Испания планира да се справи с жилищната криза със 100% данък върху имоти, купени от чужденци
Социалистическият лидер Санчес каза, че достъпът до жилище е едно от основните предизвикателства пред испанското общество
В стремеж да се справи с жилищната криза Испания планира да наложи данък от 100% върху имотите, купени от граждани извън ЕС.
Испанският премиер Педро Санчес предложи в понеделник пакет от мерки, насочени към облекчаване на недостига на жилища, високите наеми и растящите цени за покупка, докато чуждестранните купувачи и масовият туризъм се смятат за допринасящи за този натиск.
Говорейки на форум по въпроса, социалистическият лидер Санчес каза, че достъпът до жилище е едно от основните предизвикателства пред испанското общество и че съществува риск от разделение между общностите, предава CNBC.
„Западът е изправен пред решително предизвикателство: да не се превърне в общество, разделено на две класи, тази на богати собственици и бедни наематели“, каза той, отбелязвайки, че цените на жилищата в Европа са се увеличили с 48% през последното десетилетие, което е почти два пъти повече от доходите на домакинствата.
„Ние сме изправени пред сериозен проблем с огромни социални и икономически последици, който изисква решителен отговор от обществото като цяло, с публичните институции начело“, добави той.
Педро Санчес говори по време на форума „Жилищата, пети стълб на социалната държава“, организиран от Министерството на жилищното строителство в Мадрид.
Обявявайки 12 реформи за справяне с кризата, Санчес каза, че предложенията на правителството включват план да се гарантира, че туристическите апартаменти се облагат с данък „като бизнес“ и предложение за налагане на 100% данък върху стойността на жилищата, купени от жители извън ЕС.
Подобни промени, каза той, биха помогнали жилищата да станат по-достъпни в цяла Испания.
През 2023 г. купувачи, които не са граждани на Европейския съюз, са станали собственици на 27 000 апартамента в Испания, обяви Санчес. „Те купуват не за да живеят, а за да спекулират, „за да правят пари с тях, нещо, което в контекста на недостига не можем да си позволим“, каза Санчес по време на форума.
„Прогресивното коалиционно правителство винаги е приемало чуждите инвестиции, но ние искаме те да бъдат продуктивни, да насърчават иновациите и да създават нови работни места, а не да служат за спекулации, сякаш са финансов актив или банков депозит“, добави той.
Други мерки, въведени от Санчес, който оглавява лявата Испанска социалистическа работническа партия и коалиционно правителство, включващо крайнолявата партия Sumar, включват планове за предоставяне на данъчни облекчения на наемодателите, предлагащи достъпни наеми и повече защита за съществуващите наематели.
Той обяви планове за изграждане на повече обществени жилища и за гарантиране, че съществуващите социални имоти остават собственост на държавата. Ще стартира и програма за реновиране на празни жилища, за да бъдат отдадени под наем на достъпни цени, каза той.
Премиерът не предостави допълнителни подробности за това как ще работи данъкът върху купувачите на жилища извън ЕС, нито пък даде някаква индикация кога подобни предложения могат да бъдат внесени в парламента за одобрение.
Недостигът на жилища, растящите цени - и схващането, че собствениците на ваканционни имоти под наем изострят проблема - провокира силна обществена реакция в Испания, както и безредици в горещите туристически точки по южното крайбрежие, Канарските острови и в градове като Барселона и Аликанте.
Появиха се съобщения за туристи, на които им е казано да се „върнат у дома“ и инциденти с чуждестранни посетители, които са били пръскани с водни пистолети, като местните жители призовават властите да се справят с „прекомерния туризъм“.
Икономиката на Испания обаче разчита на туризма за стимулиране на растежа и работните места, като секторът представлява над 13% от БВП и около три милиона работни места. През първите 11 месеца на 2024 г. броят на международните туристи, пристигащи в Испания, достигна най-високата си стойност, надхвърляйки 88,5 милиона, според данни на статистическата агенция на страната INE.
„Туризмът не само стимулира разходите за потребление - високите нива на заетост на местата за настаняване стимулират и рекордни инвестиции в хотели“, казва Маартие Вийфелаарс, старши икономист в еврозоната в Rabobank, в анализ миналия септември.
„Прогнозираме, че растежът на БВП в Испания ще се смекчи донякъде в бъдеще, тъй като се очаква растежът в туристическия сектор да загуби известна скорост. Но се очаква растежът да остане силен и по-висок от този в еврозоната през следващите тримесечия и години, достигайки 2,7% през 2024 г., 1,9% през 2025 г. и 1,5% през 2026 г.“, каза икономистът.