Броят на активно търсещите работа в чужбина вече достига 800 милиона души, сочат данни на платформата Jobseeker.

Наскоро публикуван доклад анализира тенденциите от септември насам и представя класация на страните, в които хората най-много искат да работят.

Jobseeker използва източници като World Population Review и U.S. News and Word Report, за да изготви класацията си, отбелязва CNBC.

„Хората търсят гъвкавост, възможности за работа от разстояние и начин да постигнат баланс с личния живот, като същевременно запазят високо качество на стандарт“, обяснява Рейхане Мансури, кариерен експерт в Jobseeker.

Ето кои са най-желаните страни за търсещите работа в чужбина:

• Канада

• Австралия

• САЩ, Швейцария (равен брой точки)

• Дания, Сингапур, Саудитска Арабия, Обединеното кралство (равен брой точки)

• Япония, Катар, Германия, Испания, Нова Зеландия (равен брой точки)

Начело на списъка е Канада. Според доклада, желанието да се преместят там е най-голямо сред търсещите работа в Коста Рика, Германия, Индия, Япония, Мексико, Южна Африка, Саудитска Арабия и ОАЕ.

„Канада е мултикултурна страна, която приветства хора с различен културен произход. Предлага добър, ясен и бърз път за пребиваване.“, казва Мансури.

Търсещите работа избират Канада и заради езика и по-бързия процес на издаване на разрешително в сравнение с ЕС, САЩ и Великобритания.

Канада е втората по големина държава в света. В нея се говорят два официални езика - английски и френски, и превъзхожда средното ниво по отношение на доходите, работните места, образованието, здравето, качеството на околната среда, социалните връзки и удовлетвореността от живота, според Индекса за по-добър живот на ОИСР.

70% от хората на възраст между 16 и 64 години имат платена работа, а 92% от хората между 25 и 64 години са завършили средно образование.

Канада се нарежда в Топ 10 на най-добрите страни и най-доброто качество на живот според класацията на U.S. News and World Report.

Австралия е втората най-желана страна според Jobseeker. Хората, живеещи в Дания, Индонезия и Обединеното кралство, най-много желаят да работят там.

„Австралия има силен пазар на труда и икономическа стабилност, както и високо качество на живот“, казва Мансури и допълва, че миграционната система на Австралия набляга на квалифицираната миграция и е насочена към лица с опит и квалификация в професии с високо търсене.

Австралия е класирана като една от най-щастливите държави в Доклада за световното щастие за 2024 г.

Около 73% от хората между 15 и 64 години имат платена работа, а средният нетно коригиран разполагаем доход на домакинство на глава от населението е 37 433 долара годишно, според Индекса за по-добър живот на ОИСР.

Австралия има и един от най-силните пазари на труда в света, според Australian Financial Review.

САЩ и Швейцария си разделят третото място.

Търсещите работа от Бразилия, Канада, Франция, Германия и Япония имат най-голямо желание да се преместят в САЩ с цел работа.

Търсенето на възможности за работа в Швейцария пък е най-бързо развиващата се тенденция в САЩ с 315% увеличение през 2024 г.

„В Швейцария служителите се възползват от по-кратко работно време, разнообразни политики за отпуски и култура, която дава приоритет на баланса между работата и личния живот. Това е ключово за професионалистите, които търсят здравословна и устойчива работна среда.“, допълва експертът.