Нови правила за износа на чипове удрят Nvidia с 5,5 млрд. долара
Репресиите на Вашингтон по отношение на чиповете H20 са последният пример за това как САЩ използват различни търговски бариери, за да увеличат натиска върху Пекин

Nvidia заяви, че очаква да понесе удар в размер на 5,5 млрд. долара, след като САЩ ограничиха допълнително възможността ѝ да изнася чипове за изкуствен интелект в Китай. Това доведе до спад на акциите на компанията от Силициевата долина в следборсовата търговия.
В регулаторно заявление на групата късно във вторник се казва, че за продажбата на чипа H20 на китайски компании вече ще се изисква специален лиценз. Моделът беше пригоден от компанията за китайския пазар, за да бъде съобразен с експортния контрол. Той не позволява продажбата на най-мощните ѝ чипове в Китай. От администрацията са мотивирали този си ход с необходимостта да се справят с риска чиповете H20 да бъдат използвани в „суперкомпютър в Китай“.
През тримесечието до 27 април производителят ще поеме разходи в размер на 5,5 млрд. долара, свързани с чиповете H20. След обявяването на тази новина акциите му паднаха с 6% в следборсовата търговия във вторник, докато фючърсите, проследяващи технологичния индекс Nasdaq 100, се понижиха с повече от 1%.
Репресиите на Вашингтон по отношение на чиповете H20 са последният пример за това как САЩ използват мита и други търговски бариери, за да увеличат натиска върху Пекин. Президентът Доналд Тръмп вече вдигна налозите върху китайския внос до 145%, въпреки че някои продукти на потребителската електроника получиха временна отсрочка.
Във вторник прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит призова Китай да сключи ново търговско споразумение със САЩ, като заяви, че „топката е в полето на Пекин“. По-късно Министерството на търговията на САЩ потвърди, че издава нови изисквания за лицензиране на износа на H20, както и на MI308 и еквивалентните чипове на AMD.
„Министерството на търговията се ангажира да действа в изпълнение на директивата на президента, за да защити нашата национална и икономическа сигурност“, категоричен обясни говорител на Белия дом, цитиран от Financial Times.
Стъпката на САЩ също така подчертава как Nvidia, разработчикът на чипове в основата на бума на изкуствения интелект, който отбеляза неконтролируем растеж през миналата година и за кратко се превърна в най-ценната компания в света, е изложен на геополитическото напрежение между Вашингтон и Пекин. В понеделник администрацията на Тръмп започна проучване, което може да доведе до нови мита върху полупроводниците. Засега Белият дом се въздържа от незабавно налагане на по-високи налози върху тях.
Ограниченията идват, въпреки че главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг се присъедини към други технологични ръководители, които се опитват да ухажват Тръмп. Наскоро двамата вечеряха в курорта Мар-а-Лаго, а през януари се срещнаха в Белия дом. В понеделник Nvidia също така заяви, че ще похарчи до половин трилион долара за инфраструктура за изкуствен интелект в САЩ през следващите четири години чрез партньорства с компании, сред които тайванските TSMC и Foxconn.
Миналата година компанията представи своите ориентирани към Китай процесори H20, след като администрацията на Байдън наложи експортен контрол върху нейните чипове. Те са по-малко мощни от най-високата гама графични процесори, или GPU, желани от Microsoft, OpenAI, Google и Amazon. Въпреки това H20 все още се радва на солидно търсене в Китай.
Но Пекин предприе стъпки за насърчаване на китайските компании да използват местни чипове от доставчици като Huawei и може да замрази продуктите на Nvidia с нови правила за енергийна ефективност.
Акциите на Nvidia са се понижили с около 16% от началото на годината до края на търговията във вторник. Причината за това е засилващото се безпокойството от нарастващата надпревара във въоръжаването между САЩ и Китай около инфраструктурата, която захранва изкуствения интелект. Те също така станаха жертва на по-широкия пазарен спад, предизвикан от ескалиращата търговска война.
Анализаторите на Bernstein коментират пред Financial Times, че H20 генерира около 12 от 17-те млрд. долара приходи на Nvidia в Китай. Според тях на този етап липсва яснота дали могат да бъдат предоставени лицензи или новата ситуация е равносилна на пълно „изтриване“ на продуктовата линия.
Разпространението на най-новите чипове с изкуствен интелект на Nvidia се сблъска с пречки, тъй като и администрацията на Байдън, и тази на Тръмп търсеха начини да контролират износа на технологии. САЩ се притесняват, че с тяхна помощ Китай ще успее да изгради суперкомпютри, които могат да се използват за всичко - от разработване на хиперзвукови оръжия до моделиране на ядрени бойни глави. Пекин многократно е обвинявал САЩ, че използват инструменти, свързани с националната сигурност, като например контрол на износа, за да спъват икономическото му развитие.
Правилото за „разпространение на изкуствен интелект“, въведено в последните дни на администрацията на Байдън, трябва да влезе в сила през май, освен ако администрацията на Тръмп не реши да го отмени. То ще наложи много по-строг контрол върху това къде могат да се изнасят най-мощните американски чипове, като се използва „многостепенна“ система за лицензиране. Тя ограничава износа за всички държави, с изключение на малък брой съюзници на Вашингтон.