Ксавие Ниел: „Европа ще се превърне в изоставен континент, ако не яхне АI вълната“
Технологичният предприемач предупреждава, че Европа има реален шанс да покаже своите обещания и креативност на технологичния фронт. Но ако изпусне инициативата, тя може да престане да бъде значима
&format=webp)
Ако в света на технологиите има нещо нашумяло, има вероятност Ксавие Ниeл да го е забелязал. Хакерът, превърнал се в предприемач, притежава огромна телекомуникационна империя, участва в петчленния борд на компанията майка на TikTok - ByteDance, и е голям спонсор на стартъпи, като сред инвестициите му е и френският любимец Mistral AI.
През цялата си кариера милиардерът е наблюдавал развитието на технологиите. Но също така е станал свидетел как Европа изостава от САЩ и Китай в областта на иновациите. Континентът е създал някои обещаващи стартъпи за генеративен изкуствен интелект, като Mistral AI и Aleph Alpha. Въпреки това ще трябва да направи много повече, за да бъде в крак с глобалната надпревара.
Ниел предупреждава, че Европа има реален шанс да покаже своите обещания и креативност на технологичния фронт. Но ако изпусне инициативата, тя може да престане да бъде значима.
„Ако Европа не успее да се развие по тази линия, тя ще се превърне в един много малък континент, изоставен за няколко поколения“, казва той пред Financial Times в интервю, публикувано през ноември.
Това, което отличава европейските стартъпи в областта на изкуствения интелект, са техните „ценности“, като неприкосновеност на личния живот и прозрачност, добавя предприемачът. Континентът също така генерира таланти с инженерна и математическа насоченост в своите университети, което може да даде на региона предимство - ако се движи бързо и чупи нещата, както се казва.
„Разбира се, светът сега се движи по-бързо, ресурсите са по-големи. Но винаги някъде ще има две умни деца, които работят в гараж и имат технологична визия или нова идея“, казва Ниел.
Френският магнат, чиято стойност се оценява на 8,7 млрд. долара според индекса на милиардерите на Bloomberg, е в центъра на развитието на европейския AI. Оптимизмът му по отношение на уменията на Европа го накара да разработи най-големия в света инкубатор за стартъпи- Station F, в Париж. Той също така е съинвестирал 300 млн. долара в изследователска лаборатория за AI с нестопанска цел заедно с Ерик Шмидт и Родолф Сааде.
Въпреки това той се притеснява, че ако Европа не успее да яхне вълната на AI, ще се превърне в „най-хубавото място в света за музеи“, казва той пред Wired. Ниел сравнява настоящия момент на с времето, когато търсачките станаха масови. Днес те до голяма степен се управляват от американски играчи, като Google и Microsoft.
„Ако сега искате да създадете търсачка от нулата, не можете да спечелите, защото не сте били там преди 25 години“.
Други експерти също са загрижени за изоставането на Европа и за това как това може да се отрази на перспективите за сигурност и отбрана на региона в сравнение с останалия свят.
Това, което Ниел изтъква като една от силните страни на Европа, също така доведе до схващането, че тя регулира AI твърде строго, изтласквайки конкурентите от своя пазар. Европейският съюз прие първите по рода си закони за AI, които според някои са новаторски, а според други - твърде рестриктивни.
В задълбочен доклад за конкурентоспособността на Европа бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги подчертава, че AI може да открие нови възможности, ако се прилага правилно.
Междувременно главният изпълнителен директор на германската технологична компания SAP Кристиан Клайн коментира, че прекомерното регулиране рискува да забави стартъпите в Европа. През септември Марк Зъкърбърг от Meta и Даниел Ек от Spotify публикуваха отворено писмо, в което изразиха подобни опасения и призоваха Европа да коригира „фрагментираните и непоследователни“ си разпоредби за AI.
Компаниите от списъка Fortune 500 Europe, който класира най-големите предприятия на континента по приходи, бавно, но сигурно интегрират AI в усъвършенствани приложения. В крайна сметка стратегията на Европа за справяне с предизвикателствата може да определи дали тя е победител или губещ.
„Казано по-просто, разработването, стартирането или просто използването на технологии е по-трудно в Европа, отколкото където и да е другаде по света. За да остане в глобалната надпревара, ЕС се нуждае от нов подход: намаляване на рисковете, свързани с новите технологии, като същевременно се даде възможност за иновации“, казва пред Fortune президентът на Google за Европа, Близкия изток и Африка Мат Бритин.