Пясък, огромни скали и абсолютна тишина.

В тази обстановка 19 френски танцьори между 17 и 22 години изпълниха спектакъл в сърцето на пустинята.

Хореографът Ное Сулие създава номадска танцова творба, изследваща връзката между движението на телата и пространствата, в които те живеят, като в центъра ѝ е спецификата на мястото.

Спектакълът ''Кръстопътища'' беше представен само на километри от град АлУла в северозападната част на Саудитска Арабия. Той беше част от програмата преди откриването на „Вила Хегра“ - нова саудитско-френска културна институция и нейното партньорство с Националната опера в Париж, разказва Euronews.

''Пустинята беше наш съюзник, защото създаваше споделено пространство между публиката и представлението. Всички ние сме в едно и също пространство и тогава пясъкът създава по някакъв начин много специфична музика. Когато танцуваш върху него, чуваш стъпките си. Виждаш следите от движението във въздуха“, казва Ное Сулие, директор на Националния център за съвременен танц (CNDC) в Анже.

Пърформансът сред пясъка е ново преживяване за танцьорите, които за първи път се представиха извън сцената, без музика. За зрителите, това също е безпрецедентно преживяване, тъй като вместо на седалки, тя бяха разположени на цветни килими и възглавници. Обстановката спомогна и за по-дълбок контакт с танцьорите и самата земя.

За създателя на спектакъла мястото е предизвикателство, но и възможност.

''Има невероятен мащаб. Толкова много дълбочина, никога не бихте могли да имате такава в театъра. Когато танцьорите се отдалечат, виждате как те стават много, много малки, а могат и да се приближат много близо с рално усещане за досег. Така си играеш с тази дълбочина. Беше вдъхновяващо да работя и да преживея това с танц и чрез танц“, казва хореографът Ное Сулие пред Euronews.

Новата институция е създадена в резултат на двустранното споразумение между Саудитска Арабия и Франция от 2021 г. Тя се стреми да се превърне в крайъгълен камък за творчески обмен, обединявайки най-добрите елементи на двете страни в изключителната среда на АлУла. Ще предлага програми за артисти и изследователи и ще бъде част от глобалната мрежа от френски вили, която включва „Вила Медичи“ в Рим, „Каса де Веласкес“ в Мадрид и „Вила Куджояма“ в Киото.

Според екипа зад проекта, „той представлява дух на съвместно създаване, съвместно насочване и съвместно вземане на решения“.

''Това е културна институция, която насърчава диалога и сътрудничеството между творци и изследователи от Саудитска Арабия и Франция. Целта е да се създаде център за съвременно творчество за всички видове изкуства, независимо дали става въпрос за визуални, сценични, поезия, литература. Това е и център за образователни и артистични програми за местната и регионалната общност“, казва Фериел Фодил, главен изпълнителен директор на „Вила Хегра“.

NEUMA - забравената церемония

Този проект е символичен жест към ритуалните практики на предислямските племена.

Вдъхновен от ландшафта на АлУла, местното наследство и митологиите, той се разгръща в два свързани помежду си обекта. Стъклена инсталация от 15 панела, разположена на открито в каньона Вади Ал-Наам, съществува в разговор с изложба на закрито, представяща серия от ръчно изработени скулптури от духано стъкло в Дар Тантора в стария град.

В Уади Ал Наам инсталацията се издига като призрачно ехо на храм, руина, разрушена от времето. Пейзажът се превръща в церемониално пространство, активирано от представление на живо, вкоренено в дъха и ритуала.

В стария град стъклените скулптури са представени заедно с прожекция на филм, дело на жителката на АлУла Муруж Алемам и нейните деца Дема и Ибрахим. Историята е съсредоточена върху нейния поетичен живот и изпълнение, хореографията на нейния дъх свързва обширната пустиня с интимния интериор на самия себе си, като всяко издишване пренася резонанса на древните церемонии на АлУла в настоящето.

„Забравената церемония“ е артистичен синтез от творби на саудитско-американската художничка Сара Брахим и френския ѝ колега Уго Скиави.

''Двамата художници обединиха усилията си за година. Те работиха с учени, археолози, епиграфи от АлУла и представители на местната общност по създаването на художествено произведение. Така виждате скулптура в пустинята, която е художествена намеса в пейзажа. Пърформанс, асоцииращ 20 членове на общността, които използват скулптури като музикални инструменти'', казва Арно Моран, ко-куратор на програмата преди откриването на сезон 2023-2024.

Оазисът и планината

АлУла е разположена на древен път и е дом на много руини, включително Хегра - стар набатейски град, първият обект на световното наследство на ЮНЕСКО в Саудитска Арабия. Историята и пейзажът са впечатляващи и завладяващи, смайващи със своята сила и размери.

Старият град на АлУла е разделен на зимен, плътен и компактен, и летен град, разстлан в оазиса, под палмите, за да се възползва от сянката. По-широкият район вече приема хиляди туристи, а с приноса на „Вила Хегра“ целта е да се превърне в туристически и културен център.

''Да дойдеш в АлУла е абсолютно уникално преживяване. Има какво да научим по отношение на историята, по отношение дори на нашето движение в пространството. Мислим за нашата роля в това пространство, което е възможност да се докоснем до различни култури в едно“, допълват още организаторите.

Постоянна спирка на номадски маршрут

Проектът е свързан с града, той е част от модерността на АлУла, отразявайки неговата историческа особеност: постоянна спирка на номадски маршрут.

Целта е да се превърне във връзка между различните преживявания на мястото: номадски или уседнал, временен или постоянен, местен или туристически, образователен или културен, градски или селскостопански. Пространството има за цел да даде възможност за всички тези преживявания и комбинации.

За строителството на „Вила Хегра“ ще бъдат използвани местни камъни, скали, тухли от кал, палмови и секвоини греди и други растителни видове, които растат в АлУла.

Планира се културният център и резиденциите за артисти да започнат работа към края на 2026 г. Проектът ще заема площ от 18 000 м².

През май 2025 г. временният дом на „Вила Хегра“ ще започне да функционира. В него ще има работилници, се провеждат артистични и образователни събития за местните жители.

''Целта на вилата наистина е да се впише напълно в общността и да гарантира, че ще отговорим на определени нужди. Програмата преди откриването е привилегия. Временният обект също така ще бъде център на тестова фаза, за да гарантираме, че ще имаме подходящи програми за артистите и изследователите в окончателната сграда“, допълват създателите на проекта.

Преди да бъде създадена като саудитска фондация, "Вила Хегра" намира подкрепа от Кралската комисия за АлУла (RCU) и Френската агенция за развитие AFALULA.