Усилията на SpaceX да изведе в ниска околоземна орбита допълнителни 22 488 сателита са изправени пред официално възражение от украинско-американска организация с нестопанска цел. Тя заявява, че е обезпокоена от „контактите на главния изпълнителен директор Илон Мъск с Русия и предполагаемото използване на неговата система Starlink от руските сили в Украйна“.

В петиция за отказ и молба за спиране, подадена до Федералната комисия по комуникации на САЩ (FCC) в сряда, Ukrainian Congress Committee of America (UCCA) също така цитира отрицателното въздействие на изстрелванията на SpaceX върху околната среда в Тексас и потенциалните конфликти на интереси на Мъск заради работата му с бъдещата администрация на Тръмп.

Системата Starlink на SpaceX е свързана с Украйна, откакто терминалите пристигнаха там малко след като руските войски нахлуха в началото на 2022 г. През следващата година Пентагонът се съгласи да закупи терминали за сателитен интернет Starlink, за да подсили украинската отбрана. През септември 2023 г. обаче американци от украински произход упрекнаха изпълнителния директор на SpaceX, след като стана ясно, че той е осуетил голяма атака срещу руския флот. По това време Мъск заяви, че е казал на инженерите си да не включват сателитната мрежа Starlink на SpaceX над Крим, за да предотвратят планирана атака срещу Черноморския флот през 2022 г.

„Необходимо е да се определи дали Starlink е била използвана в помощ на чуждестранен противник“, коментира пред CNBC президентът на UCCA Майкъл Саукиу-младши във връзка с решението на групата да подаде петиция и предложение до FCC тази седмица. „Ако отговорът е положителен, това не е в интерес на националната сигурност на американците от украински произход и на цялата страна.“

UCCA не е единствената група, която е загрижена за отношенията на Мъск с Кремъл. През октомври Wall Street Journal съобщи, че Мъск е провел серия от „тайни разговори“ с руския президент Владимир Путин преди президентските избори през 2024 г. Членове на Конгреса и администраторът на НАСА Бил Нелсън призоваха за разследване на тези контакти.

Месец преди това Journal Newsweek и други издания съобщиха, че Русия е инсталирала терминали Starlink в проектираните от Иран безпилотни летателни апарати Shahed, използвани срещу Украйна. Starlink не предостави коментар за историята, но през февруари Мъск заяви в публикация в социалните мрежи, че новинарските съобщения, предполагащи, че компанията му продава терминали на Русия, са „категорично неверни“ и че „доколкото ни е известно, никакви терминали не са продавани пряко или косвено на Русия“.

Саукиу акцентира, че неговата група се застъпва за каузи, които вълнуват около 2 милиона американци от украински произход, живеещи днес в САЩ, много от които са пристигнали след началото на войната през февруари 2022 г.

Спътниците Starlink, посочени в петицията, ще позволят на компанията да доставя интернет услуги до повече дестинации по света като част от своята сателитна система Gen2 NGSO.

Потенциални конфликти на интереси

Ако групата на Саукиу успее да постигне правен успех, може да се наложи FCC да спре одобренията за SpaceX, като остави време за екологичен преглед и за план за разрешаване на евентуални конфликти на интереси, произтичащи от новата роля на Мъск в предстоящия Департамент за правителствена ефективност (DOGE). Очаква се той да функционира като федерален консултативен комитет, който ще има влияние върху регулациите, правителствените разходи и персонала. Групата потенциално би могла да препоръча сериозни промени в FCC и да повлияе на надзора на SpaceX и други компании, ръководени от Мъск.

„Конфликтите на Мъск обхващат цялата гама - от финансови до обективни“, пише UCCA в петицията. „Неговите компании могат да извлекат финансова полза както от получаването на държавни договори, така и от действията, предприети от федералното правителство, включително от FCC. Поставянето на Мъск начело на DOGE е равносилно на това да се позволи на лисицата да пази кокошарника.“

Петицията иска от FCC да определи как Мъск ще спазва Закона за федералните консултативни комитети, като се има предвид ролята му в DOGE, преди да разреши по-нататъшни искания на SpaceX.

Що се отнася до опасенията за околната среда, водещият регулаторен съветник на UCCA Артър Белендюк пише в документите до FCC, че стартовата площадка на SpaceX в Бока Чика, Тексас, е разположена в ″биологично разнообразна и важна зона на местообитание за много видове, включително диви животни, защитени от Закона за застрашените видове“. Позовавайки се на предишни инциденти, той добавя, че „изстрелването на ракети в този район създава реален риск за пожари и изхвърляне на отломки върху съседните екологично защитени земи“.

След съобщения, че вибрациите и шумът от изстрелванията на SpaceX са довели до унищожаването на девет гнезда на застрашен вид птици в района, Мъск написа в публикация в X през юли: „За да компенсирам това отвратително престъпление, ще се въздържа от омлет в продължение на седмица.“

Затова в петицията си Белендюк посочва, че вместо да поправи щетите, причинени от изстрелванията на SpaceX, Мъск „отговаря на законните опасения на местните екологични групи със сарказъм и подигравки“.