Роботите идват, за да ни заменят... в досадните битови задачи
Meta представи PARTNR – иновативна програма, която изследва взаимодействието между хора и роботи в домакинството. Целта е да се създадат машини, които не просто изпълняват команди, а си сътрудничат с хората, за да улеснят ежедневието им
![Роботите идват, за да ни заменят... в досадните битови задачи](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/07022025/119cac07-72f7-4bca-973a-95a60a5218af.webp?operations=crop(49:62:1719:1001)&format=webp)
Meta обяви, че стартира PARTNR - нова изследователска програма, посветена на взаимодействието между хора и роботи в домашна обстановка.
Проектът има за цел да изследва как роботите могат да си сътрудничат с нас в ежедневието, като помагат с рутинни задачи като чистене, готвене и дори взимане на доставки, разказва ТechCrunch.
Тази мечта за робот „домашна помощница“ съществува от десетилетия - емблематичният робот Роузи от „Семейство Джетсън“ е един от символите на идеята.
В реалността обаче единствено роботизираните прахосмукачки са успели да се наложат на пазара, докато останалите домашни помощници все още срещат предизвикателства като прекалено висока цена, ограничени възможности и недостатъчна надеждност.
Meta вярва, че ключът към успешното навлизане на роботите в домовете е съвместната работа с хората. Програмата PARTNR е създадена именно с тази цел - да разбере как можем да взаимодействаме с машините, така че те да улеснят живота ни още повече.
Програмата включва 100 000 задачи, свързани с домакинството - от подреждане на чинии до прибиране на разхвърляни играчки. Освен това Meta представя PARTNR Dataset - огромен набор от данни с човешки демонстрации в симулирана среда, които ще помогнат за обучаването на нови модели за изкуствен интелект.
Симулацията се утвърждава като ефективен метод за обучаване на роботи, защото позволява бързи тестове, които иначе биха отнели дни в реална среда. Meta вече е тествала PARTNR извън рамките на упражненията - включително с робота Spot на Boston Dynamics. Освен това компанията разработва и смесена реалност, която визуализира как роботите взимат своите решения.
„Чрез PARTNR искаме да променим начина, по който хората възприемат роботите - не просто като помощници, а като истински партньори. Това е само началото на една нова ера във взаимодействието между хора и роботи“, споделя Meta.
Технологиите за по-възрастни хора, или така наречените age-tech, имат огромен потенциал да подобрят качеството на живот и независимостта на хората в напреднала възраст.
Един добър пример е автоматизираният робот помощник на Labrador. Въпреки добрите резултати на този модел, за да се използва тази технология масово, тя се нуждае от сериозни подобрения - нещо, към което Meta се стреми с PARTNR.
Друга интересна посока, в която можем да тръгнем, са хуманоидните роботи. Те набират огромна популярност, особено през последните няколко години, когато сякаш сме още по-близо до това да притежаваме по един от тях в домовете си.
Много компании си представят бъдеще, в което тези машини на два крака ще се превърнат в част от домакинствата ни, но преди официално да настъпи този момент, трябва да бъдат решени два главни проблема - цената и надеждността. Именно това е причината, поради която повечето производители засега насочват усилията си към индустриални приложения, където търсенето е по-голямо и инвестициите са оправдани.
С достатъчно мащаб и напредък в изкуствения интелект не е трудно да си представим свят, в който хуманоидните роботи ще вършат работа както във фабриките, така и в домовете ни - ще ни помагат, ще улесняват живота ни, а може би дори ще ни разсмиват с първите си несръчни стъпки. Но за да стигнем дотам, трябва да преодолеем едно голямо предизвикателство - да направим взаимодействието между хора и роботи естествено, интуитивно и сигурно.
Meta, която вече търси отговорите в пресечната точка между AI и роботиката, вярва, че PARTNR е първата голяма стъпка към роботизирания свят, в който машините не просто изпълняват команди, а се превръщат в истински партньори за ежедневните ни нужди.