Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че изпълнителният орган на ЕС ще промени фискалните правила, за да позволи на държавите-членки да увеличат значително разходите си за отбрана, без да надвишават ограниченията за дефицита.

В речта си на Мюнхенската конференция по сигурността в петък фон дер Лайен заяви, че Европейската комисия ще предложи членките на ЕС да могат да се позовават на „дерогационна клауза“, предава POLITICO. Това е с цел държавите да увеличат разходите си за отбрана, стига да изпълнят определени условия, които тя не оповести.

Понастоящем клаузите за дерогация позволяват на правителствата в ЕС да преустановят действието на ограниченията за заемите си в случай на тежка икономическа криза или сериозни събития извън техния контрол.

Правилата за разходите изискват от държавите да поддържат националния си бюджетен дефицит под 3% от БВП, а публичния дълг - под 60%. Някои държави от ЕС многократно повтаряха, че нямат възможност да увеличат разходите си за отбрана.

„Вярвам, че когато става въпрос за европейската сигурност, Европа трябва да направи повече, Европа трябва да допринесе повече, а за да постигнем това, се нуждаем от рязко увеличаване на европейските разходи за отбрана“, заяви фон дер Лайен.

Предложението ще бъде от полза за страни като Полша, която е голям играч в отбраната и има прекомерен дефицит, както и за Франция и Италия, чиито национални дефицити надхвърлят 6% от БВП.

Изявлението ѝ идва в момент, когато президентът на САЩ Тръмп удвоява исканията си европейските членове на НАТО да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП. Само 5 от 32-те членки на НАТО - Естония, Гърция, Латвия, Полша и САЩ - изразходват над 3% за отбрана и нито една не достига 5%.

Понастоящем 27-те членки на ЕС харчат общо 2% от своя БВП за отбрана, но това ще трябва да се увеличи със „стотици милиарди евро“ под формата на допълнителни инвестиции всяка година, каза тя.

Европейската комисия ще предложи и пакет от индивидуални решения, за да помогне на държавите членки да преодолеят специфичните пречки, които ги спират да увеличат разходите си за отбрана, добави Фон дер Лайен.

ЕС ще проучи нови съвместни проекти в областта на отбраната, включително за усъвършенствани системи за противовъздушна защита, които според нея нито една държава членка не е в състояние да разработи сама.

Ръководителят на ЕК заяви, че блокът ще ускори работата си по процеса на присъединяване на Украйна към ЕС, и призова за „солидни гаранции за сигурност“ за разкъсваната от война страна в случай на споразумение за прекратяване на огъня с Русия.

„Сега е моментът да преместим планини в Европейския съюз“, каза още тя.

„Нека няма място за никакво съмнение, аз вярвам, че когато става въпрос за европейската сигурност, Европа трябва да направи повече и трябва да даде повече на масата“, каза фон дер Лайен.