Инвеститорите имат нова стратегия за търговия със страха на Уолстрийт
Акциите в САЩ имат силен старт на годината, но трейдърите се опитват да се предпазят от големите ценови колебания, често причинявани от непостоянната политика на Тръмп
![Инвеститорите имат нова стратегия за търговия със страха на Уолстрийт](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/13022025/638f0f50-f090-4014-85d6-3ab32e37801a.jpg?operations=crop(0:378:3996:2627)&format=webp)
Трейдърите се впускат в стратегии, които защитават портфейлите им от „скокове на волатилността“, подчертавайки как притесненията относно политиките на президента на САЩ Доналд Тръмп оставят инвеститорите нащрек въпреки оптимистичното начало на годината за акциите..
Стремежът към хеджиране срещу малко вероятни, но силно въздействащи сътресения - известни като „tail risks“ - подчертава как хаотичните промени в търговските и икономическите политики на Тръмп карат инвеститорите да се чувстват несигурни, дори ако мнозина все още залагат, че новата администрация ще бъде от полза за корпоративна Америка.
„Ако сте мениджър на пари, ще промените ли целия си портфейл на базата на едно заглавие? Не можете, защото не знаете дали заглавието ще издържи. Така че какво правите? Използвате опции“, казва Манди Сю, ръководител на отдела за проучване на пазара на деривати в Cboe Global Markets, пред Financial Times. Тя визира инструменти, които дават на притежателите право да купуват и продават акции на предварително определена цена.
„Хората са нервни и посягат към хеджирането на опашката“, добавя Ксу.
Максуел Гринкоф, ръководител на отдела за изследване на деривати върху акции в САЩ в UBS, казва, че е имало „необуздано“ купуване на опции, които ще спечелят, ако индексът Vix за краткосрочната волатилност на американските акции, често наричан „измерител на страха“ на Уолстрийт, се повиши. Стремежът да се купуват тези опции води до рекордно високи цени, дори когато самият Vix се намира доста под дългосрочната си средна стойност, показват данни на Cboe.
Търсенето на опции, които биха станали ценни, ако S&P 500 спадне рязко, също се нараства, според Сю.
„Потенциалът условията за волатилност да се променят бързо затруднява инвеститорите да изчакат разпродажбата, за да започнат да добавят защита, така че вместо това цените на tail хеджирането остават високи дори когато пазарите са силни и стандартните показатели за волатилност са ниски“, казва Роки Фишман, анализатор на деривати в изследователската група Asym 500.
Според Сю по-голямата част от търсенето на опции, които се изплащат при спад на S&P 500, идва от инвеститори на дребно. Институционалните инвеститори, включително хедж фондовете, пенсионните фондове и мениджърите на активи, обикновено са предпочитали Vix кол опции.
Но инвеститорите на дребно също се насочват към по-рисковите краткосрочни деривати, които стават безполезни, ако целите не бъдат бързо достигнати. На 31 януари, когато Тръмп заплаши да наложи мита на някои от най-големите търговски партньори на САЩ, са изтъргувани рекордно високи 2,4 млн. договора с „нулев срок“, обвързани с S&P 500