Украинският президент Володимир Зеленски е отхвърлил предложението на САЩ да придобие собственост върху около 50% от правата за редкоземните минерали на страната му, докато се опитва да договори по-добра сделка, предава Financial Times.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт е предложил на Зеленски сделката по време на посещението си в Киев в сряда, което се състоя, след като Тръмп предложи САЩ да дължат на Украйна ресурси на стойност половин трилион долара в замяна на помощ за разкъсваната от война страна.

Според трима източници на FT, Зеленски иска американските и европейските гаранции за сигурност да бъдат пряко обвързани с всяка сделка за минералните запаси. Той също така желае в бъдещата експлоатация на природните ресурси да участват и други страни, включително държави от ЕС.

„Все още разговаряме“, каза Зеленски в Мюнхен в събота. „Имах различни диалози.“

Високопоставен украински служител казва пред FT, че Киев „се опитва да договори по-добра сделка“.

Изданието добавя, че по време на посещението си в президентската канцелария в Киев тази седмица Бесънт е донесъл документ, който Тръмп е искал Зеленски да подпише, преди министърът да се върне във Вашингтон.

Говорейки пред репортери, преди двамата със Зеленски да обсъдят сделката на четири очи, Бесънт я описа като „икономическо споразумение“ с Киев за „по-нататъшно преплитане на нашите икономики“.

„Администрацията на Тръмп ще застане докрай [с Киев], като увеличи икономическия ни ангажимент“, който ще „осигури дългосрочен щит за сигурност за всички украинци, след като войната с Русия приключи.“

„Когато разгледахме подробностите, там нямаше нищо за бъдещи гаранции за сигурност от страна на САЩ“, казва украински политик пред FT.

Украинските служители са попитали как споразумението ще допринесе за дългосрочната сигурност на страната им, но са разбрали само, че то ще осигури американско присъствие на украинска територия - неясен отговор, който оставя ключови въпроси без решение.

Бесънт твърди, че самото присъствие на американци, охраняващи находищата на минерали, ще бъде достатъчно, за да възпре Москва. След срещата им Зеленски заяви пред репортери, че ще разгледа предложението, но няма да подпише нищо в момента.

„Ще разгледаме този документ и ще работим бързо, за да гарантираме, че нашите екипи ще постигнат споразумение. САЩ са наш стратегически партньор и ние се ангажираме да финализираме подробностител“

Бесент от своя страна коментира, че Тръмп иска сделката да бъде сключена.

„Вярвам, че този документ е важен от гледна точка на президента Тръмп за разрешаването на този конфликт възможно най-скоро“, каза той.

„Ние ще предоставим гаранции за американска помощ на народа на Украйна. Смятам, че това е много силен сигнал към Русия за нашите намерения“.

На среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Мюнхен в петък Зеленски направи контрапредложение, което обсъди и с американски законодатели в кулоарите на форума.

В речта си в Мюнхен в петък той заяви, че неговият правен екип ще прегледа документа, представен от Бесент в Киев, за да даде съвет и да предложи евентуални промени. Той го определи като меморандум между САЩ и Украйна, а не като официално споразумение за сигурност.

Зеленски не е подписал споразумението, защото иска да привлече и други, включително европейски държави, да участват в добива на минералите, пише FT.

Украйна разполага с ценни полезни изкопаеми, чиято стойност се оценява на няколко трилиона долара, включително литий, титан, волфрам и графит, които са от решаващо значение за производството на високотехнологични продукти. Но много от тези ресурси се намират в райони, които са или под руска окупация, или са изложени на риск да бъдат завладени от настъпващите сили на Кремъл, тъй като се намират в близост до фронтовата линия в източната част на Украйна.