Ако наскоро сте били на пазара на труда, знаете колко трудно може да бъде това преживяване. В последните няколко години силата беше в ръцете на служителите, но с отшумяването на пандемията и промяната в геополитическата обстановка нещата се преобърнаха.

В днешно време всеки сериозно търсещ работа трябва да усъвършенства уменията си, за да си намери работа. Още по-важно е какво не трябва да прави.

Затова Fast Company прави списък с шест основни грешки при търсене на работа:

Грешка №1: Кандидатстване за твърде много работни места

Първата грешка е да кандидатствате за твърде много работни места и в резултат на това да не отделяте достатъчно време на нито едно от тях. Някои хора изпращат кандидатури за всяка свободна позиция, която срещнат. Това е твърде много.

Статистиката показва, че търсещите работа, които кандидатстват за по-ограничен брой позиции, имат около 30% шанс да получат предложение за работа, докато тези, които кандидатстват за повече - едва 20%. По друг начин казано, повече кандидатури обикновено водят до по-лоши резултати.

За да получите следващата си добра работа, съсредоточете се върху кандидатурите, които ви подхождат, и отделете повече внимание на всяка от тях.

Грешка №2: Не персонализирате автобиографията си

Втората (и много често срещана) грешка е да изпращате на всяка компания една и съща обща автобиография. Противно на общоприетото схващане, повечето компании за наемане на персонал разглеждат внимателно автобиографиите. След интервюто то е второто по важност средство за оценка на кандидата. Предоставянето на шаблонни автобиографии често не носи успех.

Съсредоточете се върху трудовата си история и точките под всяка позиция, която сте заемали. Съобразете ги с работата, за която кандидатствате. Например, не записвайте, че сте „оптимизирали операциите по веригата за доставки“, ако кандидатствате за ръководна длъжност. Вместо това кажете, че сте „ръководили екип по веригата за доставки“. Избягвайте жаргона и техническия език, които могат да бъдат разбрани погрешно.

Не забравяйте да включите само съответния професионален опит. Ако сте били сервитьор или севритьорка в университета или сте работили в магазин за понички, не го посочвайте, освен ако не кандидатствате за работа, свързана с обслужването на хора.

Грешка №3: Не използвате мрежата си

Третата грешка при търсенето на работа е да пренебрегнете мрежата си. Проучване на LinkedIn показва, че 70% от търсещите работа получават такава благодарение на успешно поведенеие в рамките на мрежата си.

Не се опитвайте да действате сами. Помолете познатите си за насоки и запознанства. Успешното създаване на мрежа обикновено е процес от няколко стъпки.

„В повечето случаи успехът не се постига чрез мрежата от първа степен, а чрез тази от втора или трета“, пише кариерният треньор Сара Фелис в LinkedIn. „Това означава, че трябва да проведете много разговори, срещи на кафе, срещи в Zoom и телефонни обаждания“.

Ако се интересувате от позиция в определена индустрия, обърнете се към познат, който е запознат с нея. Помолете ги да ви свържат със съответните хора. Ако се интересувате от издигане в компанията си, направете проучване и разберете с кой ръководител на отдел трябва да говорите.

Грешка №4: Слаба подготовка за интервюто

За да се справите с интервюто, трябва да проучите компанията и работата, да подготвите сценарий, който да ви води, и да разработите отговори на възможните въпроси.

Знанията, които ще придобиете по време на подготовката, ще ви позволят да съобразите своя опит с културата на компанията и с работата, за която кандидатствате. Освен това ще ви помогне да задавате интелигентни въпроси и да покажете, че приемате компанията и работата сериозно.

Сценарият на интервюто ще ви бъде изключително важно ръководство. Не е необходимо да го запомняте или да го предавате дословно. Той просто ще ви напомни как искате да започнете разговора, какво е вашето послание, как ще развиете посланието си и как ще затворите преговорите.

Без сценарий, който да ви ръководи, няма да изглеждате като ясно мислещи и уверени.

Грешка №5: Използване на неподходящ език

Внимавайте за думите, които използвате по време на интервюто. Елиминирайте всичко, което има негативен подтекст. Това включва фрази като „не мога“, „не знам“, „не съм сигурен“.

Премахнете паразитните думи като „ами“, „ах“, „знаете“ и „в смисъл”. Избягвайте прекалено непринудения изказ и не оценявайте запитванията към вас с реплики като: „Това е добър въпрос“. Вие сте там, за да отговаряте на въпроси, а не да ги оценявате.

Извинителният език, като например „Съжалявам“, също е проблем. Може да си мислите, че сте внимателни, когато се извинявате, но това може да направи така, че да звучите слабо.

Грешка №6: Не предприемате последващи действия

Последната основна грешка при търсенето на работа, която трябва да избягвате, е да не проследите резултата след интервюто или разговора с някого, с когото сте се свързали. Най-малкото напишете благодарствен имейл. Хората оценяват подобно отношение и често то има решаващо значение, ако някой се колебае дали да ви наеме.