Израел и Съединените щати са решени да попречат на ядрените амбиции на Иран и на влиянието му в Близкия изток, обяви израелският министър-председател Бенямин Нетаняху след среща с държавния секретар на САЩ Марко Рубио.

В речта си след разговорите в Йерусалим той заяви, че са обсъдили редица въпроси, „никой от които не е по-важен от Иран“.

„Израел и Америка стоят рамо до рамо в противодействието на заплахата от Иран“, посочи Нетаняху, цитиран от Reuters. „Съгласихме се, че аятоласите не трябва да притежават ядрени оръжия, и също така се смятаме, че агресията на Иран в региона трябва да бъде спряна“.

Рубио, от своя страна, заяви: „Зад всяка терористична група, зад всеки акт на насилие, зад всяка дестабилизираща дейност, зад всичко, което застрашава мира и стабилността на милиони хора, които наричат този регион свой дом, стои Иран“.

Израелско-иранската вражда се развива от десетилетия чрез история на тайни войни и нападения по суша, море, въздух и киберпространството. Иран, който твърди, че обогатява уран за мирни цели, също така подкрепя групировки в целия Близък изток, които се описват като „Ос на съпротивата“ срещу Израел и американското влияние в региона. Оста включва не само Хамас - палестинската групировка, която разпали войната в Газа, като нападна Израел през октомври 2023 г., но и Хизбула в Ливан, хутите в Йемен и различни шиитски мюсюлмански въоръжени групи в Ирак и Сирия. Иран отрича да ръководи отблизо своите пълномощници в атаките им, като твърди, че те действат по собствена инициатива.

През 16-те месеца от началото на войната в Газа Израел уби редица висши ръководители на Хамас и Хизбула, а Израел и Иран си размениха ограничени взаимни атаки. Нетаняху акцентира, че Израел е нанесъл „мощен удар“ на Техеран от началото на войната в Газа, добавяйки, че с подкрепата на президента на САЩ Доналд Тръмп „не се съмнявам, че можем и ще довършим работата“.

Като благодари на Рубио за подкрепата на израелската политика в Газа, Нетаняху посочи, че Израел и САЩ под ръководството на Тръмп имат обща стратегия в палестинския анклав, където е в сила крехко примирие.

„Искам да уверя всички, които сега ни слушат, че президентът Тръмп и аз работим в пълно сътрудничество и координация помежду ни“, каза той.

Предишната вечер Израел прие доставката на пратка тежки бомби MK-84, след като Тръмп вдигна блокадата, наложена от предишната администрация на президента Джо Байдън.

Изработване на стратегия за Газа и Сирия

„Хамас не може да продължи да съществува като военна или политическа сила. Докато стои като сила, която може да управлява или администрира, или да заплашва чрез използване на насилие, мирът става невъзможен“, смята Рубио.

За момента обаче Белият дом все още работи по удължаването на 42-дневното прекратяване на огъня във втора фаза, заяви специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, като в понеделник кабинетът по сигурността на Израел трябва да се събере, за да обсъди въпроса.

По време на първата фаза Хамас се съгласи да освободи 33 израелски заложници, включително жени, деца и възрастни мъже, в замяна на стотици палестински затворници и арестанти, държани в израелски затвори. Израел, от своя страна, се съгласи да изтегли силите си от някои от позициите си в Газа.

До момента са освободени 19 израелски заложници, в допълнение към петима тайландски заложници, върнати при непланирано предаване, а протестиращите в Израел проведоха митинги с искане прекратяването на огъня да продължи до завръщането на всички заложници.

Тръмп разгневи арабския свят и изненада съюзниците на САЩ, като заяви, че Съединените щати ще превземат Газа, ще преселят палестинските ѝ жители и ще я преустроят в международен плажен курорт.

Амбициите му подхраниха палестинските страхове от повторение на „Накба“ или катастрофата от 1948 г., когато стотици хиляди бяха лишени от домовете си във войната при раждането на държавата Израел.

По думите на Рубио плановете на Тръмп „не са същите изтъркани идеи от миналото, а нещо смело и нещо, за чието очертаване са били необходими смелост и визия“.

„Това може да е шокирало и изненадало мнозина, но това, което не може да продължи, е същият цикъл, който се повтаря отново и отново и завършва на едно и също място“, посочи той.

Първият дипломат на САЩ беше предпазлив по темата за Сирия, която беше разкъсана от гражданска война и ще се нуждае от милиарди долари, за да се възстанови след падането на сирийския президент Башар Асад, близък съюзник на Иран.

Асад беше свален от бунтовници, водени от ислямиста Ахмед ал Шараа, бивш член на Ал Кайда и лидер на Хаят Тахрир ал Шам. В края на януари Шараа беше обявен за президент на преходен етап, с което затвърди властта си по-малко от два месеца след като ръководеше кампанията, довела до свалянето на Асад.

„Въпреки че падането на Асад със сигурност е обещаващо и важно, ако Сирия замени една дестабилизираща сила с друга, това не е положително развитие“, каза Рубио. „Това е нещо, което ще наблюдаваме много внимателно, докато се опитваме да изработим собствена стратегия по отношение на това как да подходим към събитията в Сирия“.