Русия заяви, че някои от западните санкции трябва да бъдат отменени, преди да започне прекратяване на огъня по море с Украйна.

В рамките на няколко часа след като САЩ обявиха, че двете страни са се споразумели да спрат ударите в Черно море в отделни споразумения, Кремъл заяви, че това ще стане само след като бъдат отменени санкциите срещу редица руски банки.

Исканията включват отмяна на санкциите срещу държавната земеделска банка Росселхозбанк и възстановяване на достъпа на компаниите ѝ до международната платежна система Swift, съобщава BBC.

През нощта Москва извърши атака с безпилотен самолет срещу пристанищния град Николаев, съобщиха украински официални лица, а президентът Володимир Зеленски заяви, че ударите са „ясен сигнал“, че Русия не желае мир.

След пълномащабното нахлуване в Украйна, ЕС и съюзниците спряха достъпа на редица руски финансови институции до системата Swift.

Целта беше руските компании да загубят достъпа до безпроблемните и незабавни трансакции, осигурявани от Swift, което щеше да наруши плащанията за ценния им износ на енергия и селскостопански продукти, допълва BBC.

Отмяната на това решение сега би изисквала одобрението на ЕС - стъпка, която изглежда несигурна в светлината на неотдавнашните европейски изявления в подкрепа на Киев. Говорител на Европейската комисия заяви, че изтеглянето на всички руски сили от Украйна ще бъде едно от основните условия за отмяна или изменение на евентуални санкции.

Междувременно, във вторник президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Русия може да опитва да забави приключването на войната. „Смятам, че Русия иска да види края ѝ, но може да се окаже, че протакат. Аз съм го правил през годините“, каза той в интервю за Newsmax.

Прекратяването на огъня по море беше обявено от САЩ след тридневни мирни преговори в Саудитска Арабия.

По-късно обаче Киев и Москва публикуваха противоречиви изявления относно подробностите по споразумението, включително кога и как ще започне то.

Президентът Зеленски заяви, че според него сделката не изисква облекчаване на санкциите, за да влезе в сила. Той нарече изявлението на Кремъл опит за „манипулиране“ на сделките.

Д-р Джени Матърс, старши професор по международна политика в Aberystwyth University и експерт по руска политика, коментира пред BBC, че прекратяването на огъня по море ще осигури на Русия „голямо предимство“, тъй като в момента тя се бори да изнася селскостопанската си продукция.

„Украйна успява да изнесе голяма част от селскостопанската си продукция през Черно море и успява успешно да атакува руското корабоплаване, така че в момента Русия не използва Черно море“, обясни проф. Матърс.

През 2022 г. беше сключена Черноморската инициатива за зърно, която позволява безопасното преминаване на търговски кораби, пътуващи към и от Украйна, като в замяна служители на ООН помагат на Русия да изнесе хранителните си продукти и торове на външните пазари.

Русия се оттегли от споразумението през лятото на 2023 г. с аргумент, че финансовите санкции пречат на износа ѝ.

След обявяването на споразумението във вторник Вашингтон заяви, че всички страни ще продължат да работят за „траен и устойчив мир“, като добави, че то ще отвори отново важен търговски път. Украйна и Русия се ангажираха също така да „разработят мерки“ за прилагане на договорената по-рано забрана за взаимни атаки срещу енергийната инфраструктура, заяви Белият дом.

Черно море граничи с Румъния, България, Турция и Грузия, както и с части от окупираната от Русия Украйна - включително Крим, отбелязва BBC. То е жизненоважен морски път за украинския износ и след като Русия се оттегли от сделката за зърно през 2023 г., тя заяви, че ще разглежда всеки кораб, пътуващ за Украйна, като потенциална военна цел.

В резултат износът на зърно от Украйна спадна, но по-късно се възстанови до нива, близки до тези отпреди войната, тъй като Киев създаде нови маршрути за износ.