Имате скучни задачи на работа? Не е нужно да ги изорете наведнъж
Ново изследване разглежда как постоянството в досадната работа може да ви направи по-малко продуктивни при следващите задачи. Ето един алтернативен подход
За повечето хора е трудно да избегнат монотонните дейности по време на работа – попълване на Excel, отговори на корпоративни мейли, попълване на таблици за самооценка и други подобни.
Работещите често смятат, че най-продуктивният подход, когато се сблъскат с такива задачи, е да се опитат да се преборят със скуката, като упорстват да ги отметнат наведнъж. Нови изследвания обаче показват, че това може да не е най-добрата стратегия. Опитът за постоянство в скучните задачи всъщност може да навреди на продуктивността ви при следващите. За това е по-добре да редувате досадните ангажименти с тези, които смятате за вдъхновяващи.
Скуката има важна цел - подобно на болката, тя сигнализира, че трябва да спрем това, което правим, и да намерим алтернативен начин да използване на ума си, казва Кашър Белинда, асистент по мениджмънт в бизнес колежа Мендоза в Нотр Дам и съавтор на изследването. „Ако поставите ръката си върху горещ котлон, болката ви казва да я отдръпнете“, казва той. По същия начин действат и досадните задачи“, казва Белинда.
Той и неговите колеги изследователи разработват поредица от експерименти и проучвания - първо, за да разберат дали производителността страда, когато работниците потискат чувството на скука, и ако страда, какво може да се направи, за да се промени това.
В едното проучване 406 работещи с различни професии са помолени да носят специални часовници, които издават звук на интервали по време на работния им ден в продължение на една седмица. Всеки път, когато устройството дава сигнал, работещите трябва да оценят нивата си на скука, важността на текущата работа, колко добре се концентрират и колко продуктивни се чувстват.
„Нашите открития показаха, че ако се опитате да избутате скуката сега, наведнъж, ще усетите последствията във вашето внимание и продуктивност по-късно през същия ден“, казва Белинда.
Изследователите тестват дали изпълнението на „смислени“ задачи намалява ефекта от скуката върху блуждаенето на ума и производителността при следващите задачи. 206 студенти, избрани на случаен принцип, гледат или шестминутно видео, в което експерт разказва за видовете боя, оценено като „много скучно“, или видео, оценено като „по-малко скучно“, включващо каскади в екстремните спортове, придружени от енергична музика.
След това членовете на всяка група трябва за три минути да напишат есе, което ще се използва за обучение на един от двата алгоритъма: „смислен“, който ще помогне на деца с аутизъм, или такъв, който просто ще се използва за друга изследователска статия. На всички участници е казано, че алгоритъмът ще „научи“ най-много въз основа на това колко уникални думи съдържат техните есета.
Ефект на преливане
Оказва се, че изгледалите скучното видео с боите са използвали средно по-малко уникални думи и са имали по-високи нива на блуждаещ ум от хората, гледали видеоклипа с екстремните спортове. „Ако сте били отегчени до предел от тази първа задача, сте по-малко фокусирани и по-малко продуктивни при втората“, казва Белинда. Въпреки това участниците, които са гледали скучното видео, не показват същите пропуски във вниманието и производителността, когато им е казано, че есето ще помогне за изграждането на последващо приложение.
„Този ефект на разпространение на скуката върху бъдещи задачи беше отслабен от възприеманата смисленост на втората задача“, казва Белинда.
Каква е поуката за служителите и компаниите?
Белинда предлага отделните служители да гледат на всеки ден холистично, като разделят задачите, които трябва да бъдат свършени, на „скучни“ и „смислени“, като структурират осемте работни часа, така че да превключват между двата вида. Когато работещият се ангажира с нещо, което е значимо за него, това може да преориентира вниманието му и да възстанови енергията му, е изводът на изследователите.