Германската икономика отбелязва свиване с 0,2% през 2024 г., което е второ поредно годишно забавяне, сочат данни на статистическата служба Destatis от днес.

Спадът е в съответствие с очакванията на икономисти, анкетирани от Reuters, по данни на LSEG.

Европейската комисия и група от водещи германски икономически институти независимо един от друг прогнозираха спад на германския БВП с 0,1% през 2024 г., припомня CNBC.

Рут Бранд, председател на германската статистическа агенция, заяви, че „цикличният и структурният натиск“ възпрепятстват по-силното икономическо развитие.

„Те включват нарастващата конкуренция за германската експортна индустрия на ключови пазари за продажби, високите енергийни разходи, нивото на лихвените проценти, което остава високо, както и несигурните икономически перспективи“, обясни експертът.

През 2023 г. икономиката на Германия вече се сви с 0,3%.

В сряда Destatis публикува и ранен преглед на Брутния вътрешен продукт (БВП) през четвъртото тримесечие въз основа на наличната към момента информация.

Икономиката е спаднала с 0,1% през трите месеца до края на декември в сравнение с предходното тримесечие, когато е коригирана с ценовите, сезонните и календарните колебания.

Редовното първо четене на БВП на Германия за четвъртото тримесечие ще бъде публикувано по-късно този месец, отбелязва Destatis.

Потвърждението, че Германия изпитва една от най-продължителните икономически кризи от десетилетия, идва шест седмици преди решаващите предсрочни избори, отбелязва Financial Times.

Фридрих Мерц, ръководител на дясноцентристкия Християндемократически съюз, който вероятно ще бъде следващият канцлер, води кампания за реформи, като обещава да намали бюрокрацията и данъците, и да намали социалните помощи за безработните.

Миналия месец Bundesbank заяви, че стагнацията ще продължи и тази година, като прогнозира ръст от едва 0,1 % и предупреди, че търговската война със САЩ ще предизвика още икономическо свиване.

Германия се бори с кризата в автомобилната си индустрия, подхранвана от китайската конкуренция и скъпия преход към електрически автомобили, наред с високите енергийни разходи и слабото потребителско търсене.

От началото на пандемията в страната на практика не се наблюдава значителен икономически растеж, като промишленото производство е с над 10% под пика си, а безработицата отново започна да се увеличава, след като спадна до рекордно ниски нива.