„Soft girl“: Концепцията за жените и корпоративния свят, която раздели Швеция
Все повече момичета в скандинавската държава напускат работа и си остават вкъщи. И нямат против да ги издържат мъжете им
Професионалният опит на 25-годишната Вилма Ларсон включва работа в магазин за хранителни стоки, дом за възрастни хора и производствена фабрика.
Но преди година тя решава да напусне, за да си остане вкъщи и казва, че никога не е била по-щастлива.
„Животът ми е по-лек. Не се боря. Не съм стресирана.“
Приятелят ѝ работи дистанционно в областта на финансите и докато прекарва дните си пред лаптопа, тя е във фитнеса, на кафе или готви, разказва BBC.
Двамата са от малки градчета в Централна Швеция, но сега пътуват много и прекарват всяка зима в Кипър.
„Всеки месец той ми дава част от парите, които е изарал. Ако имам нужда от повече, просто го моля. Или ако ми трябват по-малко - спестявам остатъка“, обяснява Вилма.
Тя споделя начина си на живот в Instagram, YouTube и TikTok, където е събрала над 11 000 последователи. Някои от публикациите ѝ имат почти 400 000 лайкове, въпреки че твърди, че не получава доходи от съдържанието си.
Използва хаштаговете hemmaflickvän и hemmafru (на шведски - приятелка и домакиня) и описва себе си като soft girl („меко момиче“) - идентичност, която приема по-женствения начин на живот, вместо да се фокусира върху кариерата.
Това е микротенденция в социалните мрежи в различни части на света от края на 2010 г. Но в Швеция, която има 50 години на политики за насърчаване на домакинствата с двойни доходи, популярността на концепцията предизвиква както изненада, така и разделение.
Ungdomsbarometern - най-голямото годишно проучване сред младите хора в Швеция, за първи път постави в центъра на вниманието тенденцията за soft girl, след като преди година момичетата между 15 и 24 години бяха помолени да прогнозират тенденциите за 2024 г.
Друго проучване, публикувано от Ungdomsbaromatern през август тази година, показва, че това дори се превръща в стремеж сред ученичките, като 14% на възраст от 7 до 14 години се определят като soft girl.
„Става дума за отдръпване от идеала за „момиче-шеф“, който наблюдаваме от много години, който предполага високи изисквания за успех във всеки аспект на живота“, обяснява Йохана Гьорансон, изследовател в Ungdomsbarometern.
Няма официални данни за броя „меки момичета“, които напълно се отказват от работа и живеят на издръжка на партньорите си както Вилма, но според Гьорансон, вероятно делът им е малък.
Тенденцията обаче основна тема за разговор в Швеция - от материали с мнения в централните вестници до дискусии в рамките на Алмедален - годишно политическо събитие с участието на различни партии по шведската обществена телевизия.
Гудрун Шиман, съосновател и бивш лидер на шведската феминистка партия Feministiskt initiativ, споделя, че е участвала в последните дебати по въпроса. Смята, че жените, които се издиржат от партньорите си, са „много опасни“ и „стъпка назад“ в равенството между половете.
Според нея, младите шведи са повлияни от дясното коалиционно правителство, което си сътрудничи с националистическата партия „Шведски демократи“, както и от „по-широкото развитие“ на популизма в Европа и САЩ. Тя също така смята, че липсва осведоменост за живота в Швеция преди да възприеме политиките, насърчаващи равенството между половете, като например субсидирани грижи за деца и споделен родителски отпуск.
„Младите жени днес не носят в себе си историята на това как преди е трябвало да се борят за своите права - правото на труд, на заплата и на икономическа независимост.“
В другия край на политическия спектър партията „Шведски демократи“ се отнася положително към тенденцията soft girl. „Смятам, че хората трябва да могат да решават собствения си живот“, казва Денис Вестерберг, национален говорител на младежкото крило на партията.
„И ако имаш икономическа възможност да живееш на издръжка от партньора си, тогава е добре за теб. Все още живеем в страна с всички възможности за кариера. Все още имаме всички права, както и това да изберем да живеем по-традиционно.“
Освен идеологическите дебати, дискусиите се концентрират върху социалните и културните фактори, които биха могли да повлияят на младите жени да се откажат от работа - или поне да се стремят към по-лек начин на живот.
Швеция се ползва с репутацията на страна, която се радва на баланс между професионалния и личния живот - повечето служители получават шест седмици отпуск годишно, а по-малко от 1% работят над 50 часа седмично.
Въпреки това проучванията на Ungdomsbaromatern сочат, че нивата на стрес сред младите се повишават, а Гьорансон смята, че тенденцията за „меки“ момичета може да е продължение на последните тенденции в работата като „тихото напускане“, което насърчава служителите да не се претоварват.
Междувременно възрастовата група на поколението Z (родените между 1997 и 2012 г.) създава и се влияе от съдържание в социалните медии, което възхвалява свободното време, а не кариерните цели.
„Работата не е важна, ако погледнете съдържанието в социалните медии днес, то е много п0-свързано с упражненията и благосъстоянието“, обяснява Гьорансон. „И ако това е представата на младите хора как изглежда нормалният живот, тогава, разбира се, може би не сте толкова развълнувани да прекарвате по 8 часа в офиса.“
Но може би най-големият въпрос е дали тази тенденция е отговор на ограниченията на новаторските политики на Швеция за равенство между половете.
Заедно със Словения, тя има най-голям дял работещи майки в Европа, но според правителствената статистика жените в хетеросексуални двойки все още извършват по-голям дял от домакинската работа и грижите за децата, отколкото мъжете.
Освен това ползват 70% от финансирания от държавата отпуск за отглеждане на дете и по-често излизат в болничен поради стрес.
Междувременно, въпреки че разликата в доходите на мъжете и жените остава по-ниска от средната за ЕС от 12,7%, от 2019 г. тя се задържа на ниво около 10%.
Вилма, която иска да има деца в бъдеще, казва, че решението ѝ да стане домакиня се дължи отчасти на това, че е наблюдавала как по-възрастните жени се борят да жонглират с кариерата и домакинството си.
„Много жени се чувстват прегорели от работата си. Мисля си за майка ми и нейната майка, за баба ми, за сестра ми, за всички. Те винаги са толкова стресирани.“, допълва тя.
Шока Орман, икономист в един от големите пенсионни фондове в Швеция, SPP, не вярва, че достатъчно шведски приятелки или съпруги ще напуснат работа, за да има това въздействие върху икономиката на страната.
Въпреки това, тя работи за повишаване на осведомеността на шведските жени, че напускането на работа (както и преминаването на непълно работно време) може да повлияе на личните им финанси - от спестяванията и пенсиите до заплатата, ако се върнат след това.
Орман се надява, че настоящите дебати soft girl ще послужат като предупредителен сигнал както за политиците, така и за бизнеса, че все още има какво да се направи за преодоляване на структурните неравенства в Швеция.
„Мисля, че източникът на проблема, а именно проблемите с психичното здраве, прегарянето и всичко останало, е по-притеснителен, защото това засяга не само малкото млади момичета днес, които искат да си останат вкъщи като меки момичета“, допълва тя.