Тръмп „лае, но не хапе“, показва ралито на Уолстрийт, но самодоволството не е добър съветник
Nasdaq Composite се покачи с 1,5% в четвъртък. S&P 500 добави 1%, приключвайки на по-малко от 0,1% от рекордното си затваряне. Dow Jones Industrial Average напредна с 0,8%, което го поставя само на 0,7% под рекорда му
![Тръмп „лае, но не хапе“, показва ралито на Уолстрийт, но самодоволството не е добър съветник](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/14022025/b706cc1b-f67d-4f2d-8441-3ad897504ad6.jpg?operations=crop(0:728:8192:5336)&format=webp)
Кой се страхува от глобална търговска война? Явно не Уолстрийт.
Основните борсови индекси в САЩ се повишиха до исторически върхове в четвъртък, след като нови данни показаха, че инфлацията на едро се е забавила леко през януари, a президентът Тръмп подписа по-мека от очакваното изпълнителна заповед относно митата.
Nasdaq Composite се покачи с 1,5%.
S&P 500 добави 1%, приключвайки на по-малко от 0,1% от рекордното си затваряне.
Dow Jones Industrial Average напредна с 0,8%, което го поставя само на 0,7% под рекорда му.
Ден по-рано пазарът на акции в САЩ завърши предимно надолу, след като данните показаха, че инфлацията се е повишила миналия месец, което вероятно усложнява пътя на Фед към неутрален лихвен процент.
В четвъртък излязоха нови данни за индекса на цените на производител, който се е повишил с 0,4% миналия месец, повече от очакванията на икономистите, но по-малко от увеличението от 0,5% през декември. Основният показател, който изключва нестабилните цени на храните и енергията, се е повишил с 0,3%, което също е забавяне спрямо декември.
Докладът предизвика известен оптимизъм сред инвеститорите, че тази година ще има повече намаления на лихвените проценти, според FedWatch Tool на CME Group.
Доходността на държавните облигации на САЩ се понижи след публикуването на данните, като тази на 10-годишните бонове падна до 4,53%, изтривайки скока от вторник.
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа в четвъртък изпълнителна заповед, инструктираща агенциите да проучат възможностите за налагане на реципрочни мита на голям брой търговски партньори на САЩ. Със заповедта се спира незабавното налагане на нови такси.
По-рано тази седмица Тръмп наложи мита от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ, а преди това обяви 25% мита върху вноса от Канада и Мексико и допълнителен 10% налог върху вноса от Китай. Митата върху Канада и Мексико бяха бързо отложени, след като лидерите на двете страни обещаха да предприемат стъпки за затягане на контрола по границите и борба с трафика на наркотици.
Ралито на Уолстрийт от четвъртък все пак не означава, че пазарът е ваксиниран срещу по-нататъшни шокове около тарифните или други политически решения на новата американска администрация, казва пред MarketWatch Джордж Йънг, партньор и портфолио мениджър във Villere & Co. - инвестиционен консултант с управлявани активи на стойност 1,8 милиарда долара. По думите му пазарът поглъща всяка нова идея на Тръмп хапка по хапка и чака да види коя от тях се реализира.
Тарифната сага изглежда далеч от своя край, като реципрочните мита могат да влязат в сила след няколко седмици или няколко месеца, според високопоставени служители на Белия дом.
Заплахата от тарифите е един от „многото парадокси“ в дневния ред на Тръмп, които са трудни за разплитане и могат да доведат до пристъпи на нестабилност, коментира Мат Игън, портфолио мениджър в Loomis, Sayles & Company - инвестиционен мениджър с около 389 милиарда долара активи под управление.
„Удължаването на намаляването на данъците може да стимулира потреблението, но също така да влоши фискалния дефицит. Имиграционният контрол може да затегне пазарите на труда, но също така да повиши заплатите. Митата могат да предизвикат търговска война, която може едновременно да ограничи търсенето и да повиши цените“, казва Игън в бележка до клиентите, цитирана от MarketWatch. „Смятаме, че си струва да надникнем отвъд шума и да се съсредоточим върху целите и ограниченията на Тръмп. В неговите действия може да има повече лаене, отколкото хапане, но ние предупреждаваме инвеститорите да избягват самодоволството“, добавя експертът.
За това предупреждава ѝ Кристофър Смарт, управляващ партньор в Arbroath Group, комапния, която съветва инвеститори относно геополитически рискове.
Вместо да се страхува от неблагоприятна пазарна реакция, ограничаваща обхвата на митата, липсата на разпродажба може да накара Тръмп да стане по-агресивен, отбелязва Смарт, цитиран от MarketWatch.
„Не знаем колко точно високи ще бъдат митата, но те със сигурност ще влязат в сила. И като се има предвид относителното спокойствие, което инвеститорите показват досега, президентът може да се почувства още по-окуражен да пробва да стигне до крайности“, посочва Смарт.
Относно движенията на пазара в четвъртък, големите технологични акции бяха предимно по-високи, водени от Tesla, която се покачи с близо 6%. Акциите на Nvidia се покачиха с около 3%, а Apple спечели 2%. Останалата част от Великолепната седморка също се повиши, включително Meta Platforms, която отбелязва своята 19-та поредна положителна сесия. Broadcom беше единственият титан, чиито акции се понижиха.
Акциите на Cisco Systems се повишиха с 2%, след като производителят на мрежово оборудване надмина прогнозите за тримесечните печалби и повиши перспективите си за цялата година. Доставчикът на маркетингов софтуер Applovin, вече с над 700% ръст през изминалата година, скочи с 24%, след като публикува по-добри от очакваното резултати.
От другата страна на спектъра, акциите на Reddit паднаха с 5% поради разочароващия ръст на потребителите. Софтуерните компании The Trade Desk и Datadog се сринаха съответно с 33% и 8% след отчетите за печалбите си.
Цената на биткойн се понижи леко до $96 500. Фючърсите на златото се повишиха до около 2 960 долара за унция, малко по-малко от исторически връх. Фючърсите на суровия петрол West Texas Intermediate се възстановиха от ранния си спад до 71,50 долара за барел.