В днешния забързан свят, в който времето е ограничено, а натискът върху ръководствата е огромен, намирането на място за щедрост може да изглежда като лукс. Изследванията и реалният опит обаче показват, че щедростта в лидерството не е просто приятна черта - тя е решаващ фактор за организационен успех.

В неотдавнашен епизод на подкаста McKinsey Talks Talent експертите Брук Уедъл и Брайън Хенкок, партньори в офиса на компанията във Вашингтон, Дана Маор, старши партньор в офисите в Обединеното кралство, Ирландия и Израел, и глобалния редакционен директор на McKinsey Global Publishing Лучия Рахили дискутират защо щедростта е от значение за лидерите и как тази нагласа може да промени екипите и организациите.

Какво е щедрост в лидерството?

Щедростта в лидерството не е свързана с финансови ресурси - тя е свързана със споделяне на нематериални активи като време, опит и мъдрост. Дана Маор обяснява, че това е „щедрост на духа“, при която лидерите насърчават култура на сътрудничество, откритост и овластяване.

По същество този начин на мислене изисква преминаване от оскъдност - вярване, че ресурсите са ограничени - към изобилие, признаване на огромния потенциал на хората и възможностите.

Защо е от решаващо значение в днешно време

Съвременното работно място е изправено пред безпрецедентни предизвикателства. Близо 40% от служителите в САЩ, например, съобщават, че се чувстват прегорели. Освен това в днешно време на едно работно място могат да бъдат срещнати представители на пет поколения, всяко от които има своите уникални нужди и приоритети.

Щедростта се превръща в изключително важен инструмент за справяне с тези сложни проблеми. Като дават възможност на другите и споделят ресурси, лидерите могат да създадат среда, в която всеки допринася за изпълнението на организационните цели.

Брайън Хенкок подчертава, че щедрите лидери, които често притежават висока емоционална интелигентност, превъзхождат нарцистичните си колеги. Докато нарцистичните лидери могат да постигнат краткосрочни резултати, щедростта изгражда устойчив успех на екипа.

Какво спира лидерите?

Въпреки ползите си, щедростта в лидерството невинаги се постига лесно. Натискът и ограниченията във времето често тласкат лидерите към нагласа за оскъдност, поради което щедростта изглежда недостижима. В същото време увереността понякога може да противоречи на чувството на уязвимост, необходимо за щедростта. Лидерите трябва да намерят баланса между двете. Не на последно място, обществените очаквания относно стила на ръководство могат да обезкуражат някои лидери - особено жените - да проявяват щедрост.

Ползи от щедростта в лидерството

Щедростта не е само алтруистична, тя е и практически ориентирана. Проучванията показват, че даването води до по-голямо щастие и удовлетворение, дори в среда с високо напрежение. Създавайки пространство за щедрост, лидерите могат да:

  • подобрят собственото си благосъстояние;

  • насърчават доверието и сътрудничеството в екипа;

  • подобрят цялостното здраве на организацията.

Как да култивираме щедрост в лидерството

Процесът на култивиране на щедрост в лидерския подход започва със самоанализ. Запитайте се: Какво би било възможно, ако се отпусна? Как мога да дам възможност на другите?

След като си отговорите на тези въпроси, идва ред на редовната саморефлексия. Тя помага на лидерите да разберат своите задействащи фактори и да преминат отвъд мисленето, базирано на оскъдност.

Отделете време за екипа си. Бъдете целенасочени в наставничеството и даването на конструктивна обратна връзка. Както обяснява Брук Уедъл, възможностите за развитие са основна форма на щедрост.

Не на последно място, трябва да се адаптирате към контекста на вашата организация. Щедростта изглежда по различен начин в зависимост от ситуацията. Например тя може да означава да предложите възможности за спонсорство или да помогнете на някого да намери по-дълбок смисъл в работата си.

Изграждане на щедрост в културата на лидерството

Организациите могат да насърчават щедростта, като я оценяват по време на наемане и повишения. Дана Маор предлага да се проучи опитът на даден лидер: Подпомагал ли е успешни екипи? Процъфтяват ли предишните им организации след тяхното напускане?

Мери Бара, главен изпълнителен директор на General Motors, дава пример за този подход с три въпроса по време на интервю: Какво биха казали за вас вашите колеги? Какво биха казали за вас преките ви подчинени? Какво биха казали за вас вашите ръководители?

Тези въпроси наблягат на самоосъзнаването и почтеността - и двете от решаващо значение за щедростта.

Когато щедростта не е отговорът

Щедростта не означава да избягвате трудните решения. Понякога най-щедрият акт е предоставянето на ясни насоки или демоснтрация на решителност. Както отбелязва Маор, истинската щедрост означава да разберете от какво се нуждаят другите в даден момент и да им го предоставите - дори и да не е това, което ви се струва щедро.