Зеленски отваря нов фронт - на ласкаещата дипломация
Зеленски често описва Тръмп като силен - очевидно усилие да се хареса на новоизбрания президент, който превърна „мира чрез сила“ в призив за обединение
По време на новогодишното си обръщение към нацията украинският президент Володимир Зеленски заяви, че „не се съмнява, че новият президент на САЩ Доналд Тръмп желае и е способен да постигне мир, и да сложи край на агресията на Путин.“
В друго интервю само няколко дни по-късно той заяви, че Тръмп е спечелил, тъй като е бил „много по-силен“ кандидат от Камала Харис и добави: „Показа, че може да се справи интелектуално и физически.“
Но държавният глава на Украйна не е единственият сред известните украинци, които се опитват да се харесат на републиканеца. През ноември депутат от партията на Зеленски дори го номинира за Нобелова награда за мир, според писмо, видяно от Kyiv Independent, припомня в анализ по темата CNN.
Подобна тактика отдавна е предпочитана от чуждестранните сили. Спомнете си как Китай заведе Тръмп в Забранения град или как правителството на Обединеното кралство привлече кралските особи по време на последния му мандат в Белия дом.
Това не е и напълно нов подход от Украйна. Още през 2019 г. Зеленски приветства Тръмп като „велик учител“ по време на прословутия им разговор, в който тогавашният президент в първи мандат призова Украйна да разследва Джо Байдън и сина му Хънтър.
Години по-късно залогът за Украйна не би могъл да бъде по-голям. Нейните сили се борят да задържат руския напредък на изток, където са значително по-многобройни. Шансовете на Украйна да си върне окупираната руска територия в скоро време изглеждат все по-малки.
По време на управлението на президента Байдън САЩ се превърнаха в най-големия доставчик на военна помощ и Киев осъзнава, че трябва да остане на страната на Тръмп, за да си осигури бъдеща подкрепа.
„Мир чрез сила“
„За съжаление Зеленски не си позволява лукса да бъде враждебен към Тръмп“, казва пред CNN Джоан Хоса, сътрудник по политическите въпроси в Европейския съвет за външна политика. „
Той трябва поне да се опита да го привлече на страната на Украйна, за да ѝ осигури възможно най-добрия резултат в момента, когато зависи изключително от американската подкрепа.“
Тръмп неведнъж е подчертавал необходимостта от прекратяване на войната в Украйна, което предполага, че преговорите може би са на хоризонта.
Зеленски заяви, че иска да „работи директно“ с новия президент и изглежда по-склонен - или може би няма друг избор, освен да направи отстъпки на бойното поле.
„Разбира се, Украйна би искала да си върне всички изгубени земи. След три години изтощителна война обаче, това едва ли щее възможно. С натежало сърце украинците бавно се примиряват.“, допълва Хоса.
Зеленски често описва Тръмп като силен - очевидно усилие да се хареса на новоизбрания президент, който превърна „мира чрез сила“ в призив за обединение.
„Тръмп може да бъде решаващ. Мисля, че това е най-важното за нас. Качествата му са такива. Той може да бъде решаващ в тази война. Може да спре Путин“, коментира по-рано този месец Зеленски пред United News, украинската военна телевизионна мрежа.
Орисия Луцевич, заместник-директор на Програмата за Русия и Евразия в базирания в Лондон мозъчен тръст Chatham House, смята, че похвалите на Зеленски до голяма степен могат да се приемат за искрени.
„Мисля, че той искрено вярва, че Тръмп може да направи смели ходове и оттук идва тази надежда, и то не само в съзнанието на Зеленски, но и в Украйна в по-широк смисъл.“, допълва тя.
Изравняване на интереси
Друг фактор е, че за разлика от предишни администрации на САЩ, Тръмп вярва, че може да има добри отношения с руския президент Владимир Путин. Той отдавна изразява възхищението си от него, докато други световни лидери го отбягват, и обеща да се срещнат „много бързо“ след встъпването си в длъжност.
От своя страна Путин, който беше осъден като „касапин“ от Байдън, изглежда отворен за изграждане на връзки с Тръмп. След изборната победа го поздрави, като го нарече „смел човек“. По време на пресконференцията си в края на годината през декември заяви, че е готов за среща.
Дори и Русия да бъде привлечена на масата за преговори, има основания да се смята, че не може да ѝ се вярва.
Както посочва главният кореспондент на CNN по въпросите на международната сигурност Ник Уолш, предишните обещания на Москва за мир в Украйна се характеризираха с измама, което предполага, че всяко потенциално прекратяване на огъня може да бъде само условно.
Според Луцевич украинското правителство се опитва да представи поражението на Москва като нещо, което ще засили „проекцията на силата“ на Америка на световната сцена. „Това е играта; дали Тръмп ще повярва, че това е жизнеспособна стратегия, е друг въпрос“, допълва тя.
Зеленски предлага и други ползи.
През октомври миналата година той представи идеята за размяна на американски сили, базирани в Европа, с украински войски, след като войната приключи.
Според него военният опит на силите на Киев може да се използва добре, като се укрепи НАТО - военният съюз, за който Украйна получи уверения, че ще се присъедини - и така се помогне за гарантиране на сигурността в Европа, нещо, което вероятно ще се хареса на американския лидер.
Зеленски също така се харесва на бизнес ориентирания ум на Тръмп. Неговият т.нар. „План за победа“, представен през октомври 2024 г., включва сделка със САЩ в областта на минералите - критичен ресурс, на който Украйна е богата. Според доклад в New York Times подписването е било отлагано два пъти с възможния мотив да се позволи на Тръмп да си припише заслугите за нея, когато встъпи в длъжност.
Луцевич предполага, че Киев ще направи изгодна оферта на САЩ в икономическо отношение.
„Видяхме, че в този „План за победа“, че той включва критични минерали, включва инвестиции. Украйна по принцип се опитва да каже, че може да бъде изгодна за Америка.“
Но макар ласкателството към Тръмп да е често срещана тактика, неговата непредсказуемост означава, че има малко гаранции, че тя ще проработи.
Приемът при тогавашния британски монарх, кралица Елизабет II, през 2019 г. не му попречи да изстреля серия гневни туитове миг преди да слезе от самолета, описвайки кмета на Лондон Садик Хан като „студен губещ“. След това нарече тогавашния британски министър-председател Тереза Мей „глупава“.
Според Хоса има доказателства, че подходът на Зеленски се отплаща, тъй като Тръмп призна, че за прекратяването на конфликта ще са необходими повече от 24 часа - твърдение, което той направи през юли 2024 г.
„Зеленски беше изправен пред избор: да ласкае Тръмп или да се принуди да капитулира пред Путин. Ласкателството е малка цена, която трябва да плати за по-добър резултат от този.“, допълва анализаторът.