S&P 500 достигна рекордно високо ниво за втора поредна сесия в сряда, след като основните борсови индекси на САЩ затвориха леко нагоре.

Инвеститорите, които са държали някои или всичките си портфейли встрани през последните няколко години, може би се чудят: Твърде късно ли е да се включат в действието?

След две години на хитови печалби е разбираемо да се претеглят рисковете от навлизането сега срещу изчакването на отдръпване. Както обичат да казват на Уолстрийт, „дърветата не растат до небето“.

Новите върхове на фондовия пазар могат да имат значителен ефект върху психологията на инвеститорите. Но историята показва, че в тях няма нищо забележително. Според данни, предоставени на MarketWatch от Райън Детрик, главен пазарен стратег в Carson Group, S&P 500 e достигал нов рекорд средно веднъж на всеки три седмици, откакто модерният вариант на индекса е създаден през 1957 г.

Данните показват също така, че мечите пазари са сравнително редки и инвеститорите, които стоят отстрани и чакат отслабване, често пропускат значителни печалби.

„Трябва ли да купувате, когато акциите са на рекордни нива? Това е популярен въпрос, който често получаваме“, казва Детрик в публикация в X. „Моето мнение е, да не се страхувате от нови върхове, тъй като S&P 500 е нараствал година по-късно в 71% от времето (след постигнат рекорден връх) и е нагоре средно от 8,3%.“

Разбира се, това не винаги е така. S&P 500 достигна рекорден връх от 4796,56 на 3 януари 2022 г., преди в крайна сметка да падне с 25% до най-ниската си стойност на мечия пазар през октомври същата година. Отне повече от две години на индекса да надмине предишния си рекорд.

Но мечи пазари като този, който инвеститорите претърпяха през 2022 г., са изключение, а не норма. С течение на времето акциите обикновено нарастват. Възстановяването от финансовата криза от 2008 г. започна в началото на 2009 г., отбелязва MarketWatch.

Все пак инвеститорите, които се интересуват от по-изчерпателен анализ, трябва да имат предвид следните рискове.

През последните няколко месеца се появиха нови заплахи, които според някои експерти биха могли да спънат пазара. Тези заплахи дойдоха в особено несигурен момент за пазарите, както защото оценките на американските компании с голяма капитализация са на изключително високи ниво спрямо историческите тенденции, така и защото сезонните модели показват, че първото тримесечие на нов президентски мандат е сред най-слабите в целия четиригодишен цикъл, според Детрик.

Новините около китайският стартъп за изкуствен интелект DeepSeek предизвика критични съмнения в американското господство в AI, тарифните заплахи и решения на президента Доналд Тръмп кара инвеститорите да се лутат относно следващите му ходове, докато съкращенията на работни места в държавната администрация съживиха въпроси относно устойчивостта на пазара на труда в САЩ.

Федералният резерв междувременно постави на пауза планираните намаления на лихвените проценти.

И накрая Филаделфия Ийгълс спечели Супербоул. Този последен пример може да не изглежда особено уместен за инвеститорите, но в миналото победа на Филаделфия или в рамките на Super Bowl, или в World Series, е предшествала сътресения в икономиката или финансовите пазари с изненадваща редовност, отбелязва MarketWatch.

Досега инвеститорите се отнасяха спокойно към тези пречки. Но това, че тези рискове все още не са изтласкали инвеститорите от акциите, не означава, че това все още не може да се случи.

В края на януари акциите на Nvidia паднаха със 17% за една сесия, което доведе до спад на S&P 500 с почти 1,5%, въпреки че повече от 350 други акции в индекса се повишиха.

Мудното представяне на компаниите с мегакапитализация, известни като Великолепната седморка, допринася за забавяне на напредъка на S&P 500 от началото на 2025 г. Но Детрик и други твърдят, че по-силното представяне на други, по-малки акции означава, че ралито се оказва на по-сигурна позиция. Индексът беше нагоре с 4,2% към обяд в сряда.

Точно преди пет години, на 19 февруари 2020 г., S&P 500 достигна последното си рекордно затваряне, преди глобалните финансови пазари да бъдат преобърнати от настъпването на Covid-19. Оттогава индексът е нараснал с повече от 80%, според данните на FactSet. До края на лятото на 2020 г. всички загуби от вдъхновената от пандемията разпродажба бяха изтрити.

Колкото до резултатите от сряда S&P 500 и Dow Jones Industrial Average спечелиха по 0,2%, докато технологичният Nasdaq Composite се закрепи с 0,1% на зелено, за да завърши нагоре за пети пореден ден. Dow и Nasdaq Composite са на по-малко от 1% от собствените си рекордни върхове при затваряне.

S&P 500 отчете първия си нов връх при затваряне във вторник.

Акциите на големите технологични компании бяха смесени: Microsoft, Apple, Alphabet, Tesla и Broadcom спечелиха позиции, докато Nvidia, Amazon и Meta Platforms отстъпиха. За Meta това беше втори пореден ден на спадове след 20-дневна победна серия.

Акциите на Super Micro Computerсе повишиха с 8%, разширявайки огромното рали, което последва съобщението на производителя на сървъри миналата седмица за розова перспектива за растеж на продажбите, подхранван от AI. Акциите на компанията, които скочиха с цели 19% по време на сесията в сряда, са поскъпнали с 56% през последната седмица.

Акциите на Intel се сринаха с 6%, след като скочиха с 16% във вторник на фона на съобщенията, че закъсалия производител на чипове може да продаде части от своя бизнес. Wall Street Journal съобщи през уикенда, че Broadcom и Taiwan Semiconductor Manufacturing Company обмислят оферти за части от Intel, докато Bloomberg съобщи във вторник, че частната инвестиционна компания Silver Lake Management е близо до сделка за закупуване на мажоритарен дял в звеното за програмируеми чипове Altera на компанията.

Акциите на Palantir завършиха с 10% надолу, след като достигнаха рекорден връх по-рано в сесията в сряда. Акциите претърпяха рязък спад в последния час на търговия след доклад, че администрацията на Тръмп е наредила на Пентагона да намали бюджета за отбрана на САЩ.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която е чувствителна към очакванията за посоката на лихвените проценти, беше 4,54% в края на търговията, малко променена спрямо затварянето във вторник. Федералният резерв не бърза да намали референтната си лихва, според протокол от последното заседание на централната банка през януари. Докладът, публикуван в сряда следобед, се позовава на опасения относно продължаващата инфлация и несигурността относно въздействието на икономическата политика на Доналд Тръмп

Биткойнът беше на ниво от 96 500 долара. Фючърсите на златото се понижиха леко до около 2940 долара за унция, докато фючърсите на суровия петрол West Texas Intermediate се повишиха с 0,6% до 72,25 долара за барел.