Третата годишнина от началото на войната в Украйна наближава, а на този фон доверието в президента на страната Володимир Зеленски отбелязва лек спад, показва ново проучване.

Според данните, събрани от Киевския международен институт по социология (KIIS), през декември 52% от гражданите продължават да имат доверие в държавния глава и неговото ръководство, 39% проявяват недоверие, а 9% не са решили, пише Euronews.

Нивата на доверие обаче са се влошили през последната година, но въпреки това балансът в полза на украинския лидер остава положителен +13%.

Проучването на KIIS показва и динамика в хода на миналата година: в края на 2023 г. 77% от украинците са имали доверие на президента. Към февруари 2024 г. то е спаднало до 64%, а към май 2024 г. е спаднало още повече до 59%, като делът на изразилите недоверие се е увеличил от 22% на 36% за същия период.

До октомври броят им се стабилизира, но между октомври и декември доверието отново спадна. Този спад се обяснява по-скоро с нарасналата несигурност сред респондентите относно бъдещето на Украйна, отколкото с пълното недоверие към нейното ръководство.

Интересна подробност е, че почти всеки спад съвпада с определени събития, които биха могли да окажат влияние.

Според KIIS рейтингът на одобрение на Зеленски е спаднал с около 5%, след като генерал Валерий Залужний се оттегли от поста главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна през февруари 2024 г.

След това през април, точно преди спадането на доверието в проучванията през май, Зеленски подписа непопулярен закон за мобилизацията, с който намали възрастта за наборна служба от 27 на 25 години и опрости идентификацията на наборниците в цялата страна.

Спадът на доверието през есента съвпадна с мащабната руска офанзива в източната част на Украйна, като основните цели бяха Покровск и Курахово. През есента руските сили настъпиха с темпо и натиск, невиждани от първите дни на пълномащабната инвазия.

Новото проучване е проведено с телефонни интервюта, посочва KIIS. Избрана е случайна извадка от мобилни номера от всички региони на Украйна (територията, контролирана от правителството), като са интервюирани общо 2000 респонденти.

KIIS посочва също, че доверието в президента Зеленски е „много по-силно свързано не с региона на местоживеене, а с нивото на оптимизъм“.

Преди това KIIS публикува резултатите от проучване колко оптимистично настроени са украинците за бъдещето и как оценяват единството в обществото. Според една от класификациите 50% са последователни или относително последователни оптимисти, а 23% са последователни или относително последователни песимисти. Останалите 27% имат противоречиви или несигурни възгледи за бъдещето и единството на украинците.