Швеция изгражда хранилище за отработено ядрено гориво за 100 000 години
То ще бъде едва второто в света след „Онкало“ на финландския остров Олкилуото
В сряда Швеция започна изграждането на съоръжение за съхранение на отработено ядрено гориво - едва второто подобно в света, в което високорадиоактивните отпадъци ще се съхраняват в продължение на 100 000 години.
Как да се съхраняват смъртоносните радиоактивни отпадъци, докато станат безопасни, е въпрос, който вълнува индустрията от началото на експлоатацията на реакторите с търговска цел през 50-те години на миналия век.
Финландия е единствената страна, която е близо до завършването на постоянно място за съхранение.
„Трудно е да се преувеличи значението за Швеция и за климатичния преход на факта, че този проект е в ход“, коментира пред Reuters министърът на околната среда на страната Ромина Пурмохтари. „Казваха, че няма да се получи, но се получи.“
Световната ядрена асоциация смята, че в глобален мащаб има около 300 000 тона отработено ядрено гориво, което се нуждае от погребване. По-голямата част от него се съхранява в охлаждащи басейни в близост до реакторите, които са го произвели. В допълнение към вече произведеното отработено ядрено гориво редица държави в Европа и по света планират да изградят нови реактори, които да осигурят електроенергия за прехода от изкопаеми горива.
Хранилище „Форсмарк“, разположено на около 150 км северно от Стокхолм, на източния бряг на Швеция, ще се състои от 60 км тунели, намиращи се на 500 м дълбочина в скали на възраст 1,9 млрд. години. То ще бъде окончателният дом на 12 000 тона отработено ядрено гориво, затворено в дълги 5 метра медни капсули, устойчиви на корозия, които ще бъдат опаковани в глина и погребани.
Съоръжението трябва да приеме първите си отпадъци в края на 2030 г., но ще бъде завършено едва около 2080 г., когато тунелите ще бъдат засипани и затворени, заяви шведската компания за управление на ядрено гориво и отпадъци (SKB).
Процесът обаче все още може да се забави. MKG, шведска неправителствена организация, работеща в областта на ядрените отпадъци, е подала жалба в шведски съд, в която призовава за допълнителни проверки на безопасността. Според нея изследванията на Кралския технологичен институт на Швеция показват, че медните капсули могат да корозират и да изпуснат радиоактивни елементи в подпочвените води.
„Имаме възможност да изчакаме десет години, за да вземем решение, като се има предвид, че това е нещо, което трябва да бъде безопасно в продължение на 100 000 години“, категорична е Линда Биркидал, председател на MKG.
Хранилището във Форсмарк ще струва около 12 милиарда крони (1,08 милиарда долара) и ще бъде платено от ядрената индустрия. В него ще могат да се съхраняват всички отпадъци, произведени от шведските атомни електроцентрали. То обаче няма да приема гориво от бъдещи реактори, а Швеция планира да построи още 10 такива до 2045 г.
Примерът Финландия
Финландия вече изгражда подобно хранилище, което ще бъде първото в света. То се нарича „Онкало“ и се намира на остров Олкилуото, на около 240 километра от Хелзинки.
Хранилището е разположено на около 430 метра под земята и също е проектирано да съхранява ядрени отпадъци за поне 100 000 години. Там се използва методът KBS-3, разработен от едноименната шведска компания. По подобие на шведския проект, отработеното ядрено гориво ще бъде поставено във водонепроницаеми медни контейнери и депозирано в скалите.
Изследванията за подходящо място за изграждането на „Онкало“ започват преди десетилетия, като остров Олкилуото е избран заради стабилните геоложки условия. Строителството на съоръжението започва през 2004 г., а лицензът му е издаден през 2015 г. от финландското правителство.
Първото отработено ядрено гориво се очаква да бъде съхранено в средата на това десетилетие.