Коя музика помага да сте най-продуктивни на работа? Ето какво казва науката
Ново проучване изследва връзката между вида на ритмите, които слушате, и продуктивността при изпълнението на определени задачи
Забавлението по време на концерт поставя музиката на първо място в живота на човека, но само за момент. През повечето време тя служи по-скоро като звуков тапет, който разнообразява фона, докато ние се занимаваме с ежедневните си дела. За много хора това включва работа. Но дали определен вид музика е по-добър за повишаване на производителността?
Решението за това коя музика да звучи по време на изпълнението на задачите през деня е нещо, което обикновено хората не взимат целенасочено. Изборът може да се основава на настроението, на последните отзиви за албуми, на алгоритъма на Spotify или на редица други фактори. Но според ново проучване, цитирано от Fast Company, трябва да вземете предвид две важни променливи: предвидимост и новост.
„Музиката е толкова емоционална среда“, казва Ирен Рен от Факултета по психология на Техническия университет в Джорджия. „Тя може не само да модулира начина, по който се чувствате в конкретния момент, но и спомените, които влизат в главата ви в този момент, и начина, по който възприемате самия спомен.“
Като композитор и учен Рен отдавна се интересува от това как музиката взаимодейства с човешкия мозък. Неотдавна тя прилага интересите си на практика, провеждайки серия от изследвания с когнитивния невролог от Техническия университет в Джорджия Текери Браун, който ръководи университетската лаборатория MAP (Memory, Affect, and Planning). Едно от проучванията изследва как музиката влияе върху способността на изследваните лица да обработват или запомнят нова информация.
За да установят дали различните ритми и мелодии оказват влияние върху когнитивните способности на хората, учените се обръщат към 48 участници да запомнят поредици от абстрактни форми, докато слушат различни видове музика. Проучването разкрива, че познатата, предсказуема музика засилва способността на участниците да запазват последователностите правилно, докато ако тя бъде направена да звучи по-атонално, се превръща в преграда.
Ако предвидимостта на музиката помага за когнитивната яснота и продуктивността при изпълнение на задачи, това не би трябвало да изненадва никого, който по време на работния ден се отдава на познати любими песни. Но има какво да се каже и за слушането на нови албуми в работно време.
Макар че познатата музика може да доведе до по-голяма когнитивна яснота, тази, която е нова за слушателя, може да му позволи да се задържи по-дълго върху дадена задача, защото съдържа изненадващи елементи, които го вадят от прекалено спокойното му състояние. Или поне това е въздействието, което изглежда е имал този експеримент върху някои участници в проучването.
Този страничен ефект мотивира Рен да анализира любовта си към джаза. Тя израства в Китай и открива неговите ритми едва след като се премества в САЩ. Той бързо се превръща в основна част от каталога ѝ с музика, която си пуска по време на работа. Сега тя разбира защо.
„Синтаксисът на джаза беше просто нов свят за мен, когато го открих, и все още не мога да предвидя какво следва“, казва тя. „Той постоянно ми поднася свежи изненади и мисля, че това добавя малко несигурност и удря в десетката на доброто настроение, повишеното внимание и съсредоточаването върху задачата.“
Слушането на един и същи вид музика през цялото време обаче би премахнало част от този ефект на новото. А и една и съща музика не се представя добре при всички задачи. Рен споделя някои препоръки, основани както на нейните проучвания, така и на личния ѝ опит, относно това кои видове музика помагат за продуктивността, когато става въпрос за конкретни видове заетост.
Кореспонденция
Независимо дали сте затрупани от входяща поща или просто имате няколко разговора в някоя комуникационна платформа, които се нуждаят от незабавно внимание, Рен има съвет: помислете за слушане на музика с текст на чужд език (или музика без никакъв текст). Текстовете на песните на родния ви език могат да се преплетат с думите, които четете и на които формулирате отговорите си, създавайки по-скоро пречка, отколкото предпазни огради, за да свършите работата си. От друга страна, текстовете на песните, които не можете да разберете напълно, просто добавят още един елемент в стената от звуци.
Кодиране
Докато върши каквато и да е работа по кодиране, Рен посяга към бърза рок музика. Тя казва, че задвижващите ритми са тези, които карат хората да танцуват, и че ако бързият рок звучи на заден план, докато програмира, това никога не спира да раздвижва пръстите ѝ.
Писане
Учените отдавна дискутират „ефекта на Моцарт”, който описва как слушането на симфониите на композитора способства за по-високи когнитивни умения, отколкото друга музика.
„Изследователите смятат, че това се дължи на факта, че музиката на Моцарт предизвиква добро ниво на внимание и възбуда, но не и прекалено много смущения или прекалено много напрежение“, казва Рен.
Макар че наистина смята, че класическата музика е идеална за съсредоточено писане, тя предпочита за тази работа Бетовен или Шопен.