Страните от Източна Европа са център за най-добри инвестиции в имоти тази година
Белгия, Франция и Гърция са най-неподходящите дестинации, ако очаквате висока възвръщаемост
Инвестициите в имоти никога не са били толкова горещa възможност в страните от Централна и Източна Европа, където Литва и Унгария предлагат най-добра възвръщаемост за тези, които искат да печелят на пазара на имоти през 2025 г.
Според ново проучване на британската компания за преместване 1st Move International, което разглежда отблизо ключови елементи на инвестициите в имоти, включително данъчни ставки, данък върху доходите от наем и брутна доходност от наем, Литва е най-добрият избор за инвестиции в недвижими имоти, отбелязва Euronews.
Столицата Вилнюс обещава средна доходност от наем в размер на 5,65%, според последните данни на Global Property Guide.
Цените на наемите в страната са високи - повече от 170% от тези през 2015 г., според ОИСР. Данъкът върху доходите от наем е умерен - 15%. Чужденците не са ограничени да купуват имоти.
Междувременно цените на имотите са скочили с над 10% през второто тримесечие на 2024 г. в сравнение с предходната година, според Евростат, и тази тенденция вероятно ще продължи, осигурявайки добра възвръщаемост на инвестициите.
Естония е второ място по избор за инвеститорите.
Непребиваващите в балтийската държава също имат право да купуват имоти. Данъците са сравнително ниски, но цените на наемите са високи, което води до годишна брутна доходност от около 4,5 % (данъкът върху доходите от наем е 20%).
Тъй като цените на имотите са се повишили с 6,7% през годината до юни 2024 г., очаква се стойността на инвестицията да нарасне още повече.
Румъния се нарежда на трето място, където предимствата включват сравнително ниски допълнителни разходи за покупка, съчетани с много ниска средна ставка на данъка върху доходите от наем от 10% и сравнително висока брутна доходност от наем от 6,46% годишно.
Ирландия също е обещаваща за инвестиции в имоти, като предлага висока доходност, главно поради високите наемни цени, но повишените данъци могат да отнемат част от годишния нетен доход. Страната е изправена пред жилищна криза, тъй като не се строят достатъчно жилища за нарастващото население, а цените растат.
Добри възможности за инвестиране в имоти има и в страни от Централна и Източна Европа като Унгария, Словения и Полша, където наемите са високи (в Унгария 180% от нивото им през 2015 г.), но данъците са умерени.
По данни на Евростат цените на жилищата в Полша са се повишили със 17,7%, в Унгария - с 9,8%, а в Словения - с 6,7% през 12-те месеца преди юни 2024 г.
Кои са най-малко предпочитаните места
Белгия, Франция и Гърция обещават най-малка възвръщаемост на инвестициите.
Белгия има едни от най-високите разходи по сделките в Европа, а данъкът върху доходите от наем може да достигне 50%. Средната доходност е около 4,2 %, но в Брюксел тя може да бъде по-висока. През вторите три месеца на 2024 г. цените на недвижимите имоти са се увеличили с 3,4% на годишна база.
Франция се счита за втория най-лош избор за инвестиране в имоти, като се подчертава, че данъците и разходите за покупка и наем са сравнително високи. Така например средната данъчна ставка за инвеститорите в недвижими имоти върху доходите от наем е 18,28%. Годишната брутна доходност от наем е около 4,5%. По данни на Евростат цените на френските имоти всъщност са се понижили с 4,6% през тази година.
Гърция е на трето място в списъка на най-неблагоприятните страни за инвестиции в имоти поради високите разходи за покупка и повишените нива на подоходния данък, като средната данъчна ставка за доходите от наем е над 33%, се отбелязва в доклада.
Къде хората искат да купуват
Испания и Португалия са най-предпочитаните дестинации за покупка, според проучването, което разглежда кои държави са най-популярни въз основа на търсенията в Google.
В периода 2023-2024 г. глобалните търсения за покупка на имот са достигнали 279 000 за Испания.
Страната предлага на чуждестранните инвеститори данъчни облекчения за нерезиденти - стандартна ставка от 19% за граждани на ЕС/ЕИП или 24% за граждани на трети страни върху облагаемия доход (като например отдаване на имот под наем) в Испания.
Втората най-търсена държава е Португалия с над 270 000 търсения на термини, свързани с покупка на имот в страната, където чужденците могат да купуват имоти при същите условия като местните жители.
Популярността на тези две страни довела до хроничен недостиг на жилища на достъпни цени за местните хора. По данни на ОИСР от 2015 г. насам номиналните цени на жилищата в Португалия са се повишили с почти 70%.