Обединеното кралство се стреми да изгради свой конкурент на OpenAI и да увеличи драстично националната си изчислителна инфраструктура. Като цяло правителството на министър-председателя Киър Стармър си поставя за цел да стане световен лидер в областта на изкуствения интелект.

Стармър ще посети Бристол, Англия, в понеделник, за да обяви заявката, която следва работата, извършена от британския технологичен инвеститор Мат Клифърд за създаване на „План за действие за възможностите на изкуствения интелект“. Планът има за цел да помогне на Обединеното кралство да се възползва от потенциала на технологията.

Британското правителство се стреми преди всичко да разшири капацитета на центровете за данни в Обединеното кралство, за да стимулира разработчиците на мощни AI модели, които разчитат на високопроизводително изчислително оборудване, разположено на отдалечени места, за да обучават и управляват своите системи. Поставена е цел за увеличаване на „суверенния“ или публичния изчислителен капацитет в Обединеното кралство двадесет пъти до 2030 г. Като част от този ангажимент правителството ще започне да отваря достъп до инициатива, наречена Изследователски ресурс за изкуствен интелект. Тя е насочена към укрепване на изчислителната инфраструктура на Обединеното кралство.

Миналата година администрацията на Стармър отмени ангажименти за разходи в размер на 1,3 млрд. паунда, финансирани от данъкоплатците, за две значими изчислителни инициативи, за да даде приоритет на други фискални планове. Проектите - Изследователски ресурс за изкуствен интелект и суперкомпютър от следващо поколение - бяха обещани при предшественика на Стармър, Риши Сунак.

Суверенният AI се превърна в гореща тема за политиците, особено в Европа. Терминът се отнася до идеята, че технологиите, които са от решаващо значение за икономическия растеж и националната сигурност, трябва да бъдат създавани и развивани в страните, в които хората ги внедряват.

За да подсили допълнително изчислителната инфраструктура на Великобритания, правителството се ангажира и със създаването на няколко „зони за растеж“ на AI, в които правилата за издаване на разрешителни за строеж ще бъдат облекчени, за да се даде възможност за създаване на нови центрове за данни. Същевременно ще бъде създаден „Съвет за енергията на AI“, съставен от лидери в областта на енергетиката и AI, който ще проучи ролята на възобновяемите и нисковъглеродните енергийни източници, като например ядрената енергия.

Това се случва в момент, когато технологични гиганти като Amazon, Microsoft и Google инвестират стотици милиони долари в малки модулни реактори (SMR), за да осигурят ядрена енергия за центровете за данни, които захранват техните системи за изкуствен интелект.

Създаване на конкурент на OpenAI

Последната голяма инициатива, предложена от правителството на Обединеното кралство, е да се създадат местни „шампиони“ по AI, подобни на американските технологични гиганти, отговорни за фундаменталните AI модели, захранващи днешните инструменти за GenAI, като ChatGPT на OpenAI.

Великобритания планира да използва зоните за растеж на изкуствения интелект и новосъздадената Национална библиотека за данни, за да свърже публичните институции - като например университетите - с цел да подобри способността на страната да създава „суверенни“ модели, които не зависят от Силициевата долина.

Но Великобритания е изправена пред сериозни предизвикателства в стремежа си да създаде ефективна алтернатива на OpenAI. Предприемачите в страната често критикуват трудностите при финансирането, които спъват стартиращите предприятия в страната да набират парични средства, достъпни за успешните примери в областта на AI. Много британски основатели и рискови капиталисти призоваха пенсионните фондове да насочат по-голяма част от портфейлите си към по-рискови и ориентирани към растеж стартъпи - реформа, която правителството се ангажира да прокара по-рано.

„В Обединеното кралство в този джоб има 7 трилиона долара“, казва пред CNBC Магнус Гримеланд, главен изпълнителен директор и основател на компанията за рисков капитал Antler. „Представете си, че вземете само 5% от тях и ги разпределите за иновации - ще решите проблема“.

Въпреки това технологичните лидери на Обединеното кралство като цяло подкрепят плана за действие на правителството в областта на изкуствения интелект. Захра Бахролоуми, шеф на Salesforce във Великобритания, посочва, че планът е „далновидна стратегия“, като добавя, че е окуражена от „смелата визия на правителството за AI и акцента върху прозрачността, безопасността и сътрудничеството“.

Чинтан Пател, главен технологичен директор на Cisco във Великобритания, казва, че е „окуражен“ от плана за действие.

„Наличието на ясно дефинирана пътна карта е от решаващо значение за постигането на амбицията на Обединеното кралство да се превърне в AI суперсила и водеща дестинация за инвестиции в сферата“, акцентира той.

Великобритания все още не разполага с официални разпоредби за AI. Правителството на Стармър и преди е заявявало, че планира да изготви подобно законодателство, но подробностите остават оскъдни. Миналия месец то обяви консултация за мерки за регулиране на използването на защитено с авторски права съдържание за обучение на големи езикови модели.

В по-общ план Обединеното кралство изтъква като положителен фактор диференцирания от ЕС регулаторен режим след Брекзит. Той му позволява да въведе регулаторен надзор за AI, но по начин, не толкова строг, колкото в ЕС.