Испания представи план за 14 млрд. евро срещу митата на Тръмп
Икономиката на страната може да загуби до 4,3 млрд. евро в резултат на тарифите тази година
&format=webp)
Испанският министър-председател Педро Санчес обяви, че правителството ще стартира пакет от помощи в размер на 14,1 млрд. евро, за да намали вътрешното въздействие на 20-процентното мито на президента на САЩ Тръмп върху целия внос от Европейския съюз.
Като част от пакета, на компаниите, засегнати от тарифите, ще бъдат предоставени публични заеми на стойност 6 млрд. евро, а допълнителни 400 млн. евро ще бъдат отпуснати за автомобилната индустрия, съобщава Politico.
Средствата ще бъдат използвани и за модернизиране на индустриалния сектор, както и за нова кампания, която има за цел да популяризира испанските продукти под мотото "Нашите ценности не са за продан. Но нашите продукти са."
Според прогнозите на Испанската търговска камара най-бързо развиващата се икономика в Европа ще претърпи загуби в размер до 4,3 млрд. евро в резултат на митата на Тръмп тази година.
Очаква се най-силно засегнат да бъде хранително-вкусовият сектор: Износът на местен зехтин, който в момента носи около 1 млрд. евро от потребителите в САЩ, може да намалее рязко, а лозаро-винарският сектор може да бъде опустошен, ако Тръмп изпълни заплахата си да отговори на ответните мита на ЕС върху бърбън с 200% такса върху вината и спиртните напитки.
Въпреки че автомобилният сектор на Испания почти не изнася за САЩ, той ще бъде косвено засегнат от 25-процентните мита, обявени миналата седмица, тъй като страната остава водещ производител на механични компоненти.
През 2024 г. Испания е изнесла за САЩ машини и електрическо оборудване на стойност над 4 млрд. евро.
Санчес подчерта, че трудовото законодателство на неговото правителство ще бъде използвано за защита на работниците в секторите, засегнати от това, което той определи като „безпрецедентна“ и „едностранна“ атака от страна на САЩ.
Той също така отхвърли твърдението на Тръмп, че тарифите са „реципрочни“ и ги определи като „извинение за наказване на държави, прилагане на стерилен протекционизъм и повишаване на приходите в опит да се намали дефицитът, причинен от съмнителна фискална политика“, допълва Politico.