Олиете - замиращото село, което дигиталните номади спасиха
Далеч от тълпите в Барселона, испанското село използва маслинови дървета, за да привлече чужденци, търсещи спокоен начин на живот
Ако посетите Олиете в края на есента, със сигурност може да видите събирането на маслиновата реколта.
Екипите работят по цял ден в пресечената местност, за да обрулят маслините от 1500 дървета и да ги превърнат в златиста течност.
И макар да ви се струва, че маслинът е малко вероятен начин за спасяване на едно умиращо село, жителите на Олиете в отдалечения регион Теруел, на около три часа път от Барселона, използват „течното злато“, за да спасят малката си общност от изчезване, разказва Euronews.
Влизайки в една от местните гостилници, се чува необичайна реч на английски език.
„Имотите и разходите за живот тук са много разумни. Идваме през по-голямата част от годината и се връщаме в Ирландия през лятото“, казва Марк Роудън, ирландски капитан на кораб, който живее в Олиете за по четири седмици, а след това работи по един месец в морето.
Приятелката му Каролина, която е от Венецуела, също е намерила работа в Олиете.
Изправено пред застаряващо население и перспективата за затваряне на местното училище, селото създава сайта ApadrinaUnOlivo.org - или „осинови маслиново дърво“ на испански език.
Целта е да се насърчат хората от цял свят да спонсорират едно от маслиновите дръвчета срещу 60 евро годишно - или по-малко, ако живеете в Испания, поради данъчните облекчения на неправителствените организации.
Неправителствената организация използва 71 000 евро, събрани от тези спонсори, за да превърне стар краварник в интелигентно пространство за съвместна работа в селото и така привлича дигитални номади, подкрепена със 75 000 евро от национални и регионални правителства и бизнеса. В процеса са създадени 43 нови работни места.
Новопристигналите в селото идват от цяла Испания и от далечни страни. Някои за няколко седмици, други остават за постоянно.
Очарованието на Олиете може би е в неговата отдалеченост
Земеделието и отглеждането на овце и прасета са основните методи за прехрана на местните жители.
Олиете е далеч от слънцето, морето и пясъка на испанското крайбрежие. Но точно затова, за някои това село е „истинската Испания“.
Разположено е в културния парк Рио Мартин, а наоколо кръжат белоглави лешояди, скални орли, соколи скитници.
Разбира се, живителната сила на всяко село са неговите деца. Ето защо дигиталните номади в Олиете са спасили училището от закриване. Когато Apadrinaunolivo.org стартира, в него има само трима ученици, а сега те са 27 на възраст от 3 до 11 години.
С настоящо население от едва 249 души Олиете е в упадък - но новите жители носят надежда. Само миналата година общността се е сдобила с 19 нови членове.
50-годишната Сандра Майрал е един от дигиталните номади, които остават в Олиете винаги, когато могат, за да избягат от напрегнатата работа в Барселона като организатор на събития.
„Обичам по-бавния ритъм на живот. Просто да смениш чипа си. Мога да работя в пространството за съвместна работа и да гледам към селото, което винаги е много по-спокойно. В Барселона, ако поискаш кафе, го получаваш веднага. Ако искаш същото в Олиете, трябва да почакаш“, добавя Майрал.
31-годишната Тереса Санчо е от близкото село Ариньо, което е известно с откритите си бани.
Тя намира работа в Олиете в сайта Apadrinaunoliva.org, който 10 години по-късно има „осиновители на дървета“ от 28 държави.
„Имаме около 8000 спонсори“, казва тя. „Идват от цяла Европа, Великобритания и Америка. Повечето идват и посещават дърветата си“.
Всеки спонсор може да даде име на своето дърво, ако желае. В замяна получава два литра зехтин годишно и може да създададе връзка със селото за цял живот.
Испанска схема помага на селата да се превърнат в убежища за дигитални номади
Хората, които Олиете привлича, са различни.
Миналата година група от 18 бизнесдами от цяла Европа прекарва известно време на работа в селото в рамките на бизнес стипендия, а американско училище води ученици, за да видят отблизо как Олиете се опитва да привлече таланти отвън.
И как обаче всички тези посетители научават за този гостоприемен селски център?
Олиете, както и 30 други замиращи села в Испания, се присъедини към Red Nacional de Pueblos - национална мрежа, създадена да помага на малките общности да привличат дигитални номади.
Според Автономния университет на Барселона, проучващ обезлюдяването на селските райони, от 8 131 общини в Испания 1 840 са застрашени от изчезване.
Карлос Бланко, 42-годишен баща на четири деца, се премества в селото от Барселона през 2017 г. и работи в склад, където приема поръчки за проекта за производство на зехтин.
Когато Каталуния се обявява за независима, бизнесът му с аквариуми се срива, след като всичките му поръчки от Испания са отменени.
„Преместихме се тук и не сме поглеждали назад. Тук е много по-спокойно, има по-добро качество на живот и е много по-добре за децата“, разказва той. „Ако искате голям град, той е само на час път с кола в Сарагоса.“
В тесните улички на Олиете, чиито високи стени някога са го пазали от нашественици, няма туристически барове и малко хора говорят английски. Но има гостоприемно отношение - общността е отворена за гости отвсякъде.