Сръбски служители са инсталирали шпионски софтуер на телефоните на десетки журналисти и активисти, съобщи Amnesty International в доклад, цитиран от Reuters. Към него са приложени доказателства от цифрова експертиза и показания на активисти, които твърдят, че са били хакнати през последните месеци.

В два от случаите софтуерът, предоставен от израелската компания за наблюдение Cellebrite DI Ltd, е бил използван за отключване на телефоните преди заразяването им, се казва в доклада.

След това инструментът, наречен от Amnesty NoviSpy, е правил тайни скрийншотове на мобилните устройства, копирал е контактите и ги е качвал на контролиран от правителството сървър.

„В множество случаи активисти и журналисти съобщават за признаци на подозрителна дейност на мобилните си телефони непосредствено след разпити от сръбската полиция и органите за сигурност“, казват от организацията.

Продуктите на Cellebrite се използват широко от правоприлагащите органи, включително ФБР, за отключване на смартфони и претърсването им за доказателства. Главният маркетинг директор на компанията Дейвид Джи коментира, че тя разследва твърденията на Amnesty.

„Ако тези обвинения са верни, това потенциално би могло да бъде в нарушение на нашето лицензионно споразумение с крайния потребител“, казва Джи пред Reuters. Ако случаят е такъв, Cellebrite може да преустанови използването на технологията си от сръбските власти.

Поставянето на софтуер за наблюдение на устройства „абсолютно не е това, което правим“, категорични са от компанията, като добавят са се свързали със сръбски официални лица.

Експерти по дигитална криминалистика

Един от активистите, представени от Amnesty в доклада, заявява, че е забелязал, че контактите в телефона му са били експортирани веднага след срещата с местните служби. По думите му той е показал телефона си на експерти по дигитална криминалистика, които са открили, че шпионският софтуер NoviSpy е експортирал контактите и е изпратил лични снимки от устройството на контролиран от властите сървър.

Според Amnesty Сърбия е получила устройствата за подслушване на телефони от Cellebrite като част от по-широк пакет от помощи, предназначени да помогнат на страната да изпълни изискванията за интеграция в Европейския съюз. Този пакет, финансиран от норвежкото правителство и управляван от Службата на ООН за проектни услуги (UNOPS), е бил предоставен на сръбското министерство на вътрешните работи от 2017 г. до 2021 г., за да му помогне в борбата с организираната престъпност.

През 2018 г. норвежкото правителство временно прекратява доставката на устройства Cellebrite за Сърбия, заявява още Amnesty. Посолството на Норвегия в Белград е изразило загриженост относно програмата, но в крайна сметка UNOPS доставя устройствата през юни 2019 г.

„Твърденията, направени в доклада, са обезпокоителни и, ако са верни, са неприемливи“, посочва заместник-министърът на външните работи на Норвегия Мария Вартересян. „По-късно този месец ще се срещнем със сръбските власти, както и с UNOPS, за да получим допълнителна информация по въпроса. Очакваме UNOPS да разследва твърденията“.

В изявление на UNOPS се казва, че приветства доклада на правозащитната организация и че през годините след 2017 г. агенцията е „подобрила допълнително механизмите за оценка и смекчаване на потенциалните неблагоприятни последици“.