Страх, скука или бунт – открийте защо имате навик да отлагате и го превърнете в действие
С малки промени и правилна нагласа можем да се справим със скучните задачи, вместо да изпитваме излишен стрес, вършейки ги в последния момент
Отлагането често изглежда като повторение на един и същ сценарий: пренебрегваме най-важната задача до последната възможна минута (или дори след нея), докато вършим всичко друго - сортираме имейлите си или просто ровим в телефона си.
Накрая, когато вече няма какво друго да направим, завършваме работата си под стрес, като често се занимаваме до малките часове на нощта, което ни оставя изтощени и прегорели на следващия ден.
Но въпреки че отлагането изглежда като нещо познато и повтарящо се, причините зад него могат да бъдат съвсем разнообразни, пише Fast Company.
Според експертите по управление на времето причините за този навик варират - от задача, която е твърде сложна, до такава, която е прекалено лесна. Също така едно занимание може да предизвика огромен стрес или пък изобщо да не пробуди емоции у нас.
Ключът към справянето с отлагането на задачи е да откриете каква е основната причина за отлагането.
Отлагане от страх
Понякога страхът от провал може напълно да ни парализира.
Когато се стремим да свършим дадена задача перфектно, дори самото ѝ започване може да изглежда ужасяващо. Ако никога не сте се сблъсквали с подобна задача, несигурността за правилния подход може да ви откаже още преди да сте направили първата стъпка. Минали неуспехи също могат да засилят страха - какво ако пак не се справите?
Важно е да запомните, че колкото повече отлагате, толкова по-силно става чувството на тревожност. Да избягате от задачата само увеличава усещането за безпокойство и прави страховете ви по-вероятни.
Вместо да чакате идеалния момент, отделете 10-15 минути, за да се посветите на задачата. Дори малко развитие може да ви даде увереност и да ви помогне да я завършите в срок и без излишен стрес.
Всъщност, един от най-добрите методи е да продължите да разделяте задачата на малки части. Постепенното натрупването на напредък може да направи задачата по-постижима и по-поносима.
Отлагане заради бунт
Понякога задачата не е трудна и не предизвиква тревожност - просто не искате да я изпълните.
Може да се чувствате притиснати или да смятате, че заниманието е безсмислено. А може би сте раздразнени от човека, който ви е поставил тази задача, и просто не искате да му угаждате.
В някои случаи подобни задачи могат да бъдат отлагани завинаги, защото не са наистина задължителни и няма сериозни последствия, ако не ги завършите. В други ситуации обаче това не е най-доброто решение, особено ако задачата е поставена от вашия шеф или партньор.
В книгата си The Four Tendencies авторката Гретхен Рубин препоръчва да свържете изпълнението на задачата със собствената си идентичност. Така може да преодолеете вътрешната съпротива и да видите задачата в нова светлина.
Например, можете да си кажете: „Аз съм отговорен човек, затова няма да игнорирам тази задача.“ Или: „Грижа ме е за семейството ми, затова ще се ангажирам с това, което е добро за децата ми, дори да не ми се занимава.“
Когато обвържете изпълнението на дадена задача с ценностите и принципите си, тя може да се превърне от нещо, което трябва да направите, в нещо, което искате да направите.
Отлагане от скука
Силните емоции често пречат на работата, но липсата на каквито и да било емоции понякога има същия ефект. Когато задачата изглежда досадна, маловажна или просто повтаряща се до безкрай, липсата на мотивация я оставя на заден план.
Може би чувствате, че никой няма да забележи, ако не свършите това, което имате за вършене, или просто сте толкова отегчени, че не ви се занимава.
В такива ситуации, въпреки всичко, трябва или да намерите начин да се заинтересувате поне малко, или да направите задачата по-малко досадна.
Можете да се заинтересувате от дадена задача, като просто я обвържете с по-голяма цел. Може би работата изглежда незначителна, но тя със сигурност има реално значение. Например, ако не попълните правилно фактурите, вашата организация може да не успее да изплати заплатите ви.
Ако задачата е свързана лично с вашата работа, напомняйте си, че ако не я приключите, може да се стигне до по-сериозни проблеми, като например да ви уволнят.
Ако искате да направите работата си по-поносима, можете да я комбинирате с нещо, което ви е приятно да правите. Слушайте музика, подкаст или пийте любимото си кафе, докато работите. Положителните емоции, свързани с приятното занимание, ще ви помогнат да се справите с негативните или неутрални чувства към задачата.