Няма нищо по-досадно от това да кацнеш на желаната дестинация, а да се окаже, че куфарът ти е на другия край на света.

През 2024 г. над 36 милиона багажа са били изгубени, откраднати или повредени от авиокомпаниите, пише EuroNews.

Това прави по около седем багажа на всеки хиляда регистрирани бройки и, макар че повечето все пак се завръщат обратно при собствениците си, все още има една малка част, която просто изчезва – завинаги.

И докато в повечето куфари има само няколко тениски и четка за зъби, други носят в себе си цял филмов сюжет.

Американската компания Unclaimed Baggage, която откупува и продава съдържанието на безвъзвратно изгубени багажи, публикува ежегодния си Found Report – списък с най-странните, най-скъпите и най-често срещаните находки от куфари, изчезнали по въздуха.

„От 1970 г. насам разопаковаме не просто вещи – разопаковаме и историите на хората, които стоят зад тях“, казва изпълнителният директор на компанията Брайън Оуенс.

Рицарски одежди, змии, книги за екзорсизъм

Да откриеш ризница в изгубен куфар звучи като нещо от Game of Thrones, но миналата година това реално се е случило. Същото важи и за шлем на римски войн (да, от различна епоха – любителите на ролеви игри ще се възмутят от подобна комбинация).

Също така е имало и куфар с изсушен кокоши крак, който спокойно можел да се „запие“ с буркан уиски, в който плува… консервирана гърмяща змия.

Някои багажи дори не съдържат дрехи или паста за зъби, а десетки гигантски паяци и бръмбари, старателно запечатани в кутии.

И не, това дори не е кулминацията.

Сред откритията има античен уред за извиване на мустак, магически цилиндър от миналия век, силиконов корем на бременна, изкуствени задни части, цял комплект зъбни протези с инкрустирани камъчета и дори френска книга за извършване на екзорсизъм… обичайните неща, без които не можем да отидем на почивка спокойно, нали?

Най-забавният момент за екипа е, когато отварят подозрително тежък куфар с тайната надежда за злато или ценни артефакти, но вътре… вътре има само камъни. Буквално. Може би са били на амбициозен геолог… или просто на човек, който има доста лоша идея за фитнес тренировка.

Естествено, има и друга категория.

Някои находки не са чак толкова странни, колкото шокиращо скъпи. Най-ценният артикул, открит в изгубен куфар през 2024 г., е пръстен с бял диамант и 18-каратово злато, оценен на близо $39 000.

Открит е и златен Rolex, чиято цена стига $20 000, както и дизайнерски дрехи от Chanel и Alexander McQueen, чиято обща стойност надхвърля няколко хиляди долара.

Да не забравим и куфар на Louis Vuitton за над $10 000, ръчно изработена флейта за $7 000, дизайнерски чанти за кучета и ултраскъпи фотоапарати.

Какво още забравяме, когато пътуваме?

Загубеният багаж изглежда е само върхът на айсберга. Ако съдим по това, което хората оставят след себе си по време на пътуването – в таксита, хотели, влакове и самолети – очевидно много от нас тръгват с намерение за приключения, но не винаги се връщат с всичко, с което са заминали.

Според годишния Lost and Found индекс на Uber, който излезе миналата седмица, хората масово забравят най-важните си предмети: телефони, портфейли, ключове и слушалки. През 2024 г. само в колите на Uber са останали над 1.7 милиона телефона и повече от 70 Nintendo Switch-а.

Но статистиката става още по-интересна, когато стигнем до по-необичайните случаи. Сред най-„уникалните“ открития на шофьорите фигурират верижен трион, комплект за ДНК тест, десет живи омара и... писоар.

Хотелите също не изостават от класацията. Според доклад на Hotels.com, през последната година в хотелски стаи са останали зъб, годежен пръстен, автомобилна гума, два гипсирани цели крака, купчини с пари в брой, гущер и пиленце.

Да, всичко това са реални случаи.

В Лондон компанията TFL, която управлява градския транспорт, събира около 6 000 нови забравени вещи седмично в специален склад. Там се появяват кутия с готвени жаби, буркан с прилепи, костюм на далек от Doctor Who и надута риба таралеж.

Как да не губите багажа (и достойнството си)

Ако не искате вашата странна вещ – независимо дали става въпрос за древен артефакт или изкуствени задни части – да се появи в нечий доклад за „открити чудеса“, най-доброто решение е просто да не я губите.

Първото правило е да не чекирате багажа си, ако това не е нужно. Все повече авиокомпании имат прилични условия за ръчен багаж, а така по-лесно ще запазите контрол над вещите си.

Ако все пак се налага да дадете куфар, направете го лесен за разпознаване – цветни колани, стикери с името ви, панделки, каквото ви хрумне. Черните куфари изглеждат като клонинги на лентата.

Избягвайте да летите с прекачвания – директните полети значително намаляват шанса багажът ви да бъде изгубен. И все повече хора се доверяват на малки устройства като Apple AirTag, които чрез Bluetooth и мрежата Find My могат да ви покажат местоположението на куфара, дори когато авиокомпанията се чуди къде е той.

Ако все пак ви се случи да изгубите багажа си, веднага докладвайте на съответната компания. При пътуване със самолет се попълва формуляр за нередност с имущество (Property Irregularity Report – PIR), чрез който получавате номер за проследяване.

В рамките на 21 дни авиокомпаниите обикновено покриват нужните разходи – като дрехи и тоалетни принадлежности. След този срок, ако куфарът ви все още не е намерен, имате право на компенсация до около €1 600 на човек, в зависимост от авиокомпанията.

В САЩ, например, компаниите търсят собственика на багажа до 90 дни след загубата му. След това, ако никой не го потърси, съдържанието отива директно в Unclaimed Baggage в Алабама – където се продава, дарява се или се рециклира.

Поуката от тази история е, че ако не искате да изгубите камъните си, живото си пиле или дизайнерската си флейта – може би най-добрата идея е просто да ги оставите вкъщи.