Nasdaq надскочи 20 000 за първи път. Защо това може да е проблем за инвеститорите в началото на 2025 г.?
„Блестящите предмети стават все по-блестящи преди Коледа“, казва Ричард Стайнбърг, главен пазарен стратег на Colony Group. „Но мисля, че вземаме назаем от Питър, за да платим на Пол“, добавя той
Голямото покачване на акциите на технологичните компании с голяма капитализация доведе индекса Nasdaq Composite до първото му затваряне над прага от 20 000 в сряда.
Компанията-майка на Google Alphabet и производителят на електромобили Tesla скочиха съответно с 5,5% и 5,9%. Производителят на AI чипове Nvidia спечели 3,1%. Microsoft, Amazon и Meta също завършиха солидно по-високо. Apple достигна рекордно ниво по време на сесията, но завърши с 0,5% надолу.
Сред другите големи двигатели, с производителят на чипове Broadcom се повиши с 6,6% след съобщенията, че Apple си партнира с него, за да разработи свои собствени AI чипове. Производителят на енергийно оборудване GE Vernova скочи с 5%, след като повиши дългосрочната си перспектива за приходите и обяви план за обратно изкупуване на акции.
Всичко това тласна технологичният индекс Nasdaq с 1,8% нагоре. Той завърши търговската сесия в сряда на 20 035.
„Блестящите предмети стават все по-блестящи преди Коледа“, казва по този повод пред MarketWatch Ричард Стайнбърг, главен пазарен стратег на Colony Group. „Но мисля, че вземаме назаем от Питър, за да платим на Пол“, добавя той.
В САЩ акциите исторически са склонни да се справят добре през декември, особено през втората половина на месеца. Но инвеститорите изглежда нямат търпение да чакат традиционния период за „ралито на Дядо Коледа“, който тази година започва на 24 декември и продължава до втория търговски ден на 2025 г.
Седемдневният период на търговия е водил S&P 500 до среден ръст от 1,3% от 1969 г. насам, докато Nasdaq е печелил 4,3% още през декември, според FactSet.
Според Стайнбърг „възвръщаемостта от всякакъв вид скок на Nasdaq в края на годината просто ще отнеме сила от първата част на 2025 г.“
Настроенията на инвеститорите остават възходящи преди 2025 г. въпреки завишените оценки и не само заради силните шансове, че фондовият пазар в САЩ ще отбележи две поредни години с над 20% печалби.
Част от ентусиазма се основава на очакваните политики, насърчаващи растежа, като допълнителни облекчения на корпоративния данък от втората администрация на Тръмп. Те обаче не са нещо сигурно, според Стайнбърг, който вижда потенциал за слабост при т. нар. акции в растеж през първото тримесечие на 2025 г.
Все още растящата референтна доходност на 10-годишните държавни облигации, която се повиши до 4,27% в сряда, може да натежи върху растежа на акциите, както и потенциалния натиск от страна на „облигационерите“ през новата година поради опасенията от увеличаването на дефицитните разходи на САЩ.
И накрая, потенциалът за силен долар заради програмата на Тръмп „Америка на първо място“ може да натежи върху печалбите на големите мултинационални компании през следващата година, според Стайнбърг, който препоръчва на инвеститорите да ребалансират портфейлите си по-близо до стандарта 60/40 за акции и облигации.
„Сега е време да управляваме алчността“, казва Стайнбърг.
Кийт Лърнър, инвестиционен директор в Truist Advisory Services, има по-оптимистичен прочит на постижението на Nasdaq. „Мисля, че темата за AI остава доминираща на този бичи пазар“, казва Лернер пред MarketWatch.
Въпреки че победата на Тръмп спомогна за разширяването на фондовото рали отвъд няколко големи технологични гиганта, „сега парите се връщат обратно“, казва Лернър. Той добавя, че несигурността около политическия дневен ред на Тръмп вероятно е изиграла роля в завръщането на фокусираното върху Big Tech рали. Според експерта технологичният сектор изглежда далеч от балон.
Прогнозата за печалбите на компаниите, помогнали за издигането на Nasdaq над 20 000 за първи път, може да оправдае оптимизма.
Кали Кокс, главен пазарен стратег в Ritholtz Wealth Management, коментира пред MarketWatch, че постижението от 20 000 за Nasdaq е психологически важен крайъгълен камък за фондовия пазар и кара инвеститорите да се чувстват по-сигурни за бъдещето. Кокс обаче предупреждава, че достигането на Nasdaq до 20 000 „отразява единствено звездното представяне в технологичния сектор – дори на фона на високите лихвени проценти, които затрупаха определени части от него“.
Относно представянето на останалата част от пазара в сряда S&P 500 добави 0,8%, затваряйки също близо до нов връх. Dow Jones Industrial Average затвори с 0,2% по-ниско.
Фондовият пазар в САЩ получи ранен тласък, след като докладът за индекса на потребителските цени показа, че 12-месечната инфлация е 2,7% през ноември, спрямо 2,6% предходния месец, но в съответствие с очакванията на икономистите. Макар и да показват, че инфлацията остава стабилна, данните засилват очакванията, че Федералният резерв вероятно ще намали лихвените проценти следващата седмица.
Участниците на пазара сега дават 99% шанс за намаление с четвърт пункт следващата седмица, в сравнение с 86% вероятност преди публикуването на доклада за инфлацията, според инструмента FedWatch на CME Group.
Биткойнът се търгуваше за $101 600, като е нараснал с около 40% след изборите на фона на надеждите, че администрацията на Тръмп ще приеме политики, които са от полза за крипто пазара.
Фючърсите на златото поскъпнаха с над 1% до около 2750 долара за унция, докато фючърсите на суровия петрол се повишиха с около 2%.