансирането е допълнителна финансова подкрепа за скъпоструващите усилия на главния изпълнителен директор Пат Гелсингър за промяна на ситуацията.

Гелсингър, който пое ръководството преди три години, предприе мащабно разширяване на производството на чипове в компанията и откри нов бизнес за чипове по договор за външни лица, наред с многогодишния опит да настигне конкурентите TSMC и Samsung.

Intel се бори да осъществи този план, съкращавайки хиляди работни места. Основният ѝ бизнес с чипове е засенчен от продажбите на графични процесори от Nvidia, които са водещи за целите на изкуствения интелект.

Акциите на Intel са се понижили с 51% през тази година.