Банките, натоварени с дълг след придобиването на Twitter за 44 млрд. долара от Илон Мъск, са успели да продадат на инвеститори големи дялове от пакета заеми.

Това ще позволи на част от най-мощните световни кредитори да излязат от едно от най-трудните финансирания на сделки през последните години, съобщава Financial Times.

Те са продали 5,5 млрд. долара срочни заеми след продажбата на около 1 млрд. долара от същия дълг миналия месец, за което спомогна бумът на инвеститорския интерес към активите, твърдят запознати източници.

Сделката беше ключов момент за банките, които трябваше сами да финансират придобиването на платформата от Мъск през 2022 г., след като собствеността и по-широката пазарна волатилност намалиха ентусиазма за дълга.

Финансовите институции начело с Morgan Stanley, Bank of America и Barclays, сега държат още 6 млрд. долара дълг, свързан с придобиването, което се счита за още по-рисково от заемите, които са продали, допълва FT. MUFG, BNP Paribas, Mizuho и Société Générale също участваха в сделката.

BofA, Morgan Stanley, Barclays, BNP Paribas и SocGen отказаха коментар, а другите две банки не отговориха на запитванията.

Продажбите на дълг, включително заемите, продадени през януари, привлякоха широк кръг инвеститорски групи, включително Citadel, Apollo Global Management, Pimco и Diameter Capital. Те обаче също отказаха коментар.

Апетитът на инвеститорите към дълга на Twitter беше засилен от отношенията на Мъск с президента на САЩ Доналд Тръмп, както и от завръщането на някои от рекламодателите, които преди това се бяха отдръпнали от платформата, твърдят запознати източници.

Това се оказа спасителна мярка за банките, които се включиха във финансирането на сделката, тъй като някои хедж фондове предложиха на Morgan Stanley и други едва 60 цента за долар през 2023 г.

Един от финансовите мениджъри, отказали се от сделката, добави, че за банките е бил подходящ момент да продават, посочвайки, че „Илон е приятел на президента“.

Инвеститорите бяха привлечени и от дела на X в стартъпа на Мъск за изкуствен интелект xAI, който според FT от миналата година се оценява на 50 млрд. долара. Това помогна да се успокоят опасенията относно собствената оценка на X и способността ѝ да обслужва дълговете си.

Morgan Stanley, водещият банкер на Мъск, предложи сделката в подходящ момент - като се има предвид, че дълговите инвеститори изпитват глад за придобивания.

Банката ограничи страните, които да получат достъп до финансовата информация на X или да се срещнат с ръководителите, включително главния изпълнителен директор Линда Якарино, до тези, готови да напишат значителни чекове, което създаде чувство за спешност сред инвеститорите.

Дългът е с лихвен процент над 6% над референтния плаващ лихвен процент, или над 11%, според информиран източник. С отстъпката доходността надхвърля 12%, според услугата за кредитен мониторинг LevFin Insights. Това създаде огромна притегателна сила за инвеститорите, като се има предвид, че доходността на рисковия корпоративен дълг се връща обратно към най-ниското си ниво от 2022 г. насам, сочат данни на ICE Data Services.