От Леброн Джеймс до Лейди Гага: Защо световни звезди и лидери са луди по ледените бани
Потапянето в лед е най-горещата уелнес тенденция, но може да крие много рискове за здравето, съветват експерти
От пътешествия до полярни дестинации до модерни бани с джакузита - леденото потапяне е най-горещата уелнес тенденция.
Но дали новата мания, по която са луди все повече главни изпълнителни директори и знаменитости, наистина носи ползи за здравето?
Това е въпросът, на който група изследователи от Университета на Южна Австралия си поставят за цел да отговорят чрез уникален мета-анализ на 11 глобални проучвания. Резултатите са публикувани в списание PLOS One на 29 януари, съобщава Fortune.
Изследователите анализират проучвания за потапяне в студена вода (CWI) с продължителност от поне 30 секунди до два часа. Резултатите са много смесени: има възможни ползи, но не много, и са предимно без дълготраен ефект.
„CWI придоби широка популярност, въпреки че повечето доказателства се фокусират единствено върху ефектите му сред спортуващи“, отбелязват изследователите. „Този пропуск е особено тревожен, като се има предвид нарастващото одобрение на CWI, с до голяма степен неподкрепени твърдения в масовите медии за ползите от него за физическото здраве и психическото благополучие.“
По-малко стрес, по-качествен сън
Според анализа една от най-големите ползи е значително намаляване на стреса - но само 12 часа след потапянето в ледена вода.
Положително е и подобряването на качеството на съня - макар че тук са необходими повече изследвания, тъй като проучването по тази тема е ограничено само до мъже.
Може би най-обещаващо обаче е намаляването с 29% на отсъствията от работа, свързани с болести, сред тези, които са вземали студен душ. Все пак мета-анализът не показа значителен ефект върху имунната функция нито веднага, нито в продължително време след потапянето.
Нежелан ефект при възпаления
Едно от най-изненадващите открития, като се има предвид, че знаменитости от Леброн Джеймс до Лейди Гага се кълнат в ледените вани за възстановяване след тренировка, е ефектът им върху възпаления.
Според изследователите, вместо да намали възпалението, това води до „значително увеличаване“, както веднага, така и един час след потапянето в леда. Според авторите на изследването, това показва „остра възпалителна реакция“.
„На пръв поглед изглежда противоречиво, тъй като знаем, че ледените бани редовно се използват от елитни спортисти за намаляване на възпалението и мускулната треска след тренировка“, казва съавторът на изследването Бен Сингх в съобщение за медиите.
„Незабавното влошаване на възпалението е реакция на организма към студа като стресов фактор. Тя помага на тялото да се адаптира и възстанови, и е подобна на начина, по който упражненията причиняват мускулни увреждания, поради което спортистите я използват въпреки краткосрочния нежелан ефект.“
Но, добавя той, „знаейки това, хората със съществуващи здравословни проблеми трябва да са особено внимателни, ако участват в преживявания с потапяне в ледена вода, тъй като първоначалното възпаление може да има вредни последици.“
Изводът е, че са необходими много повече изследвания на практиката на ледените бани. Както подчертава водещият автор на изследването Тара Кейн, „Независимо дали сте елитен спортист или всекидневно търсите уелнес ефект, важно е да сте сигурни в това, на което се подлагате.“