Шотландски изследователи създават революционен AI инструмент, който може да помогне на оптиките да откриват ранни признаци на деменция.

С обикновени снимки на ретината, направени по време на стандартен преглед на очите, учените използват AI инструменти, за да анализират здравето на мозъка. Алгоритъмът, който е разработен от екипа на NeurEYE, може да идентифицира изменения в кръвоносните съдове на окото, ранен индикатор за невродегенеративни заболявания, пише BBC.

Проектът, който се ръководи от Университета в Единбург, разполага с база данни от близо милион сканирани очи - най-голямата по рода си в света. Тези данни позволяват на AI системата да диагностицира заболявания като Алцхаймер много преди да се появят видими симптоми.

Според професор Балджан Дилън, съръководител на NeurEYE и специалист по клинична офталмология, "ретината разкрива много повече, отколкото сме си представяли." Той обяснява, че тя е своеобразен "барометър" за здравето на мозъка и добавя: „Снимка на ретината, направена със стандартна апаратура, достъпна във всяка оптика, може да прогнозира бъдещи промени в мозъка.“

Деменцията засяга способността на мозъчните клетки да функционират правилно, което води до проблеми с паметта, мисленето и говоренето.

Въпреки че все още няма лечение за деменция, ранното диагностициране може да предостави възможност за започване на лечение, което да забави развитието на заболяването. Това също така позволява на пациентите и техните близки да се подготвят за бъдещето.

65-годишният Дейвид Стийл, пенсиониран инженер, чието семейство вече е пострадало от болестта, разказва пред BBC Scotland News как ранната диагностика би могла да спести години на болка и трудности.

Майката на Дейвид, диагностицирана с болестта на Алцхаймер, редовно е била на очни прегледи заради влошено зрение. Първоначално ѝ е поставена диагнозата макулна дегенерация, но се оказва, че причината всъщност е мозъчна слепота, свързана с Алцхаймер.

"Ранното диагностициране щеше да промени всичко," споделя Стийл. "Най-големият ефект щеше да бъде върху баща ми, който се грижеше за нея през цялото време. Ако връзката между двата проблема беше направена преди 10 години, това щеше да ни позволи да планираме как да се справим с влошаването на състоянието ѝ."

Специалистът по оптометрия Иън Камерън от Единбург потвърждава, че е важно очите да се преглеждат редовно.

"Окото е прозорец към цялото ни тяло. Можем да открием не само проблеми, свързани с очите, като катаракта, глаукома и макулна дегенерация, но и състояния, свързани със сърдечно-съдовата система, диабет и дори неврологични проблеми."

Камерън подчертава, че технологиите, като разработваната от NeurEYE, ще помогнат на специалистите в ранното откриване на заболявания. Той съветва всички да се преглеждат поне веднъж на две години:

"Колкото по-рано се открият проблемите, толкова по-добри ще бъдат резултатите за здравето."