Право в целта: Когато големите амбиции се окажат непосилни, открийте смисъла в малките
Практични съвети от хоспис лекар, които ще ви помогнат да намерите вашата най-значима цел
Прекарваме десетилетия, лутайки се из бурите на живота, докато търсим кой е правилният път за нас, как да изпълним целите си и да бъдем удовлетворени.
Бомбардирани сме с послания, че пътят към щастието, здравето и дълголетието минава през това да открием целта на живота си.
За мнозина обаче това се оказва трудна задача. Причината може би е, че просто се фокусираме върху грешни неща, обяснява д-р Джордан Грумет - хоспис лекар и автор на книгата The Purpose Code: How to Unlock Meaning, Maximize Happiness, and Leave a Lasting Legacy.
Той цитира проучване, според което до 91% от хората в даден момент от живота си изпитват така наречената ‘тревожност за смисъла’ - тоест идеята за житейската цел ги кара да се чувстват разочаровани, стресирани и дори депресирани. „Това е парадокс, който подсказва, че вероятно не разбираме добре концепцията за целта“, казва той.
Голяма и малка житейска цел
Грумет разделя смисъла в живота на две категории: голямата цел (Big P) и малката цел (Little P). Едната често води до разстройства като тревожност и депресия, докато другата е ключът към щастие, здраве и дълголетие.
Голямата цел прилича по-скоро на амбиция, която често е насочена към постижения, смята лекарят. „Това е да станеш милиардер, президент, да пътуваш до Марс или да откриеш лечение за рака. Това е, което обществото ни внушава, че трябва да търсим. Ако можеш да мечтаеш за нещо, значи можеш и да го постигнеш.“
Проблемът е, че голямата цел често идва с чувството, че не сме и не правим достатъчно. Истината е, че всъщност сме вдигнали летвата прекалено високо и се опитваме да достигнем висоти, които не винаги са постижими. Например, само един човек може да бъде президент, което автоматично означава, че всички останали „се провалят“ в тази задача.
Малката цел е точно обратното. Вместо да се фокусирате върху непостижими амбиции, тя изисква внимание към процеса и нещата, които ви носят удовлетворение.
„Има милиони неща, които може би обичате да правите“, казва Грумет. „Малката цел е ориентирана към изобилието и е почти невъзможно да се провалите.“
Според автора не е нужно да „намерите“ целта си - трябва да я създадете. „Смисълът е свързан с действие“, обяснява той. „Замислете се за малките неща, които ви привличат, и започнете да изграждате смисъла си около тях.“
Д-р Джордан Грумет предлага четири начина да се свържете със своите малки житейски цели. Те са насочени към това да се съсредоточите върху нещата, които ви носят щастие и които можете да правите с лекота.
Преразгледайте живота си
За да започнете пътя към откриването на смисъла, д-р Грумет препоръчва да преразгледате живота си. В своята работа с пациенти в хоспис той ги насърчава да се върнат назад във времето и да обмислят най-важните моменти, най-страшните си преживявания, най-големите си постижения, както и всички провали и съжаления.
„Когато умираш, обикновено нямаш времето и енергията да се справиш с това, за което съжаляваш. Но ако си здрав, имаш този шанс“, казва Грумет.
Задайте си въпроса: „Ако утре беше последният ми ден, за какво бих съжалявал, че никога не съм намерил смелост, време или енергия да направя?“
Отговорът на този въпрос може да бъде вашият ключ към смисъла.
„Обърнете това, за което съжалявате, в действие - и създайте за себе си живот, изпълнен с цели“, съветва Грумет.
Отърсете се от нещата, които ви изморяват
Да откриете смисъла в живота понякога не е свързано с това да си добавите нови цели, а с изкуството да се отървете от тези, които вече не ви служат или са прекалено амбициозни за постигане в момента.
Това е особено полезно, ако не харесвате работата си. „Разгледайте всички задачи и отговорности, които имате, и започнете да задрасквате всичко, което не ви харесва. Вижте какво остава“, съветва д-р Джордан Грумет.
Той самият е преминал през този процес. Като лекар на пълен работен ден, осъзнава, че вече не се наслаждава на клиниката, болницата или дома за възрастни хора. „Имаше едно нещо, което обичах да правя всяка седмица - срещите ми с пациентите в хоспис“, споделя той.
Грумет започва постепенно да се освобождава от дейностите, които го изтощават, и използва хосписа като своя „котва на смисъла“.
Върнете се към детството
Един от най-ефективните начини да откриете житейския си смисъл е да си спомните радостните години на детството си. „Как изглеждаше стаята ви, когато бяхте дете?“ пита д-р Грумет. „Какви трофеи имахте? Какви постери висяха по стените? Какви рисунки украсяваха бюрото ви?“
С напредването на възрастта обществото започва да ни казва какви трябва да бъдем, а социалните медии и маркетингът ни внушават какви цели трябва да преследваме. За да открием истинския си смисъл на съществуване, трябва да пуснем външните влияния и да се свържем отново с вътрешното си дете.
„Децата знаят инстинктивно какво обичат да правят и често намират смисъл, без да се фокусират върху грандиозни цели“, казва авторът.
Методът на „спагетите“
Ако не знаете откъде да започнете, опитайте метода на „спагетите“: изпробвайте много и различни неща и вижте кое ви допада. Отворете се към нови възможности, срещайте се с нови хора и излизайте извън зоната си на комфорт.
„Ако ви хареса някое от нещата, които пробвате, това може да се превърне в основа за смисъл, около който да изградите живота си“, казва д-р Грумет.