Шофьорите на таксита и линейки имат по-ниски нива на смъртност от болестта на Алцхаймер в сравнение с представители на стотици други професии, показва ново проучване.

Това може да се дължи на специфичните изисквания за паметта, характерни за тяхната работа, пише EuroNews.

Шофьорите в тези професии трябва да запаметяват и бързо да извикват наум сложни мрежи от градски улици. Предишни изследвания във Великобритания сочат, че лондонските таксиметрови шофьори развиват функционални промени в хипокампуса – част от мозъка, която отговаря за пространствената памет и навигацията.

Именно хипокампусът е сред първите области на мозъка, засегнати от болестта на Алцхаймер – най-разпространената форма на деменция.

В новото изследване, публикувано в The BMJ, учени от Харвардската медицинска школа анализират нивата на смъртност от Алцхаймер за почти 9 милиона души в САЩ, починали между 2020 и 2022 г.

Въпреки откритията изследователите подчертават, че все още няма категорични доказателства за причинно-следствена връзка между професията и риска от деменция.

Те обаче посочват, че резултатите могат да насочат към важни връзки между професионалните дейности, които ангажират паметта, и здравето на мозъка.

Навигационните умения може да предпазват от Алцхаймер

Изследването обхваща 443 професии, но акцентът е поставен върху таксиметрови шофьори и тези на линейки, сравнявани с други транспортни професии като шофьори на автобуси, пилоти и капитани на кораби.

Разликата? Работата на таксиметровите и шофьорите на линейки изисква значително повече памет и навигационни умения.

В общата популация 1,69% от всички смъртни случаи са свързани с болестта на Алцхаймер. За таксиметровите шофьори този процент е значително по-нисък – 1,03%, а за тези на линейки – едва 0,91%.

За сравнение, смъртността от Алцхаймер сред други транспортни професии е значително по-висока – 1,65% при шофьори на автобуси и 2,34% при пилотите на самолети.

Навигацията като възможна защита

„Нашите открития повдигат въпроса дали честото използване на навигационни и пространствени умения, характерни за професиите на таксиметровите шофьори, може да предлага известна защита срещу болестта на Алцхаймер,“ споделят авторите на проучването.

GPS-ът не е враг на мозъка

Д-р Анупам Б. Джена, професор в Харвардската медицинска школа и водещ автор на изследването, заявява пред Euronews Health, че хората не трябва да спират да използват GPS-а като начин да стимулират мозъка си.

„Навигацията при таксиметровите шофьори се случва в много специфичен и интензивен контекст, ден след ден, минута по минута“, обяснява Джена.

Анджела Брадшоу, директор на научните изследвания в Alzheimer Europe, подчертава, че макар изследването да е предпазливо в заключенията си, има доказателства, че честото използване на пространствена и навигационна обработка може да намали риска от деменция.

Тя посочва австралийско проучване от 2023 г., което установява, че дейности като решаване на кръстословици, писане на писма или участие в курсове са свързани с по-нисък риск от деменция за период от 10 години.

Ограничения на изследването

Учените отбелязват, че има редица фактори, които затрудняват установяването на директна връзка между професията и риска от Алцхаймер. Например, шофьорите на таксита и линейки в изследването умират на възраст средно между 64 и 67 години, докато болестта на Алцхаймер обикновено се проявява след 65 години.

Освен това, малко от шофьорите в изследването са жени, а те са по-склонни да развият Алцхаймер.

Генетичните фактори и данни от мозъчни скенери също не са били включени в анализа, което ограничава възможността да се заключи, че менталното натоварване в тези професии наистина работи като защита от деменция.

Въпреки ограниченията Тара Спайърс-Джоунс, изследовател на деменцията и президент на British Neuroscience Association, смята, че резултатите подчертават нуждата от фундаментални изследвания за предпазване на мозъка от Алцхаймер.

В Европейския съюз близо 8 милиона души страдат от деменция, като болестта на Алцхаймер вероятно представлява над половината от случаите, сочат данни на Alzheimer Europe.